Anka Kuşu Hikayesi, Efsanesi Bilen Var mı? Yoksa Gerçek mi?

Anka kuşunu biliyorsunuzdur. Onun hikayesi gerçek mi ya? Hikayeyi bilen var mı biri bana anlatabilir mi?
1 0

Çok Süper Cevap

 • Anka Kuşu Nedir?

  Anka Kuşu Hikayesi, Efsanesi Bilen Var mı? Yoksa Gerçek mi?

  Efsaneye göre anka kuşu, kuşların hükümdarı olarak geçiyor. Anka kuşu geçmişi eski mitolojilere dayanıyor ve günümüze kadar gelmiş durumda.
  Bazı inanışa göre ise Anka kuşu diriliş ve varoluşu simgeliyor. Anka kuşu ölüp, küllerinden yeniden doğan bir kuş olarak da biliniyor.

  Anka Kuşu Efsanesi Nedir?

  Anka Kuşu Hikayesi, Efsanesi Bilen Var mı? Yoksa Gerçek mi?

  Zümrüdü Anka kuşu, eski Yunan mitolojisinde kalın tüylü ve kartaldan biraz küçük bir kuş türü olarak tanımlanıyor. Anka kuşu birçok sanata, hikayeye konu olmuş. Efsaneye göre ölümünün yaklaştığının farkına varan anka kuşu kendisi için kuru dallardan yuva yapıyor. Yuvasını tamamladıktan sonra girip ölmeyi bekliyor. Yine bir efsaneye göre yuvasında yanarak ölüyor, daha sonra küllerinden yeniden anka kuşu olarak dünyaya geliyor. Hal böyle olunca dini yönden anka kuşu “yeniden doğuşu” simgelemiş oluyor.

  Anka Kuşu Hikayesi

  Bu konuda birçok hikaye ve inanış var. Anlatılan bir hikayeye göre Anka kuşu bilgi ağacında yaşıyor. Anka kuşu çok bilgili ve kültürlü bir kuş olarak herkes tarafından büyük bir saygı görüyor. Ama içlerinden onu gören hiç olmamış. Anka kuşu ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler. Anka kuşunun yuvası Kaf dağının ardındaymış.. Bir gün bir kuş sürüsü anka kuşunun kanadından bir kuş tüyü bulmuşlar ve herkes şok! Onun var olduğunu anlamışlar ve bütün kuşlar anka kuşunu bulmak için toplanmışlar. Çünkü herkesin bir derdi varmış ve çözüm bulmak için yardım istemek için onu bulmak istiyorlarmış.

  Kuşlar hep birlikte kanat çırpmaya başlamışlar. Sadece kendi dertlerine düşen işsiz kuşlar yollara düşmüş! Yorulanlar ve düşenler olmuş. Önce “Aşk vadisinden” geçmişler sonra ‘Ayrılık vadisine’ uçmuşlar. ‘Hırs Ovasını aşıp, ‘Kıskançlık Gölüne’ sapmışlar. Kuşların kimisi aşk vadisinin büyüsüne kapılıp oraya dalmış, kimisi ‘Ayrılık vadisinden kopmuş sürüden. Kimisi de kendisine hırs yaparak devam etmişler yollarına.

  Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp. Papağan rengarenk parlak tüylerini bahane etmiş. Kartal yükseklerdeki krallığını bırakamamış. Baykuş yıkıntılarını, balıkçıl kuşu ise bataklığını özlemiş…

  Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi ‘Şaşkınlık’ ve sonuncusu Yedinci Vadi olan ‘Yok oluş vadisinde’ bütün kuşlar umutlarını yitirmeye başlamışlar. Oysaki unuttukları bir şey varmış: Umut fakirin ekmeğidir! Kaf dağına vardıklarında geriye sadece otuz kuş kalmış. Anka kuşunun yuvasını bulunca öğrenmişler ki ‘Simurg – otuz kuş’ demekmiş. Onların her biri birer anka kuşuymuş aslında. Yani burada anlamamız gereken şey: Aradıkları kendileriymiş aslında ve gerçek yolculuk kendine yapılan yolculukmuş.

  Anka Kuşu Gerçek mi?

  Anka Kuşu Hikayesi, Efsanesi Bilen Var mı? Yoksa Gerçek mi?

  Pek çok değişik kültürlerin efsanelerinde geçmişten bu günümüze kadar gelen ve ''zümrüdüAnka” adı ile bilinen bu kuş milattan önceki zamanlarda var olduğu ve sonrasında ise neslinin tükendiği biliniyor.

  Anka kuşu hakkında bildiklerim bunlar, umarım okurken keyif alırsın :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 1
 • Kuşların efendisi, efsaneye göre Kaf Dağın'da ki Bilgi Ağacı dallarında yaşıyor. Kuşlar Anka'nın kurtarıcı olduğunu düşünürler. Anka Kuşu, Zümrüdü Anka, Sigmur Türkçe'de ki adları. Dünyada'da genel olarak Phoenix adıyla bilinir.

 • Biliyorum da ağlamak istiyorum şu an. O hikâyenin çok büyük bir hatırası var bende. Siz bana bilerek mi yapıyorsunuz bunu KS ekibi?
  Yaralarımı açmayın artık ya yeter ❗

  • Nolduki

 • Yok yalan küllerinden doğan uydurma bir şey.

 • Anka kuşunu RTE kullanmamişmiydi AKP nin reklamlarında?

 • Sence gercek olabilir mi

 • Harry Potterde görmüştü

 • Küllernden doğan fantastik bi kuş, bizlik bişey yok biz yanınca bitiyoruz