Ataist birisi neden iyi insan olsun?

direk önyargıyla saldırmadan önce okumanızı tavsiye ederim. sözüm sadece ateistlere deistlere değil. bir insan niye iyilik yapar kötülükten kaçar. kiminiz vicdan empati falan diyebilir bunlar da bir etkendir fakat insan istediği zaman bu özelliklerini kapatabilir vicdanını manipüle edebilir. mesela sinirliyken vicdan falan dinlemiyoruz gözümüz hiçbir şeyi görmüyor. ya da hırsızlık yapan bir insan herkes yapıyo nolcak dünyanın düzeni bu güçlü güçsüzü sever diyerek vicdanını kapatabilir ki zaten böyle yapıyorlar vicdan azabı çekmemelerinin nedeni bu. peki asıl etken vicdan değilse biz neden kötülük yapmıyoruz? çok basit bir cevabı var. yaptırım korkusu. insanlar bize hırsız der korkusu. Kötülük yaparsam başıma kötü şeyler gelir korkusu (deistlerde bulunan karma inancı gibi) Cehenneme düşerim korkusu (teistlerde bulunan inanç) İnsanlar tarafından hırsız olarak görülme korkusu ise ateistlerde bulunan tek korku. Toplumdan suçlarını saklayabilecek bir güce erişirse eğer bir ateist önünde kötülük yapmaması için hiçbir engel kalmıyor. Yani yapabilir. Ancak bir teist veya deist başıma kötü şeyler gelir korkusu veya cehennem korkusuna sahip olduğu için bu dünyada kötülük yapmaktan hep imtina edecektir. Tabi bunlar da inançlarına göre değişebilir. Örneğin bir müslüman kafirin malını çalmak helaldir diyip kafirin malını çalabilir. Bu da var.

Güncellemeler:
4 ay
İnsan yaptığı herşeyi kendi iyi hissetsin diye yapan bir varlıktır. Başkasına yardım ettiğininde kendisi bişey kazandığına inandığı için başkasına yardım eder. (sevap pozitif enerji vs.)
4 ay
örneğin ben de iyi bir insanım kötülük yapmam çünkü kendimce inançlarım var. iyilik yaparsam iyilik görürüm kötülük yaşamam gibi. ataist olsaydım iyi bir insan olabilir miydim emin değilim.
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Çünkü bazen ateistler daha hassas ve erdemli olabiliyor. Bir ateistin kendi doğrularının dışına çıkma korkusu bir müslümanın günah işleme korkusundan daha büyük olabilir

  • bir ateistin neden kendi doğrularının dışına çıkma korkusu olsun ki? kendi doğrularının dışına çıksa alacağı bir metafiziki yaptırıma inanmıyor ki. tek derdi çevresinde oo süper iyi insan olarak bilinmek olabilir. bende yazımda diyorum ki eğer yaptığı kötülükleri çevresinden saklayabileceğine inanırsa bir ateist neden kötülük yapmasın? yani kötülük yapmasına rağmen çevresinde hala daha oo süper iyi insan olarak bilinecekse yapabilir o işi.

  • İyi olmanın dini yoktur belki amacı sadece iyi bir insan olarak yaşamaktır

  • İyi bir insan olarak yaşayınca eline ne geçecek peki? hem ilahi adalete hiçbir şeye inanmıyor kaosun olduğuna güçlünün güçsüzü yediğine doğal selaksiyon zımbırtılarına inanıyor hem de iyi insan olarak yaşıyor? bence çelişkili bir durum.

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 4
 • Dini de şeytana uyma bahanesiyle manipüle ediyorlar. Farketmiyor.

  • katılıyorum.

  • o yüzden her teist de iyi insan olur gibi bir şey demiyorum zaten. bu kişinin dini bakış açısına göre aldığı eğitime göre değişir.

 • Bence olamaz

 • Ne alaka kalbiyle

 • Neden kötü olsun ki

 • Müslüman olsa daha iyi.