Kulağa hoş gelen eski Türkçe & Osmanlıca kelimeler neler?

Arkadaşlar eski dilden kelimeleri seviyorum, Osmanlıca kelimeler kulağıma çok hoş geliyor. Sizin de bildiğiniz, güzel, kulağa hoş gelen eski Türkçe, Osmanlıca kelimeler var mı? Bir liste hazırlıyorum, haliyle merak ediyor ve önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim! (:
2 1

Çok Süper Cevap

 • Kulağa Hoş Gelen En Güzel Eski Türkçe & Osmanlıca Kelimeler Nelerdir?

  1- Müteşekkir

  Benim en çok kullandığım kelimelerden bir tanesi müteşekkir. Hem söylemesi hem de anlamı çok güzel geliyor bana. Anlamı: Memnun olurum, şükran duyarım anlamında kullanılıyor. Yani yapılan bir iyilik karşısında müteşekkir oldum kelimesini kullanabilirsiniz.

  2- Zevahir

  Eski Türkçe kelimeler arasında en çok kullanılanlardan bir tanesi. Zahir kelimesinden türetilmiş. Dış görünüm anlamına geliyor. Bir kişinin veya bir eşyanın dışarıdan görünen yüzü demek yani. Günümüzde zevahiri kurtarmak anlamında kullanılıyor...

  3- Bülend-Himmed

  Yine benim en çok sevdiğim osmanlıca kelimeler arasında. Çalışan, gayretli insanlar için kullanılıyor. Yine bugün çok Bülend-Himmedsiniz efenim diyerek iltifat edebilirsiniz. :)))

  4- Mültefit

  Kulağa hoş gelen en güzel eski Türkçe kelimelerden bir tanesi Mültefit. Güler yüzlü hoş davranan kişilere karşı kullanılıyor. Hem söylemesi çok kibar hem de kulağa gerçekten çok güzel geliyor.

  5- Dil-huş

  Kulağa hoş gelen Osmanlıca kelimeler arasında. Söylerken inanılmaz bir naiflik hissediyorsunuz. Gönlü hoş, yüreği rahat insanlar için kullanılıyor. Ayrıca aşık olduğunuz insan için de kullanabilirsiniz bunu. Ne kadar dil-huş olan bir insan. :))

  6- Zeyrek

  Uyanık, akıllı, güçlü hafızalı, anlayışlı ve zeki anlamında kullanılıyor. Günlük hayatta çok rahat kullanabilirsiniz. Kulağa da çok hoş geliyor. Mesela uyanık insan demek yerine zeyrek bir insan diyebilirsiniz. :)

  7- Afitab

  Yine kulağa çok hoş gelen Osmanlıca kelimelerden bir tanesi. Genellikle güzel, güzel yüz anlamında kullanılıyor. Karşınızdaki insanı etkilemek için bu kelimeyi kullanabilirsiniz. Çok afitab bir hatun. ;)

  8- Meyus

  Benim çok kullandığım kelimelerden bir tanesi Meyus. Üzgün, mutsuz, kederli anlamına geliyor. Yoğun bir günün ardından kurduğum cümlelerin içinde kullanıyorum. Mesela bugün çok meyus bir gün geçirdim. :(

  9- Dehşet’ül- Vahşet

  Benim en çok sevdiğim ve en çok kullandığım kelimelerden bir tanesi. Müthiş, güzel, taş gibi anlamında kullanılıyor. :) Hatta günümüzde de birçok kişi hala kullanıyor bu kelimeyi. Birine iltifat etmek istediğinizde kullanabilirsiniz, kulağa çok hoş geliyor çünkü.

  10- Feriştah

  Günümüzde belki de en sık kullanılan eski Türkçe kelimeler arasında. İşin ehli, uyanık, bilgili kişiler için kullanılıyor genelde. Bizler de çok sık kullanıyoruz bu kelimeyi. Mesela “Feriştahı gelse bu işi benden iyi yapamaz” dediğimiz günler oluyor. Kulağa da gayet hoş gelen bir kelime bence. :)

  Bildiklerim, arada kullandıklarım bunlar. (:

En İyi Kız Görüşü

 • Behemehal: Kesin olarak, kesin bir biçimde Mültefit: Güler yüz gösteren, hoş davranan
  Bolâhenk: Neşeli, hoş sohbet, konuşkan
  Efsunkâr: Büyülü, çarpıcı, karşı konulmaz şekilde çarpıcı
  Perestiş: Tapınma veya taparcasına, delicesine sevme
  Mübrem: Çok gerekli olan.
  Hemdem: Canciğer arkadaş.
  Hemdert: Dert ortağı
  Tumturaklı: Bir anlam bildirmeyen, ancak kulağa hoş gelen, gösterişli
  Bittabi: Doğal olarak, elbette, tabi şekilde
  Filhakika: Doğrusu, gerçekten
  Mütemadiyen: Hiç ara vermeksizin, sürekli

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12 6
 • Efsunkar

 • Müstesna

 • Hilkat...

 • Nazenin :)
  Hâme Cünbân Benim de var bir defterim, Osmanlıca kelimeleri yazıyorum. Zaten tam da Osmanlı Türkçesi öğrendiğim zamanlarda çok iyi oluyor. Bunlar da en sevdiğim iki kelime. Daha çok vardır tabi ☺️

 • Hissi kablel vuku, efsunkar

 • Rikkat... yufka yürekli
  Uğrun.. gizli
  Nedim... dost
  Kulbe-i ahzan... hüzünler kulübesi
  Deryadil... Gönlü zengin olan
  Mürai... iki yüzlü
  Havf... korku
  Reca... ümit
  Rû be rû... Yüz yüze
  Füruzan... parlak


  Daha çok var. Bazıları bildiklerim. Bazıları kaydettiklerim.
  Eski (ama eskimeyen) Türkçe kelimeleri kullanmayı ben de çok severim. 🌺

 • Katli vacipdir :) Devletimiz muzaffer ola :)