Karakalem çizime başlamak istiyorum, karakalem çizim nasıl yapılır?

Karakalem çalışmaları yapmak istiyorum bu konuda yeteneğim var. Ama nereden başlayacağım nasıl çizimler yapacağım bu konuda bir fikrim yok. Karakalem çizim nasıl yapılır?
Karakalem çizime başlamak istiyorum, karakalem çizim nasıl yapılır?
3 0

Çok Süper Cevap

 • Resim sanatının en merak edilen ve sevilen çeşitlerinden biri olan karakalem çizimler, aynı zamanda yapması en zor olanlardan biri. Yetenek şart ancak kendini adama ve sık tekrarla bu işin üstesinden gelmemek için hiçbir neden yok. Her işte olduğu gibi karakalem çizim çalışmalarında da istekli olmak, ilk koşul. Daha sonrasında imkan buldukça pratik yaparak ve pes etmeyerek siz de güzel karakalem eserlere imza atabilirsiniz. Peki, karakalem çizim nasıl yapılır? Kolay karakalem çizimler yapmak için neye ihtiyacınız var? Karakalem insan ve manzara çizimi için bilmeniz gerekenler nelerdir?

  Karakalem Nedir?

  Karakalem Nedir?
  Karakalem Nedir?

  Karakalem çizimleri nasıl yapılır, konusunun ayrıntılarına girmeden önce karakalemin ne olduğundan bahsedebiliriz. Karakalem sanatı; kömür, grafit ve kurşun kalem gibi araçlarla çizilen resimler olarak adlandırılıyor. Çok eski zamanlardan beri yapılagelen bu sanatta tek ihtiyacınız olan bir adet kurşun kalem ve bir adet kağıt. Hatta günümüzde karakalem çalışmalarını dijital ortamda bile yapmak mümkün; ancak bu işe gönül verenler için kağıtla kalemin yerini hiçbir şey tutamaz. Karakalem çalışmalarında, eğer kömür ya da grafit yerine kurşun kalem kullanacaksanız bunun bir B serisi kalem olması gerekiyor. B serisi kurşun kalemlerin üzerinde ayrıca belli sayılar da yazılıdır. Bu sayı değerleri düştükçe kalemin sertlik seviyesi artıyor.

  Karakalem İnsan Çizimi Nasıl Yapılır?

  Karakalem İnsan Çizimi Nasıl Yapılır?
  Karakalem İnsan Çizimi Nasıl Yapılır?

  Karakalem çizmeye başladığınızda insan figürleri çizmeyi öğrenmek öncelikli hedefiniz olacaktır. Karakalem insan çizimi nasıl yapılır, sorusunun cevabını vermeden önce insan anatomisinin çizimiyle ilgili birkaç tüyo paylaşmakta yarar var. İnsan anatomisinin, tahmin edeceğiniz üzere, belli oranları bulunur. Bu oranları en gerçekçi haliyle kağıda döktüğünüzde çizdiğiniz insan figürleri göze hoş görünecektir. Genel anlamda kadın ve erkek anatomisinin çizimleri de birbirinden farklı boyutlara sahip. Karakalem erkek çizimleri 8 kafa biriminden oluşurken kadın çizimlerinde 7,5 kafa birimi yeterli olabilir. İnsan çizimlerine ilk önce genel bir vücut taslağı çıkararak başlamakta yarar var. Şöyle ki:

  • Aşağı doğru incelen bir oval şekli, kafayı çizmek için kullanabilirsiniz.
  • Daha sonra üst gövdeyi yapabilmek adına çenenin hemen altında bir ters üçgen indirin.
  • Ters üçgenin alt kısmıyla kesişen bir ince uzun oval üst bacaklar için, ondan daha kısa bir oval ise alt bacaklar için çiziliyor. Böylece vücudun en kaba taslağını çıkarmış bulunuyorsunuz.
  • Daha sonra sadece ince ayar yapmak kalıyor ki bu da işin en teferruatlı ve pratik yaptıkça iyileşeceğiniz kısmı.

  Karakalem için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  Karakalem çizim yapmaya karar verdiniz. Peki, karakalem için gerekli malzemelerin neler olduğunu biliyor musunuz? İşte, yeni başlayanlar için karakalem malzemeleri:

  • Karakalem çizime ilk başlayanlar için ucu iyi açılmış bir B, 2B, 3B veya 4B kurşun kalem. Tüm bu türleri deneyerek gördükten sonra grafit uçlu kaleme geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Füzen uç kalemlerse büyük resimler çizmek için idealdir. Füzen kalemlerle çizimlerinize siyah lekeler ekleyebilir, çizgileri kolayca yumuşatabilirsiniz.
  • Karakalem çizimlerde kullanacağınız kağıt ise birden çok çeşitten oluşuyor. İster grensiz düz bir kağıt kullanabilir isterseniz kaba kağıtla dolgun etkili eserler ortaya çıkarabilirsiniz. Bu tamamen sizin yapacağınız çalışmaya bağlı. İlk aşamada standart bir karakalem taslak defteri kullanabilirsiniz.
  • Kalemlerinizin boyu kısaldıkça onları daha rahat tutmanızı sağlayacak bir kalem uzatıcı aparat edinmenizde fayda var.
  • Yumuşak silgi de karakalem çizimler esnasındaki en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.

En İyi Kız Görüşü

 • YouTube'da inanılmaz güzel ve yararlı videolar var. Mutlaka oradan izleyerek başla. Çoğu kişi bu şekilde öğreniyor senin de yeteneğin varmış zaten halledebilirsin.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 3
 • Çizimin püf noktası sürekli çizmek

 • Bu bir yetenek aslında sonradan gelecek bir şey değil

 • Bir çizikle başlıyor her şey sonra gerisi geliyor merak etmeyin. Videolar var izleyin yardımcı oluyor gerçekten.

 • Ben çok güzel karakalem portre çizerim bu işin nasıl başlama ile ilgisi yo kyetenek işi daha ço kfakat youtube videolarından destek alabilirsin.

 • Sürekli antreman yaparak