Tiyatro nedir, yaşamımıza katkısı nedir?

Tiyatro nedir, yaşamımıza katkısı nedir? Tiyatroya gitmek bize ne kazandırır?
2 0
Bibilen

Reyhan Aydınsel Ne Diyor?

Reyhan Aydınsel
Oyuncu, Tiyatro ve Drama Eğitmeni
 • Selam ☺️
  Tiyatro: Geçmişimizden günümüze yaşanılan olayların, bir mekanda (açık hava, tiyatro sahnesi, çadır, v. b.) yerlerde, yazılmış bir metin ve ya tekstin oyuncular tarafından, dekor, ışık, ses, kostüm yardımıyla bir sahnede beden dilini kullanarak yaptıkları, canlandırdıkları bir sahne sanatıdır.

  Tiyatro izlemek, kişinin normal hayatta yaşanılan olayların, durumların, duyguların başka kişiler tarafından canlandırılarak farklı bir açıdan yani seyirci gözüyle dışarıdan görmesini sağlar. Bazen izlenilen oyunlardan birçok dersler çıkarabilirler, ya da farklı konular hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan sağlar. Bazen de kişinin kendi hayatında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmalarını kolaylaştırır. Böylelikle belki de kendisini dışarıdan görme şansına da ulaşmasını sağlamış olur.

  Tiyatro, kişilerin iletişim kurmasını kolaylaştırır, bir oyun izlerken konsantre olma yetisini güçlendirir, algısını açar, empati kurma yeteneğini güçlendirir, genel kültürünün gelişmesini sağlar. Kısacası, kişinin toplumda sosyal bir birey olmasını sağlar, kişinin, genel kültürünün gelişmesine katkı sağlar.

  Birey sosyalleştikçe kendine güveni artar, kendi kararlarını verirken daha doğru kararlar vermesini sağlar. Bireyin bir topluluk önünde konuşurken, kendini ifade etmesine yardımcı olur çünkü seyrettiği oyunlardan öğreneceklerini çevresindekilerle paylaşma imkanı olacak ve iletişimi de güçlenecektir.

  Fırsat buldukça tiyatro oyunları izleyin, opera bale gösterileri seyredin, müzeleri gezin ki birçok konuda bilgi sahibi olmuş olun. Mutlaka çevrenizdekiler sizin bu olumlu geri dönüşümlerinizi fark edeceklerdir.

  Sevgiler.

En İyi Erkek Görüşleri

 • darknight'in dedigi gibi tiyatro artık antik , arkaik bir sanat haline gelmiştir.

  tiyatro yapılmasa mesela, niye tiyatro yapilmiyor diyen cok az insan cıkar. Ama hayatımıza ne kattıgı sorusuna gelince... Tiyatronun kokeni taklit aslında...maskeleir takıp tanrıları konusturmuslar, hristiyanlıkta ibret oyunları denilen dinsel oyunlar oynanmıs, modern tiyatronun kokleri ise elizabeth donemi sheakspeare tiyatrosunda atılmis ve bugune kadar gelmis...

  Hayatımıza ne kattıgına bir türlü gelemedim. İnsanı taklit eden bir sanal dünyadır. insanın "dramatik" durumlarını ele alır. catısmaların, gucsuzluklerini, hırslarını, iletisim bozukluklarını, acılarını, asklarını , ofkelerini falan... bunları en yogun olarak sunan sanat tiyatrodur...tiyatrodan her cıktıgımda sarhos gibi olurum, insan olarak hayata dair beslendigimi dusunurum hep.

  tiyatroya gitmek bize insanı biraz daha iyi anlamayı kazandırır..

 • Tiyatro, ender de olsa gittiğim bir etkinlik. Benim için çok farklı ve ilgi çekici bir konusu olmadığı takdirde ilgimi çekmez. Tiyatro, kendimizi görmeyi beklediğimiz bir yerdir bence. Özellikle yaşanan durumlarda biz ne yapardık sorusuna yönelik bir canlandırma gibi. Çünkü ses efektleri yerine gerçek sesler hakimdir tiyatroda. Biri bağırdığında o ses ensende titrer...

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 6
 • Hayatın içinden canlı sahneler.Aynaya bakmak.

 • Tiyatro sinemanın gerçek insanlarla ani tepkiler ve duyguların karışımı ile sana aktarıldığı sanat dalıdır.

 • geçmiş yüzyıla ait bi eğlence olduğunu düşünüyorum

  • kesinlikle :)

 • Tiyatroya hiç gitmedim ama oynadım oldukça eğlenceli farklı bişeydi :)

 • Her zaman gidebilsek keşke güzeldir.

 • tiyatro hayattır . . .

 • arkadaş gurubunda seven tek kişi benim izlemesi ve ordaki mantığı kavramak bana birşeyler katıyo sinemadan filmden daha çok etkili

 • ben tiyatroyu sinemadan daha çok severim mimiklerimi geliştirdi tiyatro..

 • Tiyatri candir herkes tiyatroyu anlayamaz

 • Büyüktür bana göre bence de

 • Tiyatro hayatın kendisidir

 • İnsanı insana insanca anlatmalıdır..