Kickboks antremanında sakatlık vs ne kadar normal?

Farklı kickboks salonlarında çalışmış herkesin fikrine ihtiyacım var. Aktif kalabilmek amacıyla spor olsun diye kickboks yapıyorum. Yani müsabık olma gibi bir derdim yok.

Gençliğimde kısa bir süre yapmıştım ama şu an başladığım yerde bir ayda farkettiklerimi paylaşıp mümkünse tecrübelilerin görüşünü istiyorum.

Bulunduğum salonda kardiyo, ısınme gerinme bittikten sonra karşılıklı eşleşip teknik çalışıyoruz.

1. Olarak dikkatimi çeken şey, full contact çalışma. Yani korunmasız bacağa da darbe alıyoruz. Daha ikinci dersten vucudumun bir tarafi mosmordu.

2. Darbe yastığı/lapa kullanmıyoruz. En sert haliyle darbeler direk et üzerine oluyor. Hatta bacağım hiç iyileşemedi daha, sürekli beden de de gövdenin yanlarında da elimden daha büyük morluklar var.

3. Bazen antremanın ertesi günü başıma aldığım darbelerden sanırsam hafif bir ağrı hissediyorum (böyle sarhoş gibi)

4. Ben kavga etmediğim kimseye tüm gücümle vurmuyorum. Zaten çok beceremem yanlış bir yerine gelir diye dikkat ediyorum (apıs arasi vs).

5. Salonda ortalama 7-8 kişi çalışıyor her iki ders gününden biri sakatlanıp bir süre derse gelemiyor. (Hoca tarafindan bile sakatlanan var) Baya sık olan bir olay.

6. Salonda yaş ortalaması baya düşük. 18-20 Civarı. Yani ev bark sahibi olup da yuzu gozu yara icinde kalmaktan utanacak yasin cok altinda.

Antreman yaparken tüm güçle saldırıp eldivenle kapanmaktan başka koruma yöntemi kullanmamak her salonda normal bir olay mı? Ben sıklıkla yaralandığımı ve sağlık konusunda sorun yaşadıgımı fark etmeye başladım. Kimseyle eşleşmeden sadece kum torbasiyla calismayi dusunuyorum cozum olarak.

Yastikla, lapayla calisilan salonlar var mi mesela? Yani sakatlanmadan bunu spor olarak yapmak mumkun mu? Cunku icerde "bu isi yapacaksan burun kemiginden vazgececeksin, bunlar normal seyler, bu kadar nazli olmayin" tarzi muhabbet de duydum acikcasi saglikli kalmak icin spor yapan biri icin tam bir celiski olacagini dusunuyorum.

Ozetle, ben bu sporu yapmak istiyorum. Profesyonel maca cikmak istemiyorum, burun kemigimi de korumak istiyorum.

Ozellikle tecrubeli arkadaslardan fikir almak istiyorum. Yukarda saydıklarım her salonda normal seyler mi?

Bu sekilde bu sporu amatorce yapip da sakatlanma vs ne kadar sık olması normal? Cidden bilen birileri cevap verebilirse sevinirim.

0 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 2
  • hahahaha seni orada bildiğin didikliyorlar aga kask dizlik flan kullan maçlara hazırlanmadığına göre seni kobay gibi kullanıyorlar anlamına geliyor

    • Olmadı üyeliğim bitene kadar, en ufak bir sertlik hissettiğimde torbaya geçerim. Biraz garip bakıyorlar öyle diyince ama bilmiyoruz diye fazlasıyla yararlandılar :/ İnternetten Ahmet Doğan hocanın yazısını buldum okudum. Simdi fark ettim harbiden kazık yemişiz

    • ya usta sen fiziken onlardan daha iri güçlüysen dizinde kızarmaz baldırında morarmaz sende en eziği bul bas zopayı sqym öyle hocayı yani senin yerinde oluyum biraz gelişirim kas gelişimine yönelirim onlardan biraz daha güçlü olmaya bak esneklik kazanmak için yapılan egzersizleri de ihmal etme sonra birdaha dene derim ln ben öyle dayak yeyim spor salonunu kurşunlarım ahaha yemin ederim yaparım savaşamı gidiyonuz mng nedir konu mankeni gibi olmaz katlanamam ben

    • adrenalin innesi vur yoldan geçeni bile döversin mng

  • Kaç yıllık boksörüm böyle saçma şey duymadım ayrıl o salondan erirsin orada büyük sakatlıklar çıkar korunmasız sporun her türlüsü tehlikelidir ki kaldı ki o spor dali öyle normal bi spor dali değil çok ağır sakatlıklarlar meydana çıkar burnunun kırılması an meselesi geri dönüşü olmaz yani hocalar sizi denek olarak kullanıyor anladigim kadarıyla

    • Zaten benim dikkatimi çeken, salonda eski iki kişi yok. Biri zannedersem 3-5 yıllık (yeni geldigimde beni de torba olarak kullanmisti) diğerleri yazılıp yazılıp ayrılıyor. Bir diğer konu hocanın herhangi bir dan kuşak vs. sertifikasını görmedim. Fitness filan yazıyor sertifikalarda. Hani konu hakkında tecrübem de olmadığı için bilmediğim işe burnumu sokmayayım dedim. "Biz yıllarımızı verdik senin tecrüben ne?" diye sorsa rezil olurum diye soramadım.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?