Dideral 40 mg kullanan var mı ?

Dideral 40 mg kullanan var mı bu ilaç neden kullanılır?

1 0

Çok Süper Cevap

 • Dideral (propranolol) nedir?

  Dideral (propranolol), yüksek tansiyon, kalp ritmi bozuklukları ve diğer kalp veya dolaşım koşullarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca migren baş ağrılarını ve göğüs ağrısını (anjina) önlemek için kullanılır. Dideral, beta bloker adı verilen bir ilaç sınıfındadır. Kalbi yavaşlatarak ve pompaladığı kan miktarını azaltarak çalışır. Bu kan basıncını düşürür ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

  Dideral Ne İçin kullanılır?

  Dideral (propranolol), yüksek tansiyon, kalp ritmi bozuklukları ve migren gibi çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca kaygı ve titremeleri tedavi etmek için de kullanılır. Beta blokerler, epinefrin hormonunun (adrenalin) etkisini bloke ederek çalışır. Bu, kalp atış hızını ve kan basıncını düşürür.

  Dideral Faydaları Nelerdir?

  Dideral'in birçok potansiyel faydası olsa da, herkes için uygun olmayabileceğinden, bu ilaca başlamadan önce bir doktorla konuşmak önemlidir. Peki Dideral'ın faydaları nelerdir?


  1. Propranolol kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Propranolol en yaygın olarak yüksek tansiyon, kalp ritmi bozuklukları ve anjina gibi kardiyovasküler durumları tedavi etmek için kullanılır. Propranolol gibi beta blokerler, kalp atış hızını azaltarak ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek adrenalin hormonunun etkilerini bloke ederek çalışır.

  2. Propranolol, kardiyovasküler kullanımlarına ek olarak migren, anksiyete ve tirotoksikoz gibi diğer durumların tedavisinde de etkili olabilir.

  3. Propranolol, beyindeki kan damarlarının genişlemesini önleyerek migreni tedavi etmeye çalışır ve bu da migrenin şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

  4. Kaygısı olanlar için propranolol, titreme, kalp çarpıntısı ve terleme gibi kaygının fiziksel semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ve tirotoksikozu olanlar için propranolol, kilo kaybı, anksiyete ve kalp çarpıntısı gibi hipertiroidizm semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

  Dideral Yan Etkileri Nelerdir?

  Dideral genellikle iyi tolere edilir, ancak tüm ilaçlar gibi bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. En sık görülen yan etkiler yorgunluk, baş dönmesi ve kabızlıktır. Daha az yaygın yan etkiler arasında anksiyete, depresyon ve kabuslar bulunur. Dideral kullanırken herhangi bir yan etki yaşarsanız, mutlaka doktorunuzla konuşun. Çoğu durumda, Dideral'in yan etkileri hafiftir ve kolayca yönetilebilir.

  Dideral Uyku Yapar mı?

  Dideral, sisteminizdeki adrenalin miktarını azaltarak sizi uyanık tutmaya gerçekten yardımcı olan bir beta blokerdir. Bu nedenle uyku yapmaz.

  Dideral Antidepresan mıdır?

  Tipik olarak bir antidepresan olarak kabul edilmese de, antidepresan özelliklere sahip olabileceğini düşündüren bazı kanıtlar vardır. Bir çalışmada, propranololün majör depresyonlu hastaların tedavisinde antidepresan imipramin kadar etkili olduğu bulundu. Başka bir çalışmada, propranololün, diğer tedavilere yanıt vermeyen depresyon hastalarının tedavisinde plasebodan daha etkili olduğu bulundu. Bu nedenle tam olarak antidepresan diyemeyiz.

  Dideral Nasıl Kullanılır?

  Dideral (propranolol) kullanmaya gelince, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Her şeyden önce, bu ilaç yüksek tansiyon ve diğer kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Kan basıncını düşürmeye ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan vücuttaki belirli kimyasalların etkisini bloke ederek çalışır.

  Ancak, Dideral'in yüksek tansiyon için bir tedavi olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu sadece durumu yönetmeye yardımcı olmanın bir yoludur. Bununla birlikte, ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde almanız önemlidir. Bu, her gün aynı saatte almak ve herhangi bir dozu atlamamak anlamına gelir. Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız anda onu almaya çalışın. Ancak, bir sonraki dozun zamanı yaklaştıysa, unuttuğunuz dozu atlayın ve bir sonraki dozunuzu normal zamanında alın.

  Dideral kullananlar nelere dikkat etmelidir?

  Dideral alıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. İlk olarak, bu ilaç uyuşukluğa neden olabilir, bu nedenle alkol almamanız veya sizi uykulu hale getirebilecek diğer ilaçları almamanız önemlidir. Dideral kan basıncınızı düşürebilir, bu nedenle kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı düzenli olarak izlemeniz önemlidir. Dideral diğer ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle doktorunuza aldığınız tüm ilaçları söylemeniz önemlidir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, Dideral almamalısınız.

  Dideral Reçeteli midir?

  Dideral reçeteli bir ilaçtır. Uygun görüldüğü zaman bir hekim tarafından hastaya reçete edilir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 0
 • Ben bi ara kalp çsrpıntısı için kullandım da anksiyete de kullanılıyo galiba

  • Ellerimde titreme var Dr bunu yazdı ama bağımlılık yaparmı acaba

  • Yapmıyor

  • Anksiyete derken biraz acarmisin rica etsem?

  • Hepsini Göster
 • Dideral (propranolol), genellikle yüksek tansiyon tedavisi için reçete edilen bir ilaçtır. Stres hormonlarının aşırı salınımını engelleyerek vücudu gevşetip rahatlatır. Kalp-damar sağlığını kontrol altında tutar. Kalp krizi riskini önler

  • Daha önce kulladinizmi bağlılık riski?

  • Yok kullanmadm bağmlilik yapmaz

  • Bende interntten baktm sen sorunca

  • Hepsini Göster
 • genellikle yüksek tansiyon tedavisi için reçete edilen bir ilaçtır. Stres hormonlarının aşırı salınımını engelleyerek vücudu gevşetip rahatlatır. Kalp-damar sağlığını kontrol altında tutar. Kalp krizi riskini önler.

  • Sadece ellerim titriyor bunu yazdı Dr. Ama tedayli bisey demedi sadece bağımlılık yaparmı diye düşünüyorum