Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

Evde zamanım çoğunlukla boş geçiyor, şu sıra salgın falan derken iyiden iyiye her hobimi bıraktım, asosyalliğe adım attım. Klasikleri okumak istiyorum. Mutlaka okunması gereken, en iyi dünya klasikleri hangileri? Bilgi verebilecek, şunu tavsiye ederim diyebilecek arkadaşlarımız varsa çok memnun olurum. Konularını da aktarabilirlerse sevinirim!
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  1- Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Suç ve Ceza; Rodion Romanoviç Raskolnikov adındaki bir gencin işlediği çifte cinayet üzerine yaşadıklarını anlatıyor. Raskolnikov, bir yandan hukuk öğrenimi görürken diğer yandan yoksullukla boğuşan bir genç.

  Dostoyevski Rus edebiyatının en önemli roman yazarlarından biri ve bu kitabı da çok sevildi. İlk olarak 1866 yılında basılan kitap, hala büyük ilgiyle okunuyor.

  2- Sefiller – Victor Hugo

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kitabın baş kahramanı Jean Valjean. Ekmek çalma suçundan 5 yıl kürek cezasına çarptırılıyor. Ancak defalarca kaçmaya çalıştığı için, cezası artarak 19 yıla çıkıyor. Cezasını çekip özgür kaldıktan sonra onu daha zor bir hayat bekliyor. İlk olarak 1862 yılında basıldı.

  Çok başarılı bir dille yazılmış, okurken kendinizi kitabın içinde hissedebilirsiniz. En çok okunan dünya klasiklerinden biri diyebilirim.

  3- Anna Karenina – Lev Tolstoy

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kitabın baş kahramanı Anna Karenina. Mutsuz bir evliliği olan Anna bir gün, Vronski adındaki bir adamla tanışıyor, aşk yaşamaya başlıyor ve ondan hamile kalıyor. Bir süre sonra kocasına bu durumu anlatıyor ve boşanmak istiyor. Ancak kocası itibarının zedelenmemesi adına boşanmayı reddediyor. Okunması gereken klasikler arasında.

  4- Vadideki Zambak – Honoré de Balzac

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kesinlikle okunması gereken dünya klasikleri arasında. MEB’in 100 Temel Eser listesinde yer alıyor. Vadideki Zambak, o dönemin koşullarını okurken içinize işletiyor.

  Zor bir çocukluk geçiren Felix‘in büyük bir tutkuyla bağlı olduğu aşkını okuyoruz. Honoré de Balzac’ın, 1835 yılında yazdı ve hala severek okunuyor.

  5- Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kitap kilisede zangoçluk yapan Quasimodo’nun, Esmeralda’ya olan hüzünlü aşkını anlatıyor. Her yazdığı efsane olan Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu kitabı da muhteşem bir dünya klasiği. Kitap 6 ayda tamamlanmış ve 1831 yılında basılmış.

  6- Aşk ve Gurur – Jane Austen

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Beş kızı olan bir annenin, kızlarının evde kalma korkusuyla evlendirme telaşına girmesini okuyoruz. O kadar abartılı davranışlarda bulunuyor ki anne gülme krizine giriyorsunuz :)

  İlk yazıldığı günden bu yana yıllara meydan okurcasına, herkesin elinde görebiliriz bu kitabı. 19. yüzyılın en başarılı İngiliz yazarlarından biri olan Jane Austen’in yazdığı romanlardan bir tanesi.

  7- İlahi Komedya – Dante Alighieri

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Okunması gereken klasik kitaplar arasında. Oldukça sıradışı bir konusu var. Dante’nin İlahi Komedya’sı dünya şiirinin başyapıtları arasında. Cennet, araf ve cehennemde yaptığı yolculuğu anlatıyor kitap. Oldukça da uzun bir kitap.

  8- Romeo ve Juliet – William Shakespeare

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kitabın kahramanları Romeo ve Juliet iki düşman ailenin çocukları. Romeo bir gün Capuletlerin evinde düzenlenen maskeli baloya katılıyor. Orada Juliet’i görüp, aşık oluyor. Juliet de bu duygulara karşılıksız kalmıyor.

  O günden sonra Romeo her gece Juliet’in odasının camına geliyor ve bu şekilde ilerliyor. 15. yüzyılda bir oyun tarzında yazıldı ve tiyatro, bale, opera, sinemaya uyarlandı. William Shakespeare tarafından yazılan oyun çok heyecanlı satırlara sahip.

  9- Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kitabın ana karakteri Werther, duygusal çöküntüsü nedeniyle şehir hayatından uzaklaşarak bir köye yerleşiyor Orada Lotte adında bir kıza aşık oluyor. Ama Lotte başka biriyle nişanlı ve kısa bir süre sonra da evleniyor.

  Bu süreçte Werther bir aile dostları olarak hep yakınlarında oluyor. Ama bu yakınlığa fazla dayanamarak bir mektup yazıp hayatına son veriyor. Goehe’nin yazdığı bir mektup romanı. Kitap o kadar etkili ki o dönemde okuyan herkes ortalıkta sarı pantolon mavi ceket giyerek dolaşmış.

  10- Gazap Üzümleri – John Steinbeck

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Konusu; Amerika’da başlayıp tüm dünyaya yayılan ekonomik kriz esnasında, bir ailenin yaşam mücadelesini anlatıyor. Açlıkla mücadele eden, evlerini terk etmelerine rağmen ayakta kalma kalma savaşı veren bu ailenin hayatı çok etkileyici bir o kadar da yürek burkuyor.

  11- Babalar ve Oğullar – Ivan Turgenyev

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kitapta katı, muhafazakar bir baba ile, özgürlükçü, yenilikçi ve batı eğilimli bir oğul arasında yaşanan çelişkileri okuyoruz. İki nesil arasındaki fikir ayrılıkları etkili bir şekilde yansıtılmış. Ayrıca Ivan Turgenyev’in en ünlü eseri diyebilirim. Ölmeden önce okunması gereken klasikler arasında yer alıyor.

  12- Ana – Maksim Gorki

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Kitabın konusu, Pelage‘nin kendini sürekli döven kocası öldükten sonra oğlu Pavel’i büyük zorluk ve yoksulluk içerisinde büyütmesini anlatıyor. Ancak bir süre sonra oğlunun sürekli kitap okuduğunu ve diğer gençlerden daha farklı bir yapıda olduğunu fark ediyor. Pelage’de oğlunun gittiği yoldan gidiyor ve öldürülüyor.

  Son derece akıcı, etkileyici ve anlaşılır bir dille yazılmış..

  13- Madame Bovary – Gustave Flaubert

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  Sıradan ve monoton bir evlilik süren Madame Bovary’nin hayatına renk katmak adına girdiği arayışları ve maceraları anlatıyor. Bu maceralar arasında elbette yasak aşklar da var. Realist bir dille yazmış ve o zamanda çok tepki çekmiş bir kitap. tarzda Ancak, Mademe Bovary yazarın en ünlü eserleri arasında yer alıyor. Okunması gereken klasikler arasında.

  14- İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  1859 yılında kaleme alınmış o kadar akıcı bir dille yazılmış ki bütün övgüleri hak ediyor. Dickens bu kitabıyla, Fransız İhtilali ve sonrasında halkın yaşadığı acı dolu günleri anlatıyor. Kitapta, o kadar çok insan ölüyor ki, okurken sanki kitabın sayfalarından kanlar damlıyormuş gibi hissediyorsunuz.

  15- Yeraltından Notlar – Fyodor Dostoyevski

  Okunması Gereken En İyi Dünya Klasikleri Hangileri?

  İlk bölümde yazarın oldukça karışık iç dünyasını okuyorsunuz. İkinci bölümde ise kendinizi akıcı, heyecanlı ve sürükleyici bir konunun içinde buluyorsunuz. Kendini son derece zeki bir insan olarak tanımlayan yazar, insanlardan kaçarak, yalnızlığı seçmesini de buna bağlıyor. İlk kez 1864 yılında basıldı ve birçok kişi tarafından beğenildi.. Bir insanın iç dünyasına dair her şeyi okuyorsunuz. En iyi dünya klasikleri arasında.

  Bence okunması gereken en iyi dünya klasikleri bu şekilde. İyi okumalar dilerim şimdiden.

En İyi Kız Görüşü

 • her okuduğum en beğendiğim oluyor :)
  sefiller
  gurur ve önyargı
  kırmızı ve siyah
  üç silahşör
  suç ve ceza
  siyah lale
  kamelyalı kadın
  anne karenina
  evde kalmış kız
  rahibe
  şimdilik bunlar geldi aklıma hasan ali yücel klasiklerinden
  gazap üzümleri
  fareler ve insanlar
  1984
  simyacı
  koku
  şeker portakalı
  bunlarda en bilinen kitaplardan

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 8
 • Dostoyevski- Suç ve Ceza, victor hugo- Sefiller, emile zola- Bir Aşk sayfası, dostoyevski- Kumarbaz vs
  Dünya klasikleri severim.

 • 1984

 • Paulo Coelho - Simyacı
  Tolstoy - Diriliş
  Jack London - Martin Eden
  Jack London - Beyaz Diş
  John Steinback - Fareler ve insanlar

 • Mutlaka okunmasını tavsiye edebileceğim klasikler şunlardır;
  Dostoyevski- Yer Altından Notlar
  " " - İnsancıklar
  ". " - Suç ve ceza
  Jane Austen - Aşk ve gurur
  Turgenyev - Babalar ve Oğullar
  Emily Bronte - Uğultulu Tepeler
  Charlotte Bronte- Jane Eyre
  Okuduklarımdan en sevdiklerim bunlar tavsiye de ederim. :)

  • Jane Eyre klassikmi? Bilmediğimden soruyorum yargı için değil. Kitabı biraz okumuştum türünü bilmiyorum.

  • Evet, Jane Eyre dünya klasiklerindendir. Yok önemli değil sorabilirsiniz elbet 🙂

 • Miguel De Cervantes - Don kisotJack London - Beyaz Diş Severek okumuş olduğum kitaplar, dünyada ilk Homeros tarafindan anlatilan destan olan İlyada Destanınada bir göz at derim.

 • İlla dünya klasikleri mi istiyorsun?

 • Anna karenina 1
  Anna karenina 2
  Anna karenina 3

 • Bence kitap okuyan birinin klasikleri mutlaka okuyarak başlaması gerek..
  Ve öneriler..
  Monte Kristo Kontu
  Sefiller
  Suç ve Ceza
  Gurur ve Ön yargı
  Vadideki Zambak
  ...
  Bunlar ve bunun gibiler hayatın her alanında karşına film repliklerinde bile çıkabilir..
  Iyi okumalar

 • Kanka sana şunları önerebilirim:
  1-) Sokratesin Savunması
  2-) Vadideki Zambak

 • Sefilleri okuyabilirsin iki cilt zaten

 • Şuana kadar okuduklarım arasında en beğendiğim Sefiller idi. Ama bakmak istersen internette binlerce sayfa var kitap yorumu yapan.

 • Honore de balzac köy hekimi kitabı ikinci sevdiğim de robinson cruise kitabı

 • sefiller-seuç ve cezayı şiddetle tasviye ediyorum

 • sineklerin tanrısı olabilir. savaştan kaçarken pilot ıssız bir adaya düşüyor küçük çocuklar mahsur kalıyor. başlangıçta sıkıcı klasik macera anlatan çocuk romanı gibi. sonra işler değişiyor