Alevilik nedir? Özellikleri nelerdir? Neye inanırlar?

aleviler tam olarak kimdirler ve neye inanırlar? sunnilerden farkları nelerdir? benim aile ortamimda alevi olan birini gorup bildigimizde garip gözle bakılır bir nevi dişlarlar. ama neden? bilmek istiyorum
1 0

En İyi Kız Görüşleri

 • Alevilik Nedir?

  Alevinin sözlük anlamı: Hz. Ali’ye bağlı ya da onun soyundan olanlar demektir. Alevilik bir inanç sistemidir ve tarikat değildir. Tarikat olmadığı gibi tek bir tarikata da bağlanmazlar. Daha çok mezhep ve bir din görünümüdür. Yani Alevilik, Hz. Muhammed’in ölümünden sonra, Ali’nin halife olmasını isteyen, onu imam olarak kabul eden, daha sonra ise Şii-Batıni inançlara bağlanan kişilerdir.

  Alevilik, ilk başlarda siyasal bir olay olarak belirmiş. Daha sonra Sünnilik dışındaki düşünüş biçimleriyle beslenerek, İslamiyet’i kabullenen topluluklarda, düzene karşı bir hareket niteliğine bürünmüş.

  Aleviler Neye, Kime İnanırlar?

  Alevilik nedir? Özellikleri nelerdir? Neye inanırlar?

  Aleviler, Muhammed’in son peygamber olduğuna, Ali bin Ebu Talib'in ise veliliğine (ya da imamlığına) inanırlar. Aleviler, ibadetlerini cemevinde yapıyorlar. Günlük ibadetleri sabah, akşam ve gecedir. Kadir Gecesi’yle bağlantılı olarak üç gün ve Muharrem ayında ise on iki gün oruç tutuyorlar. Muharrem’den sonra da üç gün Hızır Orucu tutuyorlar. Muharrem orucundan evvel üç gün Masum-u Paklar orucunu tutuyorlar.

  Alevi İnsanların Özellikleri Nelerdir?

  • Kadın erkek eşitliği, saz ve semahın ibadetteki vazgeçilmez yeri, dört kapı kırk makam ahlak sistemi, düşkünlük dışında dini ceza yaptırımın olmayışı ve inançta zorlamaya gitmemesi en belirgin farklılıklardır.
  • Dürüst ve merhametlilerdir.
  • Alevi insanlar diğer inançlara ve insanlara aynı gözle bakar ve ayrım yapmaz.
  • Alevilerde kan davası güdülmez ve kan davası Alevilik dışı kabul edilir.
  • Alevilerde ibadetin amacı, dört kapı kırk makamla Allah- Muhammed Ali yolundan Allah`a ulaşmaktır.
  • Aleviler, akşamları kendi kendilerine ve perşembe akşamları topluca cem ayininde ibadetlerini yaparlar.
  • Cem evinde karşılıklı rızalıklar alırlar kırgınlarını giderirler.
  • Aleviler, Ramazan orucu değil, Muharrem ayında 12 günlük matem orucu tutarlar.
  • Aynı zamanda Aleviler hoşgörülü ve ağırbaşlılardır.


  Alevilik nedir özellikleri nelerdir, aleviler neye inanır gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Son olarak Hz. Ali'nin bir sözü ile bitirmek istiyorum:

  İnsanlara öyle iyi davranınız ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar!

 • Onlar da müslüman, sadece mezhep farkı var. Bazı ibadetlerinde farklılık var.
  Mesela cami değil cemevi, oruçları daha değişik bir zamandı tam hatırlamıyorum, onun dışında tabi ki inançlılar. Hz aliyi örnek olarak alırlar. Bu şekilde.
  Dışlayan kişilere de sinir oluyorum gayet iyi insanlar oluyor.

 • Aleviler hz. Ali ile muaviye savasinda hz. Aliyi destekleyenler sunnilerde muaviye taraftari iste onlarda Allaha inaniyolar tabiki farkli farkli mezhepleri var mezheplere gore gorusleri degisiyo

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bugün ülkede bunların sorulması bile fiyasko çünkü türk kültürünün öneml parçasıdır aleviler.

  Aleviler niye dışlanır? Çünkü muhafazakar sünni değildirler ve bu ülkenin çomar diye betimlenen kesimi bu insanlara alenen düşmandır.

  Alevilik şamanizm soslu, irani islam anlayışından ve şiilikten eser miktarda etkilenmiş, Kuran'ın ön gördüğü toplum biçiminden ise tasavvufi düşüncelere ağırlık veren, çeşitli mistizm inançlarına itibar eden türk-islam anlayışının en salt halidir.

  Toplumcudur, toplum içinde erdemli olmaya önem verir, bireysel günahları fazla önemsemez, önemli olanın karışılan toplumun güzel ahlaklı olması ve buna uymayanların dışlanması ve ahlaklı olmanın ibadet etmekten falan daha önemli olmasıdır.

  Tasavvufa çok yöneldiği için, genelde iç huzur, edep gibi kavramlara yakındır ve şeriat islamını pek sallamaz.

  Kadın erkek arasnda ayrım olmaması, alevilerin arap islam anlayışındaki çoğu kurala hiç riayet etmemesinin yanında, Osmanlı'daki siyasi sebepler ve bu türkmen taifesinin genelde başına buyruk olmasının getirdiği asimilasyon çabaları, üstüne cumhuriyet döneminde 70lerde falan yapılan ağır katliamlar falan alevileri kimileri için öcü etmiştir.

  Bu ülkede alevi diye hamile kadınlar katledildi Maraş'da, çocuk çocuğu döverek öldürdüler.

  'Allah'ım bu senin ateşin' diye orgazm çığlıkları atarak diri diri insan yaktılar.

  • Görüldüğü üzere, aleviliği şiilik sanan ciddi bir kitle var burda.

  • gorusune katiliyorum

 • Hz Ali'nin soyundan gelenlerin mensup olduğu mezhep , genelde kendi deyimleriyle yezitler Ali'yi namaz kıldığı vakit arkadan hançerlediği için diğer halifelere sırt çevirmişlerdir.

  Şahsen bir kaç tane arkadaşım var diğer sunnilere göre daha mert yiğit arkadaşlar severim Alevileri.

  • olaylari tam baglayamadin sanirsam. camide hançerlendiğinden dolayi camiye gitmezler cemevleri bu yuzdendir. halifeye küsme mevzusu da hz Muhammed kendinden sonra halife olcak kişiyi hz Ali olarak hazırlamıştir ama peygamberimizin vasiyeti yerine gelmeyip ebubekir ondan sonra hz osman felan halife olmuştur. o yüzden hz aliden sonraki 3 halifeye mesafelidirler

  • Öyle birşey yok aslında, hani bunu savunan tipler var ama aleviliğin namazla falan derdinin olması, aslında Ali'nin öldüğü yer ile alakalı değildir. Alevi itikadını, eski yazı ve şiirleri falan incelersen, aslında namazı falan biraz küçümseyen bir tavır olduğunu görürsün. Ki kimileri de namazın tek başına bir anlam ifade etmediğini, Kuran'da namazın ne olduğuna dair bile bir ayet olmadığını, tek emrin rüku, secde, kıyam olduğunu (bunların hepsi cemlerde yapılıyor) söyler. 'Ali'yi camide öldürdüler ondan namaz kılmıyoruz', genelde biraz itikattan kopmuş tiplerin saçma söylemleridir. Öyle bir gerekçeden ibadet mi bırakılır? Ki aleviler ibadete salt önem vermez zaten.

  • bende internetten araştırdıgim kadariyla söyledim zaten kesin bir bilgim yok. bende duymuştum işte hz muhammed doneminde cami mi vardi felan gibi salak saçma şeyler diyolarmış bahane olarak

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 11
 • Özelliklerini merak edeceğin insanlar değiller, boş insanlar onlar, öğrenmesen de olur..

 • Senin inandıklarının birçoğunu

 • aleviligi soruyorsun da 90 yil onceki aleviligi mi soruyorsun, gunumuzdeki aleviligi mi soruyorsun? burdan anlatmak isterdim ama burda hemen bircok kisi sunni de olsa alevi de olsa herseyi yazmaktan cekinir. eger takip atarsan daha detayli anlatmak istiyorum ozelden. cok muhim gorunmeyip aslinda en muhim meselelerden cunku.. ama diyorsan yok detaya gerek yok falan. ona gore yorum yaparmsn tamam takip atiyorum ya da hyr olmaz diye?

 • Allaha inanirlar

 • alevilik =insan olmakdir herkese eşit davranmak. kısacası adamlıktır