Spor & Sağlık

After Burn Etkisi Nedir? Ne Anlama Geliyor Bilen Var mı?

Arkadaşlar sporda after burn etkisi diye bir şey varmış, nedir? Bilenleriniz var mı?
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Afterburn etkisi, özet olarak “spor yapmıyorken de yağ yakmak” demektir. Ancak bu sadece bir özet. 😊 Otururken de yağ yakmanın ve kalori harcamanın bazı kuralları var.

  Afterburn Etkisi Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

  Afterburn etkisi, yani kısa adıyla EPOC etkisi, spor sonrası devam eden yağ yakımı olarak özetlenebilir. Afterburn etkisi vücutta şu şekilde gerçekleşir.

  Vücut, enerji harcaması gereken durumlarda, daha önceden biriktirilmiş ve depolanmış olan karbonhidrat, yağ ve protein kaynaklarını sırası ile kullanır. Yani önce karbonhidratları, ardından yağları, en son olarak da proteinleri kullanır.After Burn Etkisi Nedir? Ne Anlama Geliyor Bilen Var mı?Vücutta kullanılacak kaynak kalmadığında veya bu kaynağı sağlayacak miktarda oksijen kana verilemediğinde ise laktik asit kaynakları depolandıkları yerlerden karaciğere gönderilir ve burada enerjiye dönüştürülür. Bu sayede kişi, fiziksel aktivitesine devam edebilir.

  Enerji harcaması, yani spor bittikten sonra da bu laktik asitlerin vücuttan atılması gerekir. Atılabilmesi için de oksijen ile yakılması lazım. Yani spor bittikten sonra, enerji olarak kullanılmış olan bu laktik asitler oksijen alındıkça yakılır ve vücuttan atılır. Böylelikle normalinden daha hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün olur.

  Ayrıca Bkz: En İyi Evde Antrenman Uygulaması Hangisi?

  After Burn Etkisi Oluşturan Antrenmanlar Nelerdir?

  Bir antrenmanın Afterburn etkisi yaratabilmesi için aşağıdaki şartları sağlaması gerek:
  • Yüksek tempolu olmalı.
  • İdman süresi 35-80 dakika arası olmalı.
  • Aralıklı çalışma yapılmalı. Yani örneğin 30 dakikalık düşük tempolu bir koşu yerine. 1 dakikalık ama yüksek tempolu bir koşu 20 set halinde yapılmalı.
  Ağırlık çalışmalarından önce yapılacak kardiyo sayesinde de Afterburn etkisi sağlanabilir.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • jet uçağının yanma odasına artci yakit puskurmesi ve uçağın ses hızını aşmasini sağlayan olaya verilen ad havacilik terminolojisinde sporda bilmiyorum
 • Vücud spordan sonra yag yakımi için harika bi nabız aralığında seyreder bi süre. Yani yaklaşık bi saat hemen yemek yememen cut dönemi için en güzelidir.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?