Glutamin mi Protein Tozu mu Kullanılmalı?

Spora başlıyorum hangisini kullanmam daha fazla etki eder? İkisinin farkları neler? bilenler yardımcı olabilir mi? teşekkürler.
1 2

Çok Süper Cevap

 • İkisi hakkında da bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.

  Glutamin Nedir?

  Glutamin mi Protein Tozu mu Kullanılmalı?

  Glutamin bir çeşit amino asittir ve ana görevi proteinlerin yapılarının oluşturulmasıdır. İki çeşit glutamin var. L-glutamin ve D-glutamin. L-glutamin proteinlerin yapısına katılırken D- glutamin canlı organizmalar için önemsiz bir üründür. L-glutamin vücut tarafından da sentezlenebiliyor.

  Glutamat (glutamik asit) parçalanıp, amonyak moleküllerini içeren nitrojen ile birleştiğinde, insan vücudunda glutamin üretilmiş olur.

  Sporcular susuz kaldıklarında takviye olarak alınan glutamin, egzersiz performansını artırmış, glukoz ve elektrolit içeren içeceklerle birleştiğinde, su ve elektrolit emilimi artmıştır. Ayrıca kas boyutunu da büyüttüğü görülmüştür.

  Glutamin Faydaları Neler?

  • L-Glutamin, vücuttaki diğer hücrelere glutamin desteği sağlamak için kas yıkımını önlemeye yardımcı olur.
  • Hücrelerin hacmini ve hidrasyonunu korumaya yardımcı olur, iyileşme dönemini hızlandırır.
  • Yoğun antrenmandan sonra azalan glutamin seviyelerinin eski seviyesine dönmesini sağlar.
  • Aynı zamanda Glutamin bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin glutamin seviyesi antrenmandan sonra önemli ölçüde düşer. Bu yüzden L-Glutamin takviyesi gerekir.
  • Glutamin bağırsaklar için en önemli besinlerden biridir. Bağırsaklarda bir sızıntı varsa glutamin bağırsakların yapısal bütünlüğünü koruması yeteneği sayesinde bunu onarabilir.

  Protein Tozu Nedir?

  Glutamin mi Protein Tozu mu Kullanılmalı?

  Peynir üretimi sırasında meydana gelen peynir altı suyunun çeşitli filtreleme yöntemleri kullanarak toz haline getirilmesiyle ortaya çıkan üründür. Genellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler tarafından kullanılır.

  Ayrıca Bkz: En İyi Protein Tozu Hangisi?

  Protein Tozu Ne İşe Yarar?

  • Glutatyon (vücudun su bazlı ana antioksidanı) seviyelerinin artmasına destek olur.
  • Kandaki trigliserit değerlerinin düşürülmesini destekler.
  • Kötü kolesterolün düşürülmesine, HDL yani iyi kolesterol seviyelerinin artmasına yardımcı olur.
  • Günlük almanız gereken protein miktarının eksik kalan kısmını tamamlamanıza yardımcı olur.
  • Antrenman sonrası toparlanma süresini düşürüp, aşırı antrenman sonrası oluşan semptomların azaltılmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık fonksiyonlarının desteklenmesine yardımcı olur.
  • Yapacağınız iyi bir egzersiz planlamasıyla var olan kas kütlenizin artmasına yardımcı olur.

  Glutamin ve Protein Tozu Farkı Nedir?

  Protein tozu tükettiğinizde sindirim sisteminiz proteini tek tek amino asit parçalarına böler ve bu bölünen amino asitler hücrelerde tekrar birleşerek yeni bir protein oluşturur.

  Amino asitlerin (glutamin) temel görevi, proteini oluşturan yapı taşları olmalarıdır. Ama vücudun farklı yerlerinde faydalı olurlar.

  Kas Geliştirme İçin Glutamin vs Protein Tozu: Hangisi Daha İyi?

  Her ikisi de, protein büyümesi amino asitler halinde parçalandığından, kas büyümesi açısından oldukça benzersizdir. Her ikisi de oldukça etkili olduğu için seçimi sana kalmış.

  Tek fark amino asitleri yediğiniz tek yiyeceklerden alamazsınız. Amino asitlerin her birinin farklı seviyelerini içeren protein yönünden zengin yiyecekleri yemelisiniz.

  Her ikisi de kas büyümesi için faydalı olacaktır.

  Eğer sürekli spor yapıyorsan, vücut geliştirme ile uğraşıyorsan, yoğun bir şekilde antrenman yapıyorsan veya iyileşme konusunda sorun yaşıyorsan, her ikisine de kullanman daha iyi olur. Seçeceğin şey aynı zamanda beslenmene de uygun olmalıdır. Ne kadar protein alacağın önemli burada.

  Protein tozunun farkı daha hızlı emilim gösterir. Bütün sporcuların tavsiyesi ilk önce iyi bir protein tozu seçip 6-12 ay süren egzersizlerden sonra amino asit takviyesine geçmeniz.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Daha çok doğal protein tüketmeni tavsiye ederim. Günde ortalama 130 gram protein almak senin için yeterli olacaktır.
  Protein tozu sadece bir protein takviyesidir. İçeriğinde bulunan bcaa, glutamin gibi katkı maddelerininde faydası var ama olmasada olur yani kullanmak şart değil.
  Ha illaki kullanacağım dersen protein tozu tercih etmeni ve sadece antrenman sonrası hızlı toparlanma için 1 servis kullanmanı tavsiye ederim. Fazlasına gerek yok

 • Bence protein tozuna hiç gerek yok. Zaten almış başını gidiyor pahalılığı. Sadece antrenmanlardan sonra BCAA ve glutamine içmen yeterli olur. Onun dışında hiç kullanma, fazlasına gerek yok. Daha sonra da gıdalardan al proteini ve karbonhidratı

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • Glutamine gelene kadar ohooo önce kreatin sonra whey protein sonra da bcaa öncelik böyle olmalı

 • Sana tavsiyem, eğer ilk defa başlıyorsan ikisinden de almaman. Fittnesse başladıktan bir iki ay sonra kendine en uygun protein tozunu seçip kullanmaya başlaman. Glutamin bir amino asit çeşidi olduğu için ilk 1 sene geçtikten sonra kullanman iyi olur

 • Protein tozunun icinde glutamin amino asit vb. Maddelerden olceklerde bulunur

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?