Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Bilenler Yardım Edebilir mi?

Arkadaşlar merhaba,
Eliminasyon diyeti diye bir şey varmış, anladığım kadarıyla elemekten geliyor ve yiyecekleri eleyerek günlük diyet programı oluşturuyoruz, ancak bu eliminasyon diyeti nedir, nasıl yapılır tam olarak bileniniz var mı acaba?

Şimdiden teşekkür ederim!
0 0

Çok Süper Cevap

 • Eliminasyon Diyeti Nedir?

  Eliminasyon diyeti belirli gıda gruplarının belirli bir süreliğine beslenme düzeninden çıkarılması, daha sonra çıkarılan gıdaların yavaş yavaş ve teker teker beslenme düzenine geri eklenmesi ve olası reaksiyonların izlenmesini içeren bir diyettir.

  Bu diyet 3 aşamadan oluşuyor. Zayıflamaktan çok, otoimmun ya da kronik inflamatuar hastalıklar gibi ciddi rahatsızlıklardan kurtulabilmenize destek oluyor.

  Eliminasyon diyetinin ilk aşamasında vücuda zarar veren ve kişiyi rahatsız eden gıdalar beslenme düzeninden çıkarılıyor. Bu süreç genellikle kişiye bağlı olarak 4-6 hafta kadar sürüyor...

  Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Bilenler Yardım Edebilir mi?

  Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

  Eliminasyon diyetinin örnek listesini ilk aşamada elimine edilmesi gereken yiyecek grupları oluşturuyor. Elimine edilmesi gereken şüpheli besin grupları beslenme uzmanları ve diyeti uygulayanlar tarafından oluşturuluyor.

  Bu kapsamda eliminasyon diyeti esnasında yenilmesi yasak yiyecekler var.. Bu besinlerin en az iki veya üç hafta süre ile beslenme listelerinden tamamen çıkarılması gerekiyor

  • Buğday, arpa ve irmik gibi gluten içeren besinler,
  • İçerisinde kazein bulunan süt ürünleri,
  • Margarin,
  • Fasulye ve soya,
  • Sucuk, sosis ve salam gibi işlenmiş et ürünleri,
  • Kafein içeren içecekler,
  • Yapay tatlandırıcılar

  Eliminasyon Diyetinde Tüketimi Serbest Olan Yiyecekler Nelerdir?

  Eliminasyon diyeti boyunca yenilmeye devam edilebilecek bir yenilecekler listesi de var tabii. Bu yiyecekler; turunçgil haricindeki meyveler, zeytinyağı ve Hindistan cevizi gibi sağlıklı yağlar, işlenmemiş etler ve sebzelerdir. Diyet listesine karbonhidrat kaynağı olarak da; kinoa, chia ve esmer pirinç ilave edilebiliyor.

  Eliminasyon Diyetiyle Bir Ayda Kaç Kilo Verebilirsiniz?

  Buna net bir cevap vermem doğru olmaz. Çünkü kilo verme durumu kişiden kişiye değişiyor. Diyeti nasıl uyguladığınız, neler tükettiğiniz bunlar hep etki eden şeyler. Kilo durumunuza göre de değişebiliyor. Genel olarak 1 ayda 8 kilo verebilirsiniz.

  Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Bilenler Yardım Edebilir mi?

  Eliminasyon Diyeti Zararlı mıdır?

  Bu tarz diyetler problemli olabilir, çünkü belirli gıdalar ile ilgili korku ve endişeyi artırırlar. Örneğin, unlu mamuller yedikten sonra bir sıkıntı yaşayacağınıza inanıyorsanız ve bilinç dışınızda bu korkuyla bir sandviç yerseniz muhtemelen karın ağrısı yaşarsınız ya da mideniz bulanır... Yaşadığınız semptomun gerçekten hamur işinden mi yoksa sadece o gıdaya olan korkunuzdan mı kaynaklanıp kaynaklanmadığı çok açık değildir.

  Eliminasyon diyetleri aslında vücudunuzda fiziksel olarak istemediğiniz semptomlara neden olabilir. Zihinsel bulanıklık veya yorgunluk ile karşılaşabilirsiniz ve bu belirtiler, eliminasyon diyetinden kaynaklanabilir. Bunu belirli bir gıda nedeniyle olduğunu düşünebilirsiniz ancak aslında yetersiz beslenmeden kaynaklanan açlık, stres ve inflamasyon belirtileri olabilir.

  Bu diyeti uygulayacaksanız mutlaka bir uzman eşliğinde uygulayın. Kafanıza göre yaptığınız diyetler size zarar verebilir.

  Ayrıca Bkz: Lifli Gıdalar Hangileri?

  Sevgiler!

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 0

  Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?