En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

Sizce okunması gereken en iyi tarih kitapları hangileri? Hangi kitapları okumamı önerirsiniz?
1 0

Çok Süper Cevap

 • Okunması Gereken En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  1- Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  İlk sırada okunması gereken tarih kitaplarından biri olan Nutuk var. Her gencin mutlaka okuması gerekiyor. Nutuk, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan aktardığı bir kitap. Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919'dan, Cumhuriyet sonrası inkılap dönemine kadarki (1927) zaman diliminde olan olayları anlatıyor.

  2- Veda – Ayşe Kulin

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  2007 yılında yayınlanan Veda isimli kitap okunması gereken tarihi romanlar arasında. İtilaf Devletleri'nin İstanbul'u işgal ettiği işgali 1920'li yıllarda Osmanlı Devleti'nin son maliye nazırlarından Ahmet Reşat Paşa'ın konağında yaşanan aşk ve mücadele anlatılıyor. Osmanlının çökmesiyle, halkın ne kadar zor durumda olduğunu okuyoruz.

  3- Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  2005 yılında yayınlanan kitap en çok okunan tarih kitapları arasında. Türklerin mücadelesini verdikleri İstiklal Savaşı üzerine yazılmış gerçek bir destan kitabı. Kitabı okuduğunuzda bir duygu seline kapılıyorsunuz. Mutlaka okumalısınız.

  4- Semerkant – Amin Maalouf

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  1988 yılında yayınlandı. Kocaman bir tarih yatıyor içerisinde. Okurken kendinizi o dönemlerde hissediyorsunuz. Rubailer, devlet işleri gibi önemli şeyleri okuyorsunuz. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölüünde Ömer Hayyam ve rubailer hakkında bilgileri ediniyorsunuz. İkinci bölümde Amerikan vatandaşlarının rubaileri bulmak için içine girdiği, İran siyasetini okuyorsunuz. Değişik ve güzel bir tarih kitabı.

  5- Katre-i Matem – İskender Pala

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  Okuması keyif veren en güzel tarih kitapları arasında. İskender Pala tarafından kaleme alınmış. Lale devrinde işlenmiş bir cinayetin anlatıyor kitap. O dönemin sosyal ve kültürel yapısı hakkında bilgilere sahip oluyorsunuz. Osmanlı’nın günlük yaşantısı, saray hayatı, halkın işleri gibi o döneme ait her şeyi biliyorsunuz. Hem heyecanlı hem de entrikalarla dolu bir kitap. Mutlaka okumalısınız.

  6- Sarı Zeybek – Can Dündar

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  En iyi tarih kitapları arasında. Atatürk’ün Son 300 Günü alt başlığıyla yayınlanan bir kitap. Belgesel tadında bir kitap okuyorsunuz. Atatürk’ün hayatı nasıldı, yanında kimler vardı vs hepsini öğreniyorsunuz. Atatürk’ün son dönemlerini nasıl geçirdiğini merak edenler mutlaka okumalısınız. Kitabı okurken duygu seline kapılıyorsunuz, gözyaşlarınıza hakim olamıyorsunuz. Son derece etkileyici bir tarih kitabı.

  7- Türk Milli Kültürü - İbrahim Kafesoğlu

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  Türk tarihini en iyi anlatan kitaplar arasında. Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’nun yazdığı bu eser 1977 yılından beri 36 baskı görmüş. İslam öncesi Türk Tarihi merak ediyorsanız mutlaka okumalısınız. Türk kültürünü, Türk siyasetini, devlet teşkilatlanmasını, gelenek ve göreneklerini çok güzel bir şekilde kaleme almış.

  8- Devlet Ana – Kemal Tahir

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  1967 yılında basılmış. Anadolu insanının yaşadıkları anlatılıyor. Ayrıca öz Türkçe kelimeleri çokça kullanılmış kitapta. En iyi tarihi roman kitapları arasında. En başından beri merakla ve soluksuz bir çırpıda okuyorsunuz. Çok etkileyici bir tarih kitabı. Sevgi, aşk, töre, gelenek, görenek her türlü konuyu anlatmış yazar.

  9- Türklerin Tarihi – İlber Ortaylı

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  2015 yılında yayınlanmış.. Türklerin ne kadar güçlü bir millet olduğunu, başta kendi hayatları olmak üzere dünyayı nasıl değiştirdiklerini anlatıyor. İlber Ortaylı tarafından kaleme alınmış. Türklerin neler yaptığını öğrenmek istiyorsanız mutlaka listenize ekleyin.

  10- Deli Kurt - Hüseyin Nihal Atsız

  En İyi Tarih Kitapları Hangileridir?

  En iyi tarih kitapları arasında. 1958 yılında yayınlanmış. Osmanlı’nın meşhur taht kavgalarını okuyorsunuz. Ayrıca o zamanlarda olan en güzel aşk hikayelerini de tanık oluyorsunuz. Tarihin tozlu sayfalarında yolculuk yapmak istiyorsanız, kemerlerinizi bağlayıp mutlaka okumalısınız. Kitabı okurken kendinizi o dönemlerde hissediyorsunuz.

  • Türk milli kulturunun yazarı ibrahim kafesoğlu hocamin hocası gercekten efsaneler

En İyi Kız Görüşü

 • Katre-i Matem, İskender Palakurgusu ve anlatımı itibariyle tadına doyum olmayan eserlerinden biridir. Lale devrinde işlenmiş bir cinayetin anlatıldığı kitapta, dönemin sosyal ve kültürel yapısı hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Usta yazar, Osmanlı’nın günlük yaşantısı, saray hayatı, halkın rutin işleri gibi detaylara yer vermesiyle, o dönem hakkında merak ettiklerinizi de öğrenmenizi sağlıyor. Ayşe Kulin, veda Esir şehirde bir konak alt başlığına sahip olan kitap, hüzün ve acı dolu satırlar içeriyor. Osmanlı’nın çöküş döneminde halkın yaşadığı acı ve çaresiz dolu günler... Bunların yanında aşk, hüzün ve hayal kırıklıkları da kitabın genelinde esen duygu fırtınaları. Bu duygular içermekte...

En İyi Erkek Görüşleri

 • *Halil İnalcık kitaplarıni öneririm.
  Birde özel ilgi duyduğun bir tarihi dönem var mı? Her tarihçi yazar her konuda iyi değildir, kimisi yakın tarih kimisi ortaçağ tarihi kimisi türk, Osmanlı Selçuklu vb... İlgi alanında hangi devir olduğunu belirle o konuda çok güzel yazarlar var.

 • Yakın Tarihin Gerçekleri
  Yakın Tarih İçin Pusula
  Nutuk
  21. Yüzyıl İçin 21 Ders
  Mustafa Kemal
  Siyasetname
  Türklerin Tarihi
  Kozmik Miras
  Dünya Tarihi 101
  Bilge Türk: Tonyukuk

  Keyifli okumalar...

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 3
 • Nutuk

 • Okumadım hiç.

 • Tabiki de nutuk Mustafa Kemal ATATÜRK.

 • ¹⁰⁰ osmanlı imparatorluğu.
  Şu çılgın türkler.
  Cumhuriyet.

 • Feridun emecen ilber ortayli halil inalcik bunlarin her eserini okuyabilirsin tarihciyim