Simeranya Ne Demek? Nerededir?

Şu sıralar sosyal medyada falan çok fazla Simeranya kelimesini duyuyorum. Simeranya ne demek? Ayrıca burası nerede? Geçtiği yerler falan var mı?
2 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Simeranya Ne Demek?

  Simeranya Ne Demek? Nerededir?

  Simerenya, Peyami Safa'nın 'Yalnızız' isimli romanındaki karakterin kendine kurduğu hayal dünyası. Yani bir nevi ütopya diyebilirim. O hayal dünyasında sadece öğretmen ve kılavuz var. O dünyada her şey ezbere dayalı değil, orada öğrenmenin yolunu öğretiyorlar. Yani kısaca simeranya hayal dünyasıdır.

  Simeranya Nerededir?

  Simeranya Ne Demek? Nerededir?

  Simeranya diye bir yer yoktur. Yukarıda da belirttiğim gibi bir hayali karakterin, hayali dünyasıdır. Düşündüğümüz zaman aslında herkesin böyle kafasında hayal ettiği bir ülke, ütopya vardır. İçinde sadece bizim yaşadığımız bir ütopya. Kitabın karakteri Samim, Simeranya'yı şu şekilde ifade ediyor: Bir memleket, Simeranya, dünyada olmayan bir yer. Benim icadım. Sıkıldım mı, kendimi oraya atarım. Simeranya’da yalan yoktur. İnsanlar gölgelerdir. Konuşmadan anlaşırlar. Birbirlerinden hiçbir şey saklamazlar''

  Simeranya Nerede Geçiyor?

  Simeranya Ne Demek? Nerededir?

  Peyami Safa'nın Yalnızız romanında geçiyor. Kitabı okumadıysanız, mutlaka okuyun derim. Kendinizi çok farklı bir dünyada hissediyorsunuz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 2
 • Peyami Safa'nın Yalnızız eserinde Samim diye bir karakter var. Samim'in kendi felsefesine göre kurduğu bir hayal ülkesidir. Birnevi Ütopya dır. Kitapta toplumun sorunları, yalanlar konu edinir. Samim bu sorunlar üzerine çok düşünür ve iyi bir toplumun nasıl olması gerektiğine yönelik düşünceleri kurduğu Simeranya üzerinden anlatır, çözüm arayışına girer. Kitabı tavsiye ederim, ben çok beğenmiştim.

 • bir ütopyadır peyami safanın yalnızız romanında geçer

 • Hayal ülkesi guzum. Tıpkı ben gibi

  • Amcam Ben Seni Yerim Abu Gubu Gubu Senin Emekli Maaşını Çalan mı senin He Çalammı aeqeeeqewerqweqeeqrweqe 😂

  • Mayış kartım yengen emine de guzum