Kültür Sanat

Kişiyi suç işlemeye toplum mu iter yoksa kendi içinde midir?

arkadaşlar okulda yarın münazara var da biz kişinin kendisinde olduğunu savunuyoruz.. yardımcı olabilir misiniz? zekice örnekler verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler :)
0 0

En İyi Erkek Görüşleri

 • Toplum, bireylerden oluşur.

  Yani kendi başına bir şahıs değildir.

  Hava sıcaklığını gösterdi diye sıcaktan bunalan birisinin bu sıcak havadan dolayı termometreyi suçlaması kadar komiktir aslında.

  Şu soruyu mutlaka sorman gerekir ki zaten soracaksındır.

  Başarılı insanları toplum mu başarılı yapar?

  Bir çok zeki, eğitimli ve başarılı noktalara gelmiş insanlar varoşlardan çıkmıştır yani suçun ve eğitimsizliğin daha yoğun olduğu yerlerden eğer toplum bireyleri suça itiyorsa, Suçun daha yoğun olduğu eğitim seviyesinin daha az olduğu yerlerden başarılı insanlar nasıl çıkıyor?

  Muhtemel ki istisna cevabını alacaksındır.

  Cumhurbaşkanlarından, Başbakanlara, Mucitlerden, Bilimsel alana bir yığın insan vardır istisna olmadığını çok rahat izah edebilirsin.

  Ve mutlaka şu soruyu sorman lazım.

  Atatürk mü toplumu değiştirdi? Toplum mu Atatürk'ü?

  Muhtemelen cevap veremeyecekler...

  Atatürk konusunda iyi yönde mi kötü yönde mi değiştirdiği konusunda insanlar farklı düşünebilir ama değiştirdiği konusunda kimse inkara gidemez.

  Hülasa toplumlar insanları iyi yada kötü değiştirmez sadece kültür ve edep olarak geliştirir ki Türk değil hiç bir toplumun öğretisinde suç teşvik edilmez.
  • Bu neyle ilgili?

 • Her insanın kendi iradesi vardır.Yani öncelikle kendi iradesine göre suç işler.Mesela bir insan fakir diye çalabilir ama fakir olup da çalmayan insanlar da var.Ayrıca ülkemizin büyük çoğunluğunun müslüman olduğu göz önüne alınırsa ülkedeki şirketlerin %70'i oranında vergi kaçırılmaktadır.Yani zengin olupta da hırsızlık yapılabiliyor.Yani irade meselesi ama bazı durumlarda da sosyoekonomik sebepler suç işlemesine neden olabilir insanın.
  • zengin olupta hırsızlık yapmak neden peki? toplumda daha iyiler ve daha zenginler olduğu için , çünkü zengin olan biri bu hırsızlığı yapmak için istek duyuyor daha iyi olmalıyım diye, çünkü toplumda tam anlamıyla onaylanmak istiyor , adam o para kaçırma düşüncesini kendi kendine kurmuyor , gördükleri ve duydukları insanlar ile olan yaşantısından dolayı o noktaya geliyor, yani kısaca toplum olmaz ise suç işlenmez, etki olmazsa tepki olmaz

En İyi Kız Görüşleri

 • ben toplum ili ilgili olduğunu düşünüyorum ama muhalefet olcam ya hani :D şöyle derdim ..

  , iyi eğitim görmüş , tanınmış , yüksek zümreye dahil olan ailelerin çocuklarının da bazı suçlar işlediği görülmekte.. eğer toplum ile alakalı olsaydı bu durum söz konusu olmazdı ..

  ikincisi , bir toplumda iyi insan çıkabileceği kadar kötüde çıkabiliyor... aynı toplumda yetişen bireyler farklı kişilik özelliği gösterebiliyor... böylece toplum ile ilgili olmadığı kanısına vardık ...

  suç işleme içgüdüsü kişinin kendinden kaynaklanır... insanı her zaman toplum şekillendirmez zira toplum şekillendirse.. toplumdaki her birey aynı özellik gösterir , suç işler veyahut daha iyi bireyler olurlardıı :D

  :D ne dedim ben ...
 • ben yarın münazaraya gireceğim ve toplumun insan üzerinde çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum aslında şöyle bir örnek verebiliriz ; küçücük çocuklar doğuda polislere taş , monotof vb. şeyler atarken toplumdan ve büyüklerinden öğreniyordur değil mi? yani insanlar kendi kendine değil toplumun etkisi altında suç işler benim düşüncem bu...

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2 6
 • kesinlikle toplum..kimse için işlemem ama işlemeye meyilli olma safhasına kadar kesinlikle toplum getirir.!
 • Çevre faktörüdür genelde. Bir adamı adaya koy digerini kalabalıga.

  Adadaki ne yapar suc işleme ihtimali nedir.? cünkü orada yasa yok. olsa da olmasa da o adada tek ise suc yok.

  Ama toplumdaki ya otobüste birine carpar orada kavga olur vesaire.

  Ya arabada birine carpar orada başka birşey olur

  Kısacası nerede cokluk orada kötülük diyelim
 • Toplum , aile , arkadaşlar , beyin , düşünceler , karakter , alkol , sigara , müzik bile edebilir . . . :)
 • tamamen kendi irademizle alakalı oldugunu dusunuyorum
 • bunda birçok faktörler etkilidir. Mesela;

  -ailenin yetiştirme şekli

  -yaşadığı toplum

  -kurduğu ilişkiler

  -dini inanç

  -vatandaş olma bilinci... vs. İnsan bu bilinci aileden ve toplumdan öğrenir. Kurduğu ilişkiler de buna yön verir.
 • toplum teşvik eder kişi şuç işler. ama bazı kişilerin içinde şuç işlemeye karşi istek heves vardir.doğalarinda vardir.boşuna şuç makinasi demiyorlar bazi insanlara sabıklarina bakiyorsun 100 lerce şuç ama adam dışarda bu da ayri bir konu şuçu akp ye atsam birileri kızar.
 • kendi içindede vardır
 • Suçu iki şekilde işlersin kendine zarar vererek ve başkalarına zarar vererek kendine zarar vererek işlediğin suçları genelde sırf yasak diye işlersin fakat başkalarının etkilendiği suçları psikopatlar ruh ve akıl sağlığı bozulmuş insanlar işler arada ki farktan yola çıkabilirsin