Eşitlik ve Adalet Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Selamünaleyküm hayırlı günler
0 1

En İyi Kız Görüşleri

 • Eşitlik ve Adalet Arasındaki Fark Nedir?

  Eşitlik ve Adalet Arasındaki Farklar Nelerdir ?

  Eşitlik, her şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmaktır. Eşitlikte herkesin aynı olduğunu, aynı yeteneklere ve aynı geçime sahip olduğu varsayılıyor. Yani eşitlikte herkesin hakkı aynı. Örnek vermek gerekirse: 10 tane elmayı 2 kişiye verdiğini düşün. 5 birine 5 birine verdiğin zaman eşitliği sağlamış oluyorsun. Oysa adalet öyle değildir. Adalette insanlar bireysel olarak değerlendiriliyor.

  Adalete göre bir çocukla bir yetişkin insanı düşünelim. Adalete göre çocuğa taşıtılan yük adama oranla daha az olmalıdır. Yani ikisini de zorlayacak ama gücünü taşırmayacak bir şey olması gerekiyor. Doğal olarak yetişkin insan burada daha güçlü. Eşitliğe göre ikisine de o yükten verilmesi gerekiyor. Çocuğa belki bu yük ağır gelecek ve taşıyamayacak insana da bu yük hafif gelecek. İşte burada adalet devre dışı kalıp, eşitlik araya giriyor. Adalet ve eşitlik arasındaki fark bu şekilde.

  Adalet eşitlik farkı toplumda insanların bir arada yaşamasını kolaylaştırıyor. Eşitlik ve adalet arasında bir ilişki bulunmuyor. Adalet eşitliğin gerçekleşmesini sağlıyor. Eşitlik ise adaletin olduğu yerde bulunuyor.

  Eşitlik ve Adalet Arasındaki Farklar Nelerdir ?

  Adalet ile eşitlik arasındaki farkı bu şekilde açıklayabiliriz yani. Kısaca: Eşitlik, insanların belli durum karşısında aynı imkanlara, fırsatlara sahip olmasıdır. Adalet ise insanların hak ettiklerini elde etmeleridir.

  Her insan kanun önünde eşittir, adaleti kanunlar sağlar. Eşitlik insanların, inisiyatifinde olan bir şeydir.

  Eşitlik ve adalet arasındaki farkı anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olur. "Medeniyetin ilk şartı adalettir" diyerek sözü bitireyim.

 • adaletli olmak eşit olmak değildir , adil demek , herkese kendi gücü yetecek kadar yükümlülük vermektir..

En İyi Erkek Görüşleri

 • Çoğu zaman, eşitlik mefhumunun, adaletle karıştırıldığını görüyoruz. Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir.

  İnsana iki, koyuna ise dört ayak verilmesinde bir eşitsizlik vardır ama adaletsizlik yoktur. İnsana böylesi, koyuna da öylesi yaraşır...

  Mutlak eşitlik, yani her şeyin her yönüyle birbirinin aynı olması adalete zıttır.

  İnsanların sanatlarına bir göz atalım: Bir şair, kasidesinde her harfi kelimenin tamamını dikkate alarak yazar. Her kelimeyi, şiirin bütününü nazara alarak yerleştirir. Her mısraı da şiirin tümünü gözeterek kaleme alır. Burada mutlak eşitlik değil, adalet söz konusu... İlk mısra başa düşer, son mısra arkada kalır, ama hepsi aynı gayeye hizmet ederler.

 • Adalet "vicdani" bir durumdur ! Eşitlik ise tamamen "hukuki bir düzendir" Şöyle ki en büyük terör örgütleri esasında tüm dünyada devlet kendisidir ama devlet kendi gayri hukuki işleyişini hukuksal bir maske adı altında "terör" ilan ettiği kişi/gruplar için uygulayarak hukuku, egemenlerin egemenliğini devam ettirebilmek adına kullabilirlerken adalet böyle mi ? Hayır ! Adalet tamamen "vicdani bir durumdur." Ve aslında eşitlik tamamen adaletsizliğin temelini oluşturmaktadır. Filistin'e yapılanlar, inançlarından ve ten renklerinden dolayı uğradıkları adaletsizliğe hukuksal olarak bir taban ve zemin oluşturabilmek mümkünken bu durum vicdan sahibi insanların vicdanlarında taban zemin oluşturması mümkün mü ? İşte buna adalet diyoruz !

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 19
 • Ve aleyküm selam ikisi arasında fark yoktur.

 • eşitlik % 18 lik kdv oranı herkesten alınır , adalet melek ipek in serbest kalması

 • Adalet icinde bulundugu ulkeye ve sartlara gore farklilik gosterebilir ama Esitlik oyle degil maalesef. Yani Iran'da kadinlarla erkekler oranin adalet sisteminden dolayi esit degil mesela. Esitlik evrenseldir. Ve de tanimlamasi basittir. Herkesin ayni haklara sahip olmasidir.

 • İki yalan kavram arasında ölümcül farklar vardır yazılı olarak.

  Uygulamada her ikisi de firari.

  Eşitlik diye bir şey yoktur ve hiç bir zaman var olmadı.

  Eşitlik, Devletin koyduğu kanunlarda yazılı olarak hak sahipliğidir ve her vatandaş bu haklara eşit oranda sahiptir(!)

  Adalet ise bu hak paylaşımını sağlamakla mükellef olan bir araçtır.

  Elbette yazılı olarak olması gereken budur.

  Adalet güçsüz için duvar, güçlü için ise merdivendir.

  Dünyanın hiç bir yerinde eşitlikte yoktur Adalette.

 • Özetle herkese aynı hakları vererek, adaleti sağlayamazsınız demektir.

  Herkesin koşulları ve şartları faklıdır çünkü.

  Bunları göz önüne alırsanız adil davranmış, eşit olmayanlar arasında bir denge sağlamış olursunuz.