BCAA Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Selam,
BCAA nedir, ne işe yarar bilen var mı? Genel olarak faydalarını merak ediyorum. Sporcuların çokça tercih ettiği bir şey olarak biliyorum ancak ne işe yaradığını maalesef bilmiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim!
1 0

Çok Süper Cevap

 • BCAA Nedir?

  BCAA valin, izolösin ve lösindden oluşan, yağsız kas kütlesini ve performansını arttırmak isteyen sporcular tarafından sıklıkla kullanılan gıda takviyeleridir. BCAA takviyeleri iki şekilde bulunur, tabletler ve BCAA tozu. BCAA’ ların vücut içerisinde olmaması sonucu protein sentezi gerçekleşmez.

  BCAA'lar birçok rol oynar, protein sentezi, enerji üretimi diğer amino asitleri (alanin ve glutamin) oluşturma leptin düzenlemesi gibi önemli etkili yönleri vardır.

  BCAA Ne İşe Yarar? BCAA Faydaları Nelerdir?

  BCAA yorgunluk hissinin azalmasını kolaylaştırır. Daha zinde hissetmeye yardımcı olur. Bu sayede antrenman boyunca dinlenme süreleri kısalırken antrenman süresi artmış olur.

  • Daha hızlı bir şekilde kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
  • Kaslar için gerekli olan enerjiyi temin eder. Diyetin yaratacağı yıkıcı etki BCAA ile daha sorunsuz şekilde atlatılabilir.
  • Ağır diyetler yapmak kas kaybına yol açan unsurlar barındırır. Elbette ki kas kaybetmek çok da kolay bir şey değildir. Fakat ağır antrenmanlar ve yoğun diyetler bu yolun kas kaybına ulaşmasına neden olabilir. Kas kaybını minimuma indirmek adına BCAA kullanımı son derece önemlidir.
  • BCAA kan şekeri düzeyine de etki eder. Kan şekerinin yükselmesi pek çok riskli rahatsızlığın habercisidir. BCAA ürünleri ise kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Bu sayede kötü kolesterol de vücuttan daha hızlı atılabilir.
  BCAA Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

  BCAA Nasıl Kullanılır?

  BCAA’lar genellikle tablet ve toz olmak üzere iki formda bulunuyor. Boyutuna ve yoğunluğuna bağlı olarak günde 3 kez alınıyorlar. BCAA tozu, antrenman sırasında kullanmak için su ya da sporcu içeceği ile karıştırılabilir. BCAA tabletleri ise genellikle bol su ile yutularak kullanılıyor.

  Önerilen günlük dozun aşılmaması koşuluyla, egzersizden önce veya egzersiz sonrası da alınabilir. Dolayısıyla, doz aşımı yapmadan gün içerisinde 3 defa kullanılması öneriliyor. Doğru şekilde kullanıldığında BCAA zararları olmayan bir takviyedir. BCAA su ya da süt ile de karıştırılabilir.

  BCAA Ne Zaman Kullanılır?

  Antrenmandan en az 3 saat öncesinden BCAA tüketimi daha doğrudur. Önerilen, antrenmandan 3 saat öncesinde BCAA tüketmek ve spora başlamaktır.

En İyi Erkek Görüşü

 • BCAA alıp kullananların. %90’ı ne işe yaradığını bilmiyor emin olabilirsin 😄
  Olmazsa olmazlardan değil, gözle görülür faydasını da göremezsin.
  Genel olarak belli bir kas kütlesini oturtmuş ama aynı zamanda da yağlı olan insanlar diyete girdiği zamanlarda kilo verirken kas kütlesinin çok küçülmemeli için kas kütlesini korumaya yönelik kullanırlar.
  Yani sağlam bir diyet yaparken takviye olarak faydalıdır ama olmazsa olmaz değildir.


  Gözle görülür faydayı sağlayacağın takviyeyi söyleyim.
  1. Kreatin

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 5
 • takviye kullanma natural olmanı tavsiye ediyorum , ihtiyaç duyduğun besinleri doğal yollarla karşılamaya çalış

 • klozete dökülmekten başka bir işe yaramaz.

 • İşin kısası bitki proteini

 • Amino asit

 • Boş işler

 • Bildiğim kadarıyla spordan sonra kas onarımı yapıyor

 • Yemin ederim baca diye okudum