Hastalardan kan alır mı?

arkadaşlar hemşire yardımcısı hastadan kan alır mı

0 0

Çok Süper Cevap

 • Lise mezunu sağlıkçılar yani hemşire yardımcıları; kan alma, serum takma, cerrahi hemşirelik gibi komplikasyon gelişme riski içeren hiç bir tanıya veya acil vakaya müdahale edemez.

  Hemşire yardımcıları ne iş yaparlar?

  Hemşire yardımcıları pansuman, tampon ve sargı değişimi gibi basit yaralanmalara hemşire veya doktor talimatı ile müdahale edebilirler. Gelişmiş komplikasyon varsa, hemşire veya doktora bildirmekle yükümlüdürler ve müdahale etmeleri kesinlikle yasaktır.

  Yanlış müdahalede ne oluyor?

  Şikayet olduğu takdirde;

  Vazifesiz müdahalelerde oluşan hasarlarda emsal gösterilen 5 karar vardır. Bu 5 kararın 3'ünde hemşire yardımcılarının diplomaları iptal edilir, 6 aydan 2 yıla kadar yargılanma sonucu 1 yıl hapis cezası alarak paraya çevrilmiştir. Diğer 2 yargılamada 11 yıldan başlayan iddianamede yargılanıp, birisi iyi hal ile 6 yıl, diğeri ise müebbet hapis cezası almıştır.
  Bu sebeple işinizden fazlasını yapmayınız.

En İyi Kız Görüşü

 • Hayır alamaz. Öyle bir yetkisi yok. Lisede ebe yardımcısıydım. Ebe yardımcıları ve hemşire yardımcıları olarak değil kan almak, şeker bile ölçmemize izin verilmezdi. Serum takamazdık. Anca tansiyon ölçer, orayı burayı düzenler, EKG çeker, hemşirelerin yardımıyla ilaç dağıtır, hemşireyle hastayı doktorlara götürüp getirir ve yine hemşire gözetiminde hasta giriş çıkışı yapardık.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
 • Hayır alamaz.
  Girişimsel işlem yapma yetkisi yok diye biliyorum.
  Venöz kanı hemşire alır.

 • alır

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?