Van Gogh Kulağını Nasıl ve Neden Kesti? Gerçek Hikayesi Nedir Bilen Var mı?

Arkadaşlar selam, hep duyarız kulağını kesen Van Gogh hikayesini ama merak ediyorum, Van Gogh kulağını neden kesti ya da gerçekten kesti mi? Bunun gerçek hikayesini bilen var mı aranızda?

Teşekkürler!
2 1

Çok Süper Cevap

 • Birçok rivayet var bunun arkasında. Örneğin bir rivayete göre 'bir ressam olarak' kulağa ihtiyacı olmadığını düşünmüş, seslerin daha fazla kendisini rahatsız etmemesi için kendi kulağını kesmiş, ki normal bir insana göre saçmalık olan bu düşünce 'Deli Ressam' lakabına sahip, hasta birisi göz önüne alındığında olabilir gibi geliyor. Tabii bu hikayede diğer kulak neden duruyordu diye ayrı bir soru başlığı açılıyor. Diğer bir rivayette yakın arkadaşıyla ettiği kavgada arkadaşının öfkeyle kulağını kestiği ve Van Gogh'un buna rağmen arkadaşını korumak amacıyla sessiz kaldığı anlatılmış, bir diğerinde ise kulağını istediği şekilde resmedemediği için incelemek amacıyla kesmiş. Hatta bitmedi, başka yine ucube bir hikaye de sevdiği kadının 'en sevdiğim yerin kulağın' demesi üzerine kulağını kesip kanlar içinde ona götürdüğüdür. Her biri bir diğeri kadar saçma ve olağan dışı da olsa resim çizerken resme olan sevgisinden boyaları yiyen, depresif ve farklı bir insan oluşundan ötürü her hikayeye ayrı inanasım geliyor.

En İyi Kız Görüşü

 • Kendisinin ruhsal sağlığının bozuk olduğu ve bu sebeple bir kaç kere akıl hastanesine yatıp çıktığı biliniyor. 28 Aralık 1888 tarihinde, sesler ve gördüğü görüntüyü bir tutarak resim yaptığı bilinen Van Gogh, sokakta şapkasının üzerinde mumlar ile resim yaparken, sinir krizi geçirir, kulağını keser, peçeteye koyar ve yakında bulunan genel evdeki bir kadına verir.

  Ressam arkadaşı Gauguin kesmiştir. Kendisi çok iyi bir eskrimci olan Gauguin ile Van Gogh çok iyi arkadaştır. 28 Aralık gecesi aralarında tartışma çıkar, Gauguin evi terk eder, bir iddiaya göre Van Gogh, sinirlenip, Gauguin’in boğazını kesmeye çalışır, Van Gogh’dan iri olan Gauguin kendini korurken, Van Gogh’un kulağını keser. Aralarındaki sessizlik anlaşması gereği de hiç bir zaman şikayetçi olmaz, bunu dile getirmez. Bu iddiaya en büyük kanıt olarak da Van Gogh’un Gauguin’e yazdığı bir mektuptaki: Sen de sessiz, ben de… ifadesini gösterirler.

  Kulağını kim kesmiş, nasıl kesmiş bilinmemek ile birlikte yaptığı resimlerdeki sarı tonun fazlalığı ve kulak memesini bir hayat kadınına vermesinin de bilinçaltı sebepleri olduğu iddia ediliyor. Kulak memesini bir hayat kadınına vermiş çünkü; kulak memesi cinselliği tetikleyici bir organ olarak düşünüp, bunu yine cinselliği sembolize eden bir kadına hediye etmiş. Yani kendi cinselliğini o kadının ellerine bırakmış aslında.

En İyi Erkek Görüşü


 • Bir zamanlar ben de bunu merak edip araştırmıştım. Aklımda kalanları söyleyeyim.

  Van Gogh Kulağını Neden ve Ne Zaman Kesti?

  Van Gogh 23 Aralık 1888'de sinir krizi geçirerek kulak memesini kesti, gazeteye sardı ve ardından düzenli aralıklarla ilişki kurduğu, bir genelevde çalışan kadına götürdü. Daha sonra ruhsal problemleri çoğalarak, sinir krizleri devam etti. Ressam iki yıl sonra intihar ederek yaşamına son vermek istedi.

  Van Gogh Kulağını Kesme Sebebi Nedir?

  Gece vakti kasaba ve caddelerde üzerinde mumlar dizili şapkasıyla resim yapan, açık havada çalışan, doğanın bütün seslerini duyup içine çeken Van Gogh, bir ressamlar kolonisi kurmak istiyordu. Ancak çok sevdiği ressam dostu Paul Gauguin bu isteğe sıcak bakmıyordu.

  Van Gogh Kulağını Nasıl ve Neden Kesti? Gerçek Hikayesi Nedir Bilen Var mı?

  Gauguin’in bu olumsuz tavrı sonunda Arles’ten ayrılmasıyla, Van Gogh sadece bir dostu tarafından değil gerçekleştirmek istediği hayalleri tarafından da terk edilmişti. Sesler ve renklerle iç içe resim yapan Van Gogh hayalinin artık gerçek olamayacağını anladığı için sinir krizi geçirmiş ve kulak memesini kesmişti.

  Farklı farklı teoriler olsa da Van Gogh sadece kulak memesini kesmiştir.

  Görüşümde Van Gogh kulağını neden kesti? Nasıl kesti? gibi sorulara yanıt verdim. Umarım yardımcı olur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 3
 • Belki de insanları artık duymak istemedigi içindir
  Belki kalabalik yalnizliktansa tek basina yalnizligi tercih etmistir
  Sonra pisman olup diger kulagini kesmeyi unutmustur

 • Gerçeğini bilmiyorum ama bana göre en garip rivayet sevgilisine en sevdiği yeri soruyor sevgiliside kulak diyor ona bir bezin içinde veriyor 👂

 • Van gogh çok zorlu dönemler atlatmış. Çok yoksulluk çekmiş. Eserleri hayattayken değer bilmediği için... Bir süre psikolojik sorunları olmuş bildiğim kadarıyla bir öfke krizi sonucunda sol kulağını ustura ile kesmiş. Üzücü bir hayat hikayesi var. ://

  • 👏🏻👏🏻

 • Deli bu

 • Vay be vanlı gogda eski kulağı kesiklerden çıktı desene

 • Van Gogh bildiğim kadarıyla bipolar kisilik bozukluğu vardı ve bunu resimlerinden anlayabiliriz

 • Ruh hastası idi kendisi😄