Adetten kesildikten sonra meme kitlesi büyümesi tehlikeli midir?

iyi huylu olabilir mi? yoksa kötü huylu mudur?
0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 1
 • Meme kitlesinde adetin kesilmesinden sonra artış gözlemlenmesi, bazı durumlarda kanser riski de içerebilir. Ancak bu değişiklik her zaman kötü huylu bir tümör anlamına gelmiyor. İyi huylu sebeplerle de meme kitlesinde büyüme olabilir.

  Meme kitlesinde adet döneminden sonra büyümenin sebepleri:

  • İyi huylu kistler: Sıklıkla sıvı birikimiyle sonuçlanan kistlerdir. Radyolojik incelemelerle anlaşılır ve genellikle kendiliğinden kaybolur.

  • Premenopozal değişiklikler: Adet düzensizliği ve hormonal değişikliklerle meme dokusunda edeme benzeri büyümeler oluşabilir. Genellikle menopozdan sonra kaybolur. Kanser riski yoktur.

  • Miyomlar ( Rahim içi kitleler): Bazen memeye basarak büyüme gösterebilirler. Radyoloji ve menstruasyon düzensizliğiyle anlaşılır.

  • Meme kanseri: En ciddi ihtimaldir. Meme kütlesindeki büyüme asimetrik, sınırları düzensiz, cilt içe doğru büyüme gösteriyorsa kanser olasılığı yüksektir. Radyolojik incelemelerle değerlendirilmeli ve biyopsi ile kanser teşhisi konulmalıdır.

  Bildirilen belirtilerin değerlendirilmesi amacıyla incelemeler (ultrason, mamografi, manyetik rezonans vb.) yapılmalıdır. Gerekirse biyopsi ile dokunun histopatolojik olarak incelenmesi gerekir. Eğer kanser lehine bir bulgu yoksa, diğer sebeplerle büyüme de olabileceğinden, tedaviye geçmeden belirtiler ve büyüme düzeyi dikkatle izlenmelidir.

  Kanser riski varsa, erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Doktorunuzun önerilerine uyulmalıdır. Radyolojik takip sonuçlarına göre cerrahi müdahale de gerekebilir.
  Memedeki büyümenin detaylı değerlendirilmesi ile doğru teşhis konulabilir ve gerekli tedavi planlanabilir. Herhangi bir endişe yaşadığınızda mutlaka hekime başvurunuz.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?