Kültür Sanat

Sosyalist nedir? kime denir? Neyi savunurlar?

Marksistlere ve komunistlerle arasindaki fark nedir?
0 0

En İyi Erkek Görüşleri

 • Merhaba, öncelikle sorunuza "layman's terms(düz adam dili)" ile cevap vermenin gerekliliğini görüyorum;bu anlamda teorik bir zayıflık ortaya çıkabilir cevabımda,fakat görünüş o ki sol düşüncelerin öcü olarak gösterildiği,hala Marshall yardımının çarpan etkilerini yaşayan bir toplumuz ki,insanlar neyin ne olduğunu değil,neyin kötü olduğunu tekrar etme ekseninde ilerliyor.

  Sosyalizm'i incelemek için,öncelikle Marksist fikrin anahtar kelimelerini çok basitçe açıklamaya çalışıp,sizi balık tutmayı öğrenebileceğiniz yerlere havale etmek istiyorum.

  Marksizm, bir klasmandaki adıyla "bilimsel toplumculuk", dünyada olup bitmiş ve olacak her şeyi, sınıf çatışması ile, bunu da Hegel'in diyalektik (eytişim) düşüncesini farklı bir eksene götürerek açıklayan bir düşüncedir. Bu bağlamda, üretim ilişkileri, başka bir deyişle iktisadi bağlar, toplumun alt yapısını oluşturur, ve bu alt yapı değiştikçe üst yapı (yani hukuk, sanat, kültür, ahlak) da değişecektir. Marksizm, köleci toplumları, feodal toplumu, burjuva toplumunu incelemiş, buna bağlı olarak orta sınıfın çöküşünü öngörerek, bir sömürü düzeni anlamında kapitalizmin, üreten (emek satıcısı) güçlerin, kendi çıkarlarına, üretim araçlarını ele geçirerek kuracağı "proletarya diktatörlüğü", akabinde devletin sınıfsal çatışmaların son etaplarında işçilerden yana taraf olduğu, komünist düzene hazırlık için kullanıldığı "sosyalizm", ve en nihayetinde alışılagelmiş mülkiyet ve onun tüm gerektirmelerinin yok olacağı "komünizm" tarafından takip edileceğini savunur.

  Sosyalizmi, bir anlamda alt komünizm olarak inceleyen birçok yazarın ismini ayrıca söyleyebilirim.

  Sosyalist hal, devletin ve onun bilindik düzeninin varolduğu, devlet erkesinin görülebilir durumda olduğu bir haldir. Yani demokrasi, hukuk, sanat gibi aygıtlar hala var olacak, fakat bunlar kapitalist düzenin hakim sınıfına değil, sosyalist düzenin hakim sınıfı olan işçiyi karakterize edecek, onlar merkezli olacaktır.Şöyle düşünelim ki,bildiğimiz devlet,fakat, koruduğu güçlü, tek güç olan işçi.

  Sosyalist devlet, eşit işe eşit ücret,sosyal haklar (ikinci kuşak haklar),işçi güvenliği, demokratik haklar gibi birçok unsuru gözetecektir,meğer ki sosyalist devletin kendi varlığına aykırı anlamlar çıkartılsın.

  Sosyalizm,savunulabilir düşünce halini Marx'tan çok sonra almıştır.Özellikle SSCB'nin komünist etaba geçmekte çektiği zorluklar,parti elitizmi,Stalin'in baskıcı uygulamaları;4. Enternasyonelde eleştirildikten sonra dünyada sosyalizmi elle tutulur bir hareket olarak gördük.Bu düşünce,temelde komünizmden farklı olmamakla beraber, günümüz devletine yapılacak devrimin,bir başka devlet temelinde örgütlenmesini kabul ediyor demek isabetsiz olmaz.

  Marksizm bir felsefi düşünce sistemidir,komünizm devrim yoluyla marksizmin öngördüğü son etaba geçmek ister,sosyalizm ise devlet düzenini devirir ve yerine komünizmi hedefleyen bir başka devleti koyar dersek,yeterince basite indirgemiş oluruz.

  Kimi düşünürler, Kemalizmi de sosyalist gördü: Boran, Berkes gibi.
  • Cvbınız için çok teşekkürr ederm

 • Sosyalizm sadece maddi açıdan eşitliği savunan bir görüştür.Severim aslında bu görüşü.Komünizm gibi değildir ona yakındır aslında onun tam olarak evrimleşmemiş hali diyebiliriz çünkü komünizm de her yönden eşitlik olgusu vardır.Yani dil din ırk yoktur.Ancak sosyalizm sadece parayı hedef alır.Parasal yönüyle bakar olaya devlet ekonominin temel taşıdır yani herşeyi o yapar.Ancak yetersizdir çünkü tembel işidir her ne kadar sevsemde bu görüşü bunun tembel işi olduğunu kabul etmek lazım herşeyi devlete yüklemek?Devleti yönetenlerinde kötü insanlar oluşu?Sistemi pek düzgün çalıştıramaz.Herkes eşit maaş aldığı için hiç kimsede kazanma hırsı olmaz olmayacağı için de düzgün elemanlar yetişmez.Ve böylece bir devletin sonu gelebilir.Aslında her sistem kendi fikirleri ile mükemmel olabilir burda sistemlere suç atmamak lazım.Bu sistemleri yaratanlar insanlar ve onları istedikleri gibi kullananlarda insanlar.

  Son Söz olarak:

  Sistem hiçbir şey ifade etmez.Sadece onu kullanan insanlar iyi birer bireylerse devletler yükselebilir.
  • Çok saolun, çok yardımcı oldunuz <3

  • Önemli değil hem kendi görüşümüde tekrar gözden geçirdim ve bana pek uygun olmadığını anladım.Sanırım siyaset bana göre değil artık.

  • Bnde tam tersi brz siyasetle ilgilenmeye karar verdim :D

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşleri

 • bu kavramlar bence net olmalı kişi görüşleri ilave edilmeden anlatılmalıdır. ben o bu görüşü benimsiyorum diyerekten açıkları kapatılmadan anlatılmalıdır o yüzden bence bilen birisi düzgün bir şekilde ifade ederse daha güzel olur herkes bilgilenmiş olur en azından.
 • fark yok bence... bende sosyalistim ben eşitlikten yanayim... kapitalizme karşiyim.. insanlar (af edersin) eşek gibi çalişiyorlar fakat hak ettiği parayi alamiyorlar.. oturup k*çini büyütenler ise paraya boğuluyorar.. bu adil değil.. bu eşitlik değildir!
  • hklsn..

  • Aynı düşüncedeyiz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

7 38
 • Sovyet Rusya geliyor aklıma.

  Açıkçası benim sevdiğim bir yönetim biçimi değil. Sosyalizm bireyleri temelde eşit tutma amacı. Ama bireylerin eşit tutulması herkesi fakirlikte eşitlemek demek olduğundan (sınırlı kaynaklar) bana hitap etmiyor. Koyu kapitalist de değilim, dağılımlar daha insani hale getirilebilir, sosyal kapitalist devlet olunabilir (iskandinav modeli) ama sosyalizm... sevemedim.
 • Öncelikle şunu söyliyim ben sana google dan kopyala yapıştır yaparak cevap vermeyeceğim sosyalizm her türlü din dil ırk cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmak ve halkın bilinçlendirilerek faşizm ve emperyalizmi ortadan kaldırmayı hedefler. Günümüzde her ne kadar kulaktan dolma şeylerle hiç bilgi sahibi olmayan insanlar sosyalizm in yanlış ve ülkeyi parçalamak isteyen bir düşünce olduğunu söylesede bu tamamen yanlış. sosyalizm toprak sınırlarını kaldırır ve devlet mantığını istemez bu sayede savaş mantığı ortadan kaldırılmaya çalışılır buda çarpıtılarak sosyalizm kötü gösterilir ayrıca her meslek sahibi insan aynı mağşı alır sen her ne kadar bu mantıksız doktorla çöpçü birmi desende ki herkes bunu söylüyor beden işçisi olmadan asla bir halk düzenli yaşayamaz ve biri az mağaş alır diğer kişi çok alırsa insanın içindeki üstün olma isteği artar buda soygun cinayet ve savaşa yol açar işsizlik çoğalır halk isyan eder bu yüzden herkes nasıl olursa olsun tamamıyle eşittir. Sosyalizm de benim yoktur bizim vardır ben yoktur biz vardır anlayacağın sosyalizm her ne kadar yanlış iftiralarla kötülensede insanlığı hedefler. Sosyalizm de Türk, Kürt, Arap, İspanyol, Ermeni, Laz, Suriyeli, Alman yoktur insanlık vardır.

  NOT:Bazı insanlar sosyalizm adında diktatörlük yapıyor ve bu sebeple sosyalizm karşıtı faşist insanlar bunları örnek göstererek sosyalizm i kötülüyor. Çin, Stalin zamanı rusya gibi.

  Eğer bu yazı seni düşündürdü ve tatmin ettiyse ne mutlu bana.
 • Sosyalizmi bilmeyen onu benimsemeyen kadından hoşlanmışsan eğer sen kadından anlamıyorsun doğru kadını kendince seçememişsin demiş.
  • Onu anladim da sosyalizmi bilmek le bilmemekle dogru kadini secip seçememek ne alaka

  • Che Guevara kendisin sosyalist olduğu için eşitlikten yana halkın yanında olan barışçıl bir düşünceyi benimsedikleri için sosyalizmi benimsemeyen kadında yukarıda saydığım birkaç özelliğin bulunmadığını düşünüyor bu da kendi doğruları onun doğruluğu göreceli aslında.

  • Anladim cok tesekkur ederim :) uzun zamandan beri kafamda soru isaretiydi :)

  • Hepsini Göster
 • kâra dayalı sistemindeki özel mülkiyet yerine ortak mülkiyetin, sermayeyi elinde tutan azınlık kitlenin kendi istekleri doğrultusunda üretimi yönlendirmeleri yerine toplum için, planlı üretimin yapılması gerektiğini savunan siyasal sistem.
 • İzmli görüşlerin hepsi, tamamen madde üzerine yoğunluk gösteren düşüncelerdir. Birinin diğerinden tek farkı ismidir.
 • sosyalist pkklıyım diyemeyen adamın ardına sığındığı bir perdedir. bknz bütün kürt milliyetçileri sosyalistim derler.

  markşizme gelince

  Marksizm,Troçkizm,Maoizm gibi felsefik akımlar komünizmden doğmuş şekillerdir. aynı bokun yeşilidir yani.
  • Yani sana göre her sosyalist kürt pkklıdır özünde öyle mi? bnce yalnışsın.. herkesi ay ı kefene sokmamak lazm pkkla eşitlik iki farklı şeylerdir.. Pkk bir terrör örgütüdür ve zalimlikten ve kan akitmaktan baska bişy bilmeyen bir avuç cahil insanlardirlar..sosyslistler ise eşitliği insanlığı savunanlardır.. Ve şunu demeden geçemicem; o son laf süperdi :Dsesli güldüm :D

  • +1 de, yeşilidiri özel olarakmı seçtin :D

 • insanların birbirine mümkün oldugunca eşit olması gerektigini söyler milliyetçilige ters bir akımdır millet kavramına degilde insan kavramına daha çok önem verir
  • Yani kötü bisey değil

  • iyi birşeyy :)

  • Bencede ✌️😊

  • Hepsini Göster
 • Bende Bilmiyorum Öğrenirsen Güncelle Bende Bileyim
 • sevdiğin kadın sosyalizmi bilmiyorsa doğru kadını seçmemişsin secemiyorsun
  anlamına geliyor
  yani o demiş demişmidirde bilmiyorum dememişte olabilir
  • Sosyalizmle alakasi ne onu soruyorum

  • adam sosyalist kadın gibi kadın sosyalızmi bilen kadındır yani süper bişey sosyalizim bunu anlamayan kadından ne olur demiş yani o demiş demişmidirde bilmiyorum dememişte olabilir

 • Marksizm bir dünya görüşüdür, komünizm de sosyalizm sonrası ulaşılacak bir sosyoekonomik düzendir. Sosyalizm de kolektif mülkiyete dayalı bir ekonomik programdır, proleterya diktatörlüğüne dayanır

  Fark yok, hepsi aynı gemide yolcu
 • açıkçası ne dersen ikisinin de tanımını bilmem. ama gördüğüm tek şey bir çoğu neyi savunduğunu bile bilmiyormuş.
  • bilenler de var ;)

  • gibi gibi

 • Sosyalizm = katılımcılık anlamını taşır. sosyalist ise katılan. yani izm olduğu zaman bir düşünce bir eylem , ist geldiğinde ise yapan uygulayan kişi...
 • ketcap mayonez partisi demek
 • Boş işler. Hiç kafa yorma bence. :)
  • Bence boş değil yormak istiyorum..

  • Sen bilirsin. Ben düşüncemi söyledim. Sormuşsunya hani... :)

  • bunun icin tskr ederm ;) düsünceni söylemekte özgürsün tabi ;)

 • diyoki sosyalist olmayan bir kız seviyorsan sen kızdan anlamıyon. kızında anladğı pek bişi yok zaten diyo yani diyoki sosyalistleri sevin :)
 • Uzun hikaye filmini izlemeni tavsiye ederim...sorunun cevabı orada
  • Sağol izlierim

 • temelde mulkiyet var😤
 • herkes esıttır 1=1 gıbı
 • Sosyalizm:iktarın gücün halktqa olması, dışa bağlılık olmamasıdır.üretici bir toplum

  Sınıfsız bir toplum düzenidir emekçi bir toplumdur

  bak marxizm hakkında ne diyor viki: Marksist teoride sosyalizm, kapitalizmin yerini alacak ve daha sonra sosyalist yapı kendiliğinden söneceğinden komünizme dönüşecek bir topluma işaret eder. Marksizm komünizmin teorik ve felsefi zemini, komünizm sosyalizmin ardılı olarak gelişecek toplumsal sistemdir.
  • Yanlış bilgi senin ki önce bir araştır sen.

  • yahu işçi emekçi ön plandadır, sen tembel insanlar diyorsun.Alın teri döküp güvensiz işlerde çalışan işçiler mi, oturduğu yerden hileyle hurdayla para kazanan mı

  • Aralarindaki fark? Madem aynı görüştelee neden siniflandirma var?

  • Hepsini Göster
 • Dünya da ki en saçma ve ütopik yönetim sistemidir.
 • takılma bole seylere sosyalıste sosyalıstın acılımı sor solesın ben sosyalıstım dıyene acılımı sole bız ole dusunmuyoruz der :))
 • devlet vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılar. daha fazlasını isteyen fazla çalışıp kazanabilir.
 • Toplumdan yana bir düşunce ve yönetim sistemidir.
 • Ben sosyalistim ama marksist değilim. Hatta marksistleri hiç sevmem.
  • Sorumun cvbı bu değildi ;)

 • sosyalizm bir devlet sistemidir, herşeyin merkezinde devlet vardır özel mülkiyet yoktur her şey devletin malıdır devlet her şeyi belirler kimin nerede çalışacağını ne kadar para alacağını vs gibi piyasa serbest değildir devlet kontrolündedir komunizmin bir önceki aşamasıdır bu
 • Cok sacma bir söz
 • sosyalist düşünce insanın doğasına aykırıdır. insanda sahiplik duygusu vardır.
 • izm lerin hepsini insanlar bulmus kendi içinde sonra cıkar ilişkisi oldugu için buyuyen bir sistem olamamıs

  sosyalizm bana göre bir sistem degil ör adet anene gibi birsey.

  kominizm dediğimiz seyde dunyada turkiyeden baska hiçbir yerde uygulanmayan bir sistem desem:)
  • Son cümlenle yalnişsin...

  • herkesin yanlıs demesi bunu benim dogru görmeme engel olmaz ki:)

  • Komünizmin ne olduğunu bilmek için önce nasıl yazıldığını bilmeniz icap ederdi sanıyorum. Ve burada yetmişlerin tamamen din iman eksenli sağcılarından daha derin bir bilgi dağarcığı olan kimsenin olmamasının suçlusu, 2013 yılında bu cehalet timsallerinin ta kendileri.

  • Hepsini Göster
 • günümüzdeki sosyalizim sadece sanal ortamda ki sosyallik
  • Evet katılıyorum

 • 40 yıllık komünistim, marksist ile aramızda bir fark olduğunu bilmiyordum... esasen bir adamın sonuna izm getirdiğim vakit onun ideolojisini benimsemiş olduğunu gösterir. yani kişinin fikri ideoji olmuştur. kemalizm gibi. gerçi o biraz tuhaf bir şey de. sonra komünizm bir toplumun yönetim şekli. yani sadece ekonomi değil. sosyal yönü de var. marksizm biraz daha ekonomik yönü. eğer bir fark ararsan. esasen bir fark yok tabi. marks da komünist sosyal düzenin de kurucusu. herneyse yavrum, ne alaka şimdi bunlar...
  • Madem fark yok neden bir sıniflandirmalar veya adlandirmalar?

 • dünyada çökmüş bir sistemdir. kimseye bir getirisi olmamıştır.

  savunduklarısistem çin ve küba da uygulanmaktadır. çinde milli gelir 100 $ geçmez

  kübada ise ayda 50/60 $ kazanan ağa paşadır.

  ama ülkede boktan bir masa üstü pc 700 $ civarıdır.

  işte sosyalizim budur
  • O dediğiniz komunistlik dğl mi? Sosyalistlerle komunistlerin arasidaki fark ne?

  • sen yok kabul et

  • :D böyle kolayca birakmam bu isin pesini hereyi ögrenmem lazm ama cevap icin saol ynede :D

  • Hepsini Göster
 • Fakirler, Teröristler Canilik, Din düşmanları... Bunlar geliyor aklıma.
 • kimileri insan dogar kimileri cani , bütün mesele bu.
 • Sosyalist nedir ve sosyalist kime denirdiye merak ediyorsanız başka hiç bir yerde bulamayacağınız bir tanımyapacağım. Sosyalist tembelliği destekleyen, çalışan, üreten ve zengin olanlardan kazançlarını (zorla, güç kullanarak) gasp ederek tembel ve bunun neticesinde yoksul olanlara dağıtmayı bir erdem sayan insanlara verilen isimdir. Tembelin çalışkanı sömürdüğü sisteme ise sosyalizm denir. Kimler sosyalisttir diye merak ediyorsanız onu da söyleyeyim, hepimiz az ya da çok sosyalistiz, bir çoğumuz da sosyalist olduğumuzun farkında değildir...

  Doğru bilgi olsun istedim:)
  • neden yanlış bilgi veriyosun arkadaşım, emekçi bir sınıf kurmayı amaçlarlar.

  • Sosyalistler kapitalizmni yok etmek isteyenler değl mi? Bunun tembellikle Ne alakasi var ki?...

  • Sosyalist kendi fikrini savunan boş insandır.. Tembel derken kolay yoldan kazanç yapıp ihtiyaç sahiplerine dağıtmak gibi bişey demek istenmis sanırım. Özel olarak arastirdim farklı bilgi verilmiş boş iş olduğu burdan belli yani

  • Hepsini Göster
 • sosyalizm insanın kendine yakışanı giymesidir.
 • Milliyetçilik le hiçbir ilgisi yok onlar ezilenin işçinin emekçinin hakkını savunurlar üretim araçlarını ortaklaşa kullanarak sınıf farkını yok etmek isterler yani özel mülkiyet yok herşey herkesin o yüzden herkese ütopya gibi gelio bir nevi komunizme geçiş gibi düşün
 • aslında bence çogu şeyi yanlış söylüyosunuz sosyalist ve kominist hakkında çok fark var olan farklar neler mesela sosyalist istediği dine mensup olurlar ama koministlerde din yoktur din anlayışıda yoktur misal sen islamı veya hristiyanlıgı veya buddha veya yahudiliği inanabilirler ama kominzmde din yoktuur işçi ve ekonami kavramına gelirsek sosyalistler hak ettikleri çalıştıkları alın terini isterler ama koministler herkes eşit olsun çalışanda çalışmayan aynı parayı alsın der sosyalistler başlarında güçlü bir devlet olmasını ister ve başlarındaki insanı kendileri seçmesini ister yani demokrasiyle yönetilmesini ister ama koministler başında devlet olmasını istemez herkes kendi kendini yönetsin der ve sayamadığım birçok şey dunyada 2 tane ülke kominizim şekliyle yönetiliyor çin ve küba ama sosyalist şekliyle birçok ülke yönetiliyor finlandiya norveç isveç isviçre yunanistan almanya hollanda ve birçok sayamadıgım ülke sosyalist sistemle yönetiliyor şuanda bu ülkeler dünyanın ençok gelir düzeyi olan ülkelerdir neden çünkü herkese hak ettigi parayı alıyor herkes eşit ama herkese eşit dagıtılmıyo dikkatinizi çekerim herkes neyi hakk ediyorsa onu alıyor ve insanlarda ötekileştirme duygusu yok sen nesin insansın nerden geldiğinin bir önemi yok ne yaptıgının bir önemi vardır sosyalistlerde ve ben diyorumki herşeyden önce birbirimize saygi sevgi çercesinde bakalım birbirimize kin gütmeliyim birbirmize üzmeliyim birbirimizi kardeşçe yaşıyalım barış içinde huzur refah içinde yaşıyalım yaşatalım benim fikrim görüşüm gerçek olan hak yolu tek yol İSLAM dır... gerisi teferuaattır saygılar
 • Milliyetcilikle pek ilgili degildir. Sosyal devlet ilkesini savunur genellikle. Esitlikcidir
 • bütün yetkilerin devlette olduğu ve tüm bireylerin devlete çalışmasını bunun karşılığında devlet tarafından karınlarının doyduğu bir sistem. ama sosyalizm artık çökmüştür. çin , k. kore, küba bunlar sosyalizmle yönetilen ülkelerdir. ve hepside aç yoksul milletlerdir. en iyi yönetim şekli bana göre demokrasidir.
 • izimlerin hepisnin canı cehennmee tek yok tek hedef islam ilahi vahyin etrafında ümmet ruhuyla varolmaktır
 • Turkiyede ki sosyalist dusunce o kafa yapisi, dunyadaki sosyalist dusuncedn cok farklidir, bizde kendini sosyalist diye lanse edenlerin tamami marksist leninist kominist dusunceye hakim, yani bir kuba daki sosyalist kafasi yoktur.
  • evt ülkeden ülkeye farkli tanimlaniyo sanirim..

  • Evet oyle biraz. Bizim ulkedekiler bunuda bir tarflarindan anlamis durumda...

  • Evt maalesef öyle.. Sosyalistim dediğinde sana canavar gibi bakiyorlar :/

  • Hepsini Göster
 • heres esıttır onlara gore sacma yanı ıse lenın en usttedır kafalarna soktuklarm hanı lan herkes esıttı aq