Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Star Wars filmlerini izlemek istiyorum ama bir sırası varmış sanırım. Hangi filmi ilk izlemem lazım? Stars Wars filmlerini izlemesi sırası ne?
0 1

Çok Süper Cevap

 • Star Wars Filmlerini Hangi Sırayla İzlememiz Gerekir?

  Aslında yıllara göre bir sırayla izlenmiyor. Ama vizyona giren Yıldız Savaşçıları serisiyle bir de Anthology ismi verilen yan hikayeler eklenince sırayla izleme isteği uyandırıyor. Ben yine yıllara göre bir liste yapayım.

  Star Wars / Yıldız Savaşları Hangi Sırayla İzlenir?

  • Episode IV: A New Hope (1977)
  • Rogue One (2016)
  • Episode V: The Empire Strikes Back (1980)
  • Episode I: The Phantom Menace (1999)
  • Episode II: Attack of the Clones (2002)
  • Episode III: Revenge of the Sith (2005)
  • Solo (2018)
  • Episode VI: Return of the Jedi (1983)
  • The Mandalorian (2019)
  • Episode VII: The Force Awakens (2015)
  • Episode VIII: The Last Jedi (2017)
  • Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

  1- A New Hope (Yeni Bir Umut) - 1977

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  İsyancı Güçler'in ajanları Galaktik İmparatorluğun Ölüm Yıldızı adlı silahına ait planları ele geçiriyor. A New Hope serinin dördüncü filmi ama her şeyin başladığı film olduğu Star wars izlenme sırasında ilk sırada. Filmde; Luke ile Obi-Wan Kenobi tanışıyor, Prenses Leia kurtarılıyor, Güç ve Darth Vader hakkında ilk bilgileri öğreniyorsunuz.

  2- Rogue One - 2016

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Anthology olarak isimlendirilen yan hikayelerden birisi Rogue One. Buna ara dönem filmlerinden ilkide diyebiliriz. A New Hope filminden yıllar sonra vizyona girdi ama anlattığı hikaye ilk film öncesi dönemde geçiyor. Death Star kim tarafından yaratıldı, bu yolda kimler can verdi bu seride öğreniyorsunuz. Bu yüzden ikinci seri olarak Rogue One izlemeniz gerekiyor.

  3- The Empire Strikes Back (İmparator)

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Star wars serisinde üçüncü olarak İmparator’u izlemeniz gerekiyor. Filmde Luke ile Yoda Jedi eğitimine başlıyor, Han Solo ile Prenses Leila Cloud City macerasına atılıyor ve Darth Vader bir kez daha ortaya çıkıyor.

  4- The Phantom Menace (Gizli Tehlike) - 1999

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Star wars izleme sırası Gizli Tehlike ile devam ediyor. Seyirci tarafından sıkıcı bulunsa da ışın kılıcı savaşı son derece etkili bir sahneydi. Burada Obi-Wan Kenobi’nin gençlik yıllarına gidiyoruz. Ustası Qui-Gon Jinn’i görüyoruz. Jar-Jar Bink ile de karşılaşıyoruz :)

  5- Attack of the Clones (Klonların Saldırısı) - 2002

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Burada Vader’in geçmişini izliyoruz. Annesiyle dramatik ayrılışını ve nasıl karanlık tarafa yöneldiğine şahitlik ediyoruz. Cumhuriyet’in temellerini oluşturan klon ordusuyla tanışıyoruz.

  6- Revenge of the Sith (Sith’in İntikamı) - 2005

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Yıldız savaşları serisi Sith’in İntikamı ile devam ediyor. Revenge of the Sith, Prequel üçlemesi Episode I, II ve III üçlemesinin son filmi. Genç Anakin’in nasıl karanlık tarafa geçerek hayatına Darth Vader olarak devam ettiğine şahitlik ediyoruz. Kurulan Cumhuriyet yıkılıyor ve Star Wars evreninin karanlık ve heyecanlı dönemi başlıyor.

  7- Solo - 2018

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Evet yıldız savaşları serisine yan hikaye ile devam ediyoruz. Solo, Star Wars evreninin en havalı karakterlerinden olan Han Solo’nun gençlik maceralarını anlatıyor.. İzlerken keyif alacağınız bir soygun filmi.

  8- Return of the Jedi (Jedi’ın Dönüşü) - 1983

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Luke, babası olduğunu öğrendiğimiz Darth Vader’a ve İmparatorluk’a karşı mücadelesini devam ettiriyor. Bu sırada Han Solo ve Prenses Leia, yapımı tamamlanmak üzere olan ikinci Ölüm Yıldızı’nı yok etme planları kuruyor. Yukarıda saydığım filmleri sırayla izlerseniz, bu filmi daha iyi anlayacaksınız.

  9- The Mandalorian - 2019

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Return of the Jedi filminde yaşanan olaylardan beş yıl sonrasını anlatıyor. İzlemezseniz Yıldız Savaşları hikaye akışını anlamakta zorluk yaşamazsınız. İzlerseniz evrene daha fazla hakim olursunuz. Size kalmış artık.

  10- The Force Awakens (Güç Uyanıyor) - 2015

  Star wars izleme sırası Güç Uyanıyor ile devam ediyor. Return of the Jedi filminden 30 yıl sonra yapılan ve herkesi heyecanlandıran, Disney yapımı ilk Star Wars filmi diyebilirim. Cumhuriyet ve İmparatorluklar küllerinden doğan Birinci Düzen arasında başlayan çatışmaların gölgesinden Rey isimli genç bir kız Güç’ü keşfetmeye başlıyor. Yani Star Wars yeniden doğuş diyebiliriz.

  11- The Last Jedi (Son Jedi) - 2017

  Star Wars Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

  Yeni keşfetmeye başladığı Güç hakkında eğitim almak isteyen Rey, zor da olsa Luke Skywalker’a ulaşıyor ama ona ulaşmaktan daha zor olan eğitim vermesi için ikna etmeye çalışıyor. Skywalker (Mark Hamill), Leia (Carrie Fisher) ve Finn, Poe gibi arkadaşlarıyla Güç'ün ve geçmişin sırlarını öğrenmek üzere inanılmaz bir maceraya atıyorlar.

  12- The Rise of Skywalker (Skywalker’ın Yükselişi) - 2019

  Büyük mücadeleler sonunda Skywalker efsanesi bu filme ulaşıyor. Rey artık gücü kontrol etmeye başlıyor.. Rey’in liderliğinde toplanan isyancılar, Birinci Düzen ile yüzleşiyorlar ve Star Wars evreninin en büyük savaşlarından birini başlıyor.

  Star wars nasıl izlenmeli sorusuna cevabım bu şekilde. İyi seyirler.

En İyi Kız Görüşü

 • Sana iki tane yöntem sunabilirik birini ve en klasik olanı bende bu şekilde izlediğim için kronolojik olarak izlemek

  Önce episode 1

  Sonra anakin-obiwan çizgi romanları

  Episode 2
  Klon savaşları animasyon serisi
  Ve klon savaşları dönemde geçen karanlık mührit, son of dathomir ve klon savaşları çizgi romanları ve Romanları


  Episode 3


  Solo

  Rogue One

  Episode 4

  Çizgi roman (Darth Vader çizgi roman serisi/ Star Wars Battle Front 1: Alacakaranlik Bölüğü)

  Episode 5

  (Burada şöyle bir yöntem de izleye bilirsin sin ilk olarak rouge one ile başlayıp episode 5 i izledikten sonra rouge one dan önce saydıklarımı izleyerek bir flashback gibi yapabilirsin)
  Star Wars Battle Front 2: Cehennem Mangasi

  Episode 6

  Star Wars kayıp yıldızlar
  Kan bağı

  Mandalorian

  Episode 7/8/9

  Canon olarak benim bildiğim Türkçe kaynaklar bu şekilde bunlar haricinde hareketli hedef ve kaçakçının kaçışı adından daha çok çocuklara hitap eden kitaplar da var eğer istersen o kitapları da okuyabilirsin tabiki ileride çıkacak olan dizilerle bu sıra daha da farklılık gösterebilir mesela kenobi dizisini kronolojik olarak episode 3/4 arasında izlemek en doğrusu olacaktır

  May the force be with you

En İyi Erkek Görüşü

 • Hikayesi çok güzel onu bil, ilk filminden itibaren izledim ben parça parça birleştiriyor akılda, sana da öyle yapmanı öneririm. Yok önce 3 ü 5i izle sonra 2 sonra 1 diyenleri takma hikaye sondan bir öncesinde başlıyor sonra sonun başına en son geleceğe gidiyo, sinema filmlerini izledikten sonra star wars clome warsı da izleyebilirsin. En son the mandalorianı izle
  Bu arada starwarsın ilk filmi seni sıkabilir, ama diğerleri ilk filmden sonrq sarıcaktır, zorla da olsa o ilk filmi izle :)
  İyi seyirler

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 3
 • Çıkış tarihine göre

 • İlgimi çekmedi şimdiye kadar nedense

 • bence vakit kaybı izleme

 • Çıkış tarihine göre izle işte

 • Bir kaç tane sırayla izlenebiliyor. Çıkış tarihine göre izleyebilirsin ya da sırasıyla 4 5 1 2 3 6 şeklinde izleyebilirsin.