İran Devleti Müslüman mıdır?

İran'ın mezhebi Şiilik (Şia)

Şiileri müslüman olarak kabul edebilir miyiz? Bizler Sunniyiz (gerçek müslüman) sonuçta
0 0

En İyi Kız Görüşleri

 • İran Müslüman Bir Ülke mi? Hangi Dine Mensup?

  İran Devleti Müslüman mıdır?

  İran Müslüman bir ülkedir. Nüfusun büyük çoğunluğunu Şii Müslümanlar oluşturuyor. Diğer mezhep ise Sünniliktir. İran coğrafyası tarih boyunca çok mezhepli, çok kültürlü ve çok etnikli bir yapıya sahip olmuştur. İran'da Müslümanlık daha yaygındır ama.

  İran İslam devriminden sonra, yeniden yazılan İran anayasası doğrultusunda birkaç maddede, İran’da İslam dininin Şii olmayan birkaç mezhebini ve 3 esas başka dini, din ve mezhep azınlığı olarak tanımlamış. Anayasanın 12. Maddesine göre İran’ın resmi dinini İslam dini ve Caferi Şii olarak belirlemişler. Ve bunun sonsuza kadar değişmeyeceğini belirtmişler. Anayasada şu şekilde yazıyor;

  “Bu mezheplerin mensupları, mezhep merasimlerinde kendi fıkıhları çerçevesinde özgürlerdir. Eğitim ve öğrenimde, özel alanlarda (izdivaç- boşanma- miras- vasiyet) ve mahkemelerdeki davalarında resmi olarak tanınırlar”(İran Anayasası: Madde 12). Bu mezhepler aynı maddede, Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbeli ve Zeydi olarak açıklanmaktadır.

  Şiiler Müslüman mı?

  Evet Şiiler Müslüman. Şii mezhebine mensup olanların günde 3 vakit namaz kıldıkları biliniyor. Şiiler Peygamberin damadı Hz. Ali’nin ve onun torunlarının ve ailesinin peygamberin ölümünden sonra İslam dünyasının başına geçmesi gereken kişiler olduğuna inanıyorlar.

  Hz. Muhammed’in ölümünün ardından peygamberin yakın arkadaşı Hz. Ebubekir başa geçiyor. Şiiler peygamberin ölümünden sonra Hz. Ali’nin başa geçmesi gerektiğine inanıyor ve Ebubekir’in ve diğerlerinin halifeliğini kabul etmiyorlar. Şiiler imam çizgisinde gidiyor ve bu imamların peygamber ve Allah tarafından seçildiğine inanıyorlar.

  Şiiler Ramazan ayının 19, 20 ve 21. günlerini Hz Ali’yi anma etkinlikleri yapıyor. Ramazan ayının 19. günü bir kılıç darbesiyle yaralanan Hz Ali, iki gün sonra Ramazan ayının 21. günü vefat ettiği için Hz Ali’yi anma etkinlikleri bir gün resmi tatil kabul ediliyor.

  İranlılar Müslüman mı, şiiler müslüman mı gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Umarım faydasını görürsünüz :)

 • Sunniler gerçek müslüman değildir bu bir. Neden diyecek olursan islam dininde Allah bölünmemeyi emretmiştir...

  Müslümanlar Kerbela Olayından sonra ikiye bölünmüşlerdir. Yani Allah'a karşı gelmişlerdir. Olayın kökenini bilmeden, üstelik Kur'an'ı da bilmeden müslümanım diye geçinmek marifet değildir. Bu konuda ben de mükemmel degilim, ancak araştırıyorum...Sana da aynını tavsiye ederim...Yaşına göre böyle sorular sormanı horgörmüyorum ama. Saçma sorulardan başlıyoruz hepimiz...

  Hz Ayşe Emevilerin kurucusu Muaviye'nin tarafını tutup Arap milliyetçiliğine ön ayak olmuştur. Yani mevali anlayışına...Mevali anlayışı dediğimiz sunni tayfa oluyor o zamanın Araplarının. Mevali anlayışında Araplar Arap olmayanları ikinci sınıf saymıştır. Halbuki dinimiz ne diyor? Hepimiz eşitiz, değil mi? Zaten Türkler de o zamanlar Emevilerle mücadele etmişlerdir. Yani müslümanlığı kabul etmeden önce...Abbasilerin eşitlik anlayışıyla müslümanlığı kabul etmişlerdir. Yani biz en başından ne sunniydik ne alevi ne de şii. Bu bölünme oldugunda biz müslüman bile degildik. Gelelim şiilere...Şiiler de Fatimi devleti, batınilik faliyetleri gibi Türklere zarar veren oluşumlarda bulunmuşlardır...

  Yani tarihimizde 'din' bu zamana kadar kullanılmıştır, bazı devletlerin hatta kimi zaman şahısların çıkarları için...Sen sen ol bu ayrımcılardan olma. Sen bir müslümansın, sadece o kadar. Ailen alevi diye alevi, sunni diye sunni olmak zorunda degilsin. Ben yolumu buldum, umarım sen de bulursun..

  • Bir alttaki cevapta da ''Şiiler müslüman değil'' deniliyor. Bi karar verin :)

  • Alttaki cevapta Şiiler Hz Ali'yi peygamber kabul etmiştir diyor. İşin o kısmı hurafe. Bilmeden atanlardan. Kendi fikrimi söyleyim; bana göre mezhep yoktur ve ikiye bölünenler müslüman değildir.

  • Türkiye'de çocuklara Sunni bakış açısıyla İslam öğretiliyor ama. Müslüman olmuyor mu şimdi çocuklar?

  • Hepsini Göster
 • Hay senin sorcagin soruya tukureyim. sunniyiz gercek muslumaniz diyorsun oyle mi?Madem oyle zamaninda onca Alevi insani neden katlettiniz?Madem oyle Cumhuriyetin kurulus yillarinda Kurtler ve Alevilere neden iskence yaptiniz? Sen beyinsizim tekisin. aleviler(siiler) de muslumandir. Nasilki Hristyanligin meshebi varsa katolik ortodosluk vs diye muslumanliginda meshebi vardir. bu kadar bilincsiz olmayin ya insanlari bolmeye calismayin!Bilinclenin artikk !

En İyi Erkek Görüşleri

 • Muhammedin sağlığı zamanında Aişe ile ilgili bir dedikodu çıkmış Ali bu dedikoduya destek vermiştir. Bundan sonra Aişe ve babası Ebubekir ile Ali arasında bir sürtüşme başlamıştır. Muhammed'in ölümünden sonra bu iki taraf arasında büyük bir güç savaşı ortaya çıkmıştır. Muhammedin oldukça yüklü mirasının Karısı Fatıma aracılığıyla kendisine kaldığını düşünen Ali bu mirasın kendisine verilmesini istemiştir. Ancak Ebubekir Muhammedin bu malları İslam yararına kullandığını öne sürerek devlet malı sayıldığına ve Ali'ye verilmemesine karar vermiştir. Halife Osman zamanında Ebubekir'in de ölmüş olmasından dolayı MUhammed'ten miras kalan Medine şehrindeki mülkler Ali'ye verilmiş ancak Medine dışında yer alan çok verimli ve geniş arazileri devlet malı olarak kullanılmaya devam etmiştir. Ali'nin halife olmasından sonra Aişe onun bu kadar büyük bir güce sahip olmasından rahatsız olarak karşı harekete girişmiş hatta iki taraf savaşa girmiştir. Bu olay cemel savaşı olarak adlandırılır. Bu mücadelelerden başlangıçta Ali galip çıkmakta iken Emeviler'in devreye girmesi ile güzü azalmış ve iktidar mücadelesini kaybetmiştir.

  İŞTE ALEVİLİK VE SÜNNİLİK BURADAN DOĞAR. DİNLE İMANLA ALAKASI YOKTUR. MUHAMMEDİN ÇEVRESİNDEKİ KİŞİLERİN İKTİDAR MÜCADELESİNİN TARİHE YANSIMASIDIR. SÜNNİLER VE ŞİİLER İNANÇ FARKLARI İLE BİRBİRİNDEN AYRILMAZLAR.

  • Hayır.Buradan çıkmamıştır.Beni Umeyye ile Beni Haşim arasında taaa Peygamber Efendimiz gelmeden önce oluşmuş olan bir düşmanlık vardı.

  • Bu dedikodu, Aişe'nin Muhammed hayattayken onu aldatması ile ilgiliydi sanırım

  • evet. Ali doğru olduğuna inananlardandı. Haliyle çalkantı büyük oldu. Ali'nin etkisi ile.

  • Hepsini Göster
 • Basit mantık. Kur'an'da ancak mü'min müslümanların hacca gidebileceği belirtilmiştir. Ve tarihte ve günümüzde her zaman, sünniler-şiiler-sufiler vs. hep hacca gitmiş, hiçbir zaman biri hacdan men edilmemiş veya bir diğerini men etmemiştir. Sadece bu bile, tüm Müslümanların icmasının her mezhebin Müslüman olduğuna inandıklarına işaret eder. Yani bugün birileri kalıp falancalar-filancalar (sünniler, şiiler, aleviler, selefiler vs.) Müslüman değil derse halt etmiştir. Çünkü tüm Müslümanların görüşüne aykırıdır bu tekfircilik.

  Ayrıca şiiliği araştırmanı tavsiye ederim. Birçok konuda sünnilikten daha makul görüşlere sahiptir. "Peşaver Geceleri", "Teşrih ve Muhakeme" ve "Doğrularla Birlikte" gibi kitaplara müracaat edin lütfen.

  Selametle.

  • Ben alevilerin hic namaz kildigini görmedim veya hacca gittiğini ya da peygamber efendimize salavat getirdiklerini ayrıca şii'ler hakkında da araştırma yaptim ve hic ummadigim şeylerle karsilastim eğer bu doğruysa Allah'in laneti üzerlerine olsun

  • @Nurmirae Görmemen yok olduğu anlamına gelmiyor kızım. Alevilerden namaz kılanlar Caferi mezhebine göre kılarlar. Kılmayan da çoktur ancak bu günahtır. Tıpkı Ramazanda teravih gibi nafile bir namaza gidip de diğer onbir ayda farz namazları bile önemsemeyen sünniler gibi günahtır. Ancak küfür değildir bu. Ve soruda küfür mü diye sorulmuş. Küfür, yalın ayaklı mazlumların, Türkiye gibi laik-kafir bir devletin sultasında bulunan Alevi-Sünni-Şii koyun sürülerinin; "Neden yapmadığınızı başkalarına söylüyorsunuz? Allah en çok bunu sevmez!", "Allah'ın indirdiği (şeriat) ile hükmetmeyenler kafirlerdir", "Küfrün önderleri (siyasiler) ile savaşın" gibi nice ayetleri görmezden gelerek birbirleri ile uğraşmaları ve BOP uşağı AKP'ye hizmet etmeleridir. Kişi bilinçli olarak bu mezhepçiliği yapıp (halkın birbiriyle uğraşmasına sebep oluyor) ve laik rejimin bekasına hizmet ediyorsa kafirdir. Bilinçsiz olarak yapıyorsa araştırmadığı için günahkardır.

  • Yani kızım ortada günahkar çoktur. Sen de günahkarsın. Masum değilsin. Ben de. Ancak bilinçlenip günahlardan ne kadar çok uzaklaşırsak o kadar iyidir. Ve bu konuda bilinçlenmek isteyen Al-i İmran ve Hucurat surelerini okuyabilir. Allah Kur'an-ı Kerim'de yahudi ve hristiyanları bile ortak kelimede (tevhidde) birliğe çağırırken ve birlik için sadece tek Allah inancını şart koşarken; bir sözde sünninin kalkıp ebubekir, ömer, osmana sevgiyi birliğe şart koşması; bir sözde şii veya alevinin de başka şeyleri şart koşması Kur'an'a aykırıdır. Allah'a inanıyor ve Peygamberi seviyor mu, olay bitti demektir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

9 26
 • Heralde be canım. Mezhep farklılıkları var diye, kendine müslüman diyen adama değilsin mi diyeceğiz?

 • değil müslüman olmak için şartlar vardır her müslümanım diyen olamaz ama tabi bunu herkesee anlatamazsın aynı anda 2 peygambere inanann insan müslüman olamaz imanın şartlarını kabul etmek gerek 1 peyganbern bırk sevmemeyi 1 davranışna laf söyle dinden çıkablrsn, iman bu kladar hassasken herkes müslüman olamaz alevielrde müslümanzoı diyolar ama değiller çünkü guslü terkeden 1 si müslüman olamaz hz ali çok kuıtsaldr ama yeri farklııdr hz muhammetle bir tutulamaz bunn gibi daha pek çok örnek

  • yapma ya?haşa Allah kitabı,peygamberi indirmeyi biliyordu mezhepleri unuttu dinini tamamlamak için onu da bu insanlar tamamladılar öyle mi?asıl siz bence bir Zümer Suresini okusanız daha iyi edersiniz.Orada hiziplere(mezheplere) ayıranlar ile ilgili ne deniyor bir bakın.Size işkence olsun diye ayet numarası da vermeyeceğim inadına.açın bakın ve okuyun.Burada o imamların bir suçu yoktur.O imamlar dememişler k ibiz mezhep kuruyoruz diye.Onlardan sonra gelenler bunlar ıİslam alemini bölüp parçalamak

  • için sonradan bilinçli olarak oluşturulmuşlardır.

  • siz inanmayabilirsiniz buda sizin sorununuz ama bildiğim doğruyu söylemek zorundayım islam iyetn 4 hak meshebi vardır hanefilik ,şafilik, hanbelilik.malikilik. bundan başkalrı dediğiniz gibi islamın içini boşaltmak içindir ama siz bu 4 nden 1 sene zındık yazık size.peygamber efendimz zamanında mezhebe gerek yoktu her soru ona soruluyordu.? ve bizler gibi cahiller için büyük islam alimleri ALLLAHIN PEYGAMBERN emir ve yasklrını mezhep etrfnda toplamşlrdr

  • Hepsini Göster
 • Peygamberimiz kızlarından birini H.z Osman (R.A)'a vermiş kızı ölünce başka bir kızını yine H.z Osman ile nikahlamış.evden çıkamayacak duruma gelince H.z Ebubekir'i imamlık yapması için görevlendirmiş yerine H.z Ömer için hep övücü ifadeler kullanmış eğer onlar Halife efendilerimiz hakkında kötü konuşuyor peygamberimizin yanında vefat ettiği eşi H.z Ayşe hakkında ağza alınmayacak şeyler söylüyorlarsa tam müslüman olduklarını zannetmiyorum.

 • Karma Bir Dine Sahiptir..

 • biz gerçek müslüman mıymışız. hadi canım inanmam :D

 • zina evlilikleri var ya.bu müslümanlığın neresinde var ya.daha da şeriat adı altında neler var neler.iran daki şeriat olması gereken şeriat değildir.iran şeriatıdır.

 • Bence Şiiler gerçek müslüman sünniler değil.

 • Hanımefendi kendi kendine bir otorite oluşturmuş, Sünniler gerçek Müslümandır diye buyurmuş ve buna biat edilmesini beklemiş ve Şiilerin Müslüman olup olmadığını da tartışmaya açmış.

  Alın bunu buradan asfghjklşlıytfrdfghj

 • şu Şiiliği,aleviliği,sünniliği bir kenara bırakın artık arkadaşlar. eğer dini yaşamak istiyorsanız en büyük kaynak Kuranı Kerimdir. böyle sorularada gerek yok

 • Alevisine sünnisine şusuna busuna bakmam Halifelere peygamber eşine söven kuranda eksik var diyen her kimse müslüman değildir

 • Onlara göre de onlar gerçek Müslüman ;)

 • Evet siilet muslumandr tabi bizim mezhebimizden farkllr .

 • Cahillik başa bela

  • hemde püsküllü bela.

 • hosgörü dininin hosgörülü müslimleri ayni kitaba ayni allaha inanan mezhepi bile disliyor jhdrjkdsgjudg.

  yiyin birbiriniz panpalar sonucta müslümanin müslümandan baska düsmani yoktur (:

  • doğru diyorsun ulan.bir müslüman olarak vallahi yerden göğe kadar haklısın diyorum.

  • yapmayın ALLAHAŞKINA tamm dini eğitim almamş olablrsnz ve desnzki ben herşeyi bilp inanmıyrm tamm ama doğruyu bilmemk hataya sevkeder. 44 hak mezhep dışndaki pek çok mezhebi gayri müselamler islamn içini boşaltmak için kurmuştur.o yüzden mşisyonerlern dinlerni kabul ederek müselaman olnmaz dimi arkadaşlr link

  • suriyenin ve esadın mezhebi

  • Hepsini Göster
 • şia mezhebi hz.ebubekiri h.z ömeri sevmiyor nasıl böyle bir şey olur Allahı bile bile anlamıyorum.

 • devletler bir dine mensup olmaz din insanlara özgü bir kavram İran'da da Türkiye'de de herkes istediğine inanır istediğini yaşar sonuçta baskı vardır falan ama bir yere kadar

  bi de kimin Allah'a daha yakın olduğunu bizim bilmemiz olanaksız

 • edebeyız kardesm İslamda hak mezhep 4 tanedır bunların ıcınde de şiilik yoktur o kadar.

  • Kuranda mezhep mi var ? Mezhepler ne zaman ortaya çıkmış araştır , dininizi bile tam olarak bilmiyorsunuz.:)

  • arkadasım hersey Kuranda yazsa peygamberımız nıye gonderılsın hersey peygamberlerle sınırlı olsa alımler nasıl ortaya cıksın Peygamberımız neden Alımlerın pesınden gıdın desın ne bılıosun da konusuosn .

  • gelincik namaz kılmanın şeklide tarif edilmemiştir kuranda ama kılınması farzdır. 1 doğa bilimini öğrenmek için bile hocaya gidip 1 öğretmene tabi olıuyosunz ve bu zor gelmiyorda 1 peygambere tabi olmakmı zor geliyor ve aşağılıyosunz pess

  • Hepsini Göster
 • Seninle aynı kafada olan biri daha var

  https://www.youtube.com/watch?v=X4Uu0v4EvzU
 • Gerçek müslüman tespit çok iyiymiş ama, şöyle de bir şey var hadi dediğin gibi böyle kesin çizgilerle ayırdık diyelim. E İran'da demez mi bize "Sünnileri müslüman olarak kabul edebilir miyiz? Bizler Şiiyiz(gerçek müslüman) sonuçta" diye.

 • bütün olay bitti İran müslüman mı onu sorgulamak kaldı.Biz nasıl sorgulıycaz onu hala anlamadım

 • Daha Fazla (15)