Spor Beslenme

Plank Hareketi, Duruşu, Pozisyonu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Selam, evde Plank hareketi yapanlar var mı arkadaşlar? Plank duruşu, pozisyonu nedir? Faydaları nelerdir? Evde fitness app'i yükledim, günlük olarak plank yaptırıyor ama çok zorlanıyorum açıkçası, neden bu denli zorlandığımı anlamamakla birlikte yapmama bu kadar değer mi, merak ediyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Plank Hareketi, Duruşu Nedir?

  Plank hareketi modern egzersiz çeşitleri arasında en popüler ve en zor olanıdır.

  Çapraz, yan ve düz karın kaslarını etkili bir şekilde çalıştırır. Omurgaya gereksiz yük bindirmeden yapılan ve sırt kaslarını güçlendiren bir egzersiz türü de diyebiliriz.

  Plank; karın kasları başta olmak üzere bacak ve göğüs kaslarını geliştiren ve yer ile 45 derece oluşturacak şekilde yapılan bir egzersiz türüdür. Plank hareketi düzgün bir şekilde uygulandığında güç, denge ve dayanıklılık gibi bedensel özelliklerin gelişmesini katkı sağlar.

  Ayrıca metabolizmayı hızlandırıp, kalori yakılmasına yardımcı olur. Düzgün bir duruş ve boyun kaslarında güçlenme gibi faydalar sağlar. Bunların yanı sıra genel vücut koordinasyonunu geliştirir. Omuz, biceps ve göğüs kaslarına esneklik kazandırır. Kalça ve ayak kaslarını da geliştirir.Plank Hareketi, Duruşu, Pozisyonu Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Plank Hareketi Nasıl Yapılır?

  Plank hareketi yapmak için ihtiyacınız olan şey bir tane yoga matı. Rahat bir kıfayet giyerek, uygun bir alanda plank hareketini yapabilirsiniz. Mat üzerinde yüz üstü şınav çeker pozisyonunu alın, pozisyon olarak dirsekler ve ayak parmaklarınızı yere koyarak bacaklarınızı omuz hizasında açın.

  Karın kaslarını sıkarak bu pozisyonda en az 20-25 dakika beklemelisin. Eğer plank yapmaya yeni başlayacaksanız 20-25 dakika biraz sizi zorlayabilir. Kalabildiğiniz kadar sabit bir şekilde bu pozisyonda kalmaya çalışın.Plank Hareketi, Duruşu, Pozisyonu Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Plank Hareketinin Faydaları Nelerdir?

  1- Düz Bir Karına Sahip Olmanızı Sağlar

  Plank yapmak, adonislerin görünmesi için temel oluşturur, kasların etkili bir biçimde çalışmasını sağlar. Karın kaslarını güçlendirir ve düz bir karına sahip olmanızı sağlar. Yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasına yardımcı olur.

  2- Sırt Ağrılarından Kurtulursunuz

  Plank duruşu sırt ağrılarınızın da azalmasına yardımcı olur. Sırt kaslarını güçlendirir, kamburluğun giderilmesine yardımcı olur.

  3- Vücudunuza Esneklik Kazandırır

  Plank, posterior kas gruplarınızdaki esnekliği arttırır.. Omuzların, köprücük kemiğinin ve omuz küreklerinin etrafındaki kaslar, hamstringleriniz ve hatta ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın kemerlerini güçlendirir. Vücudun esnekliği ve dengesi artar.

  4- Denge ve Duruşu Düzeltir

  Vücudun genel postürü ve denge faktörlerini iyileştirir. Ayrıca plank hareketleri; sırt, göğüs, omuzlar, abs ve boyun gibi uygun duruşu korumak için gereken tüm kasları çalıştırır.Plank Hareketi, Duruşu, Pozisyonu Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Plank Hareketi Ne İşe Yarar?

  Bel, kalça ve özellikle de karın kaslarını güçlendirir. Plank egzersizi çapraz, düz ve yan karın kaslarını kapsayacak şekilde bütün karın bölgesini ve kalçayı çalıştırır. Bu kasların güçlenmesi sayesinde ağırlık kaldırma kolaylaşır ve kaldırdığın ağırlığı belinden güç alarak kaldırırsın. Metabolizmayı hızlandırarak, kalori yakmanı sağlar.

  Genel olarak plank duruşuna dair bilgiler bu şekilde. Umarım işine yarar.

En İyi Erkek Görüşü

 • Özellikle karın kaslarını çalıştırıyor. Kolay gibi görünen ama giderek zorlaşan bir hareket. Bir kademe sonrası olarak karın hafifçe aşağı yukarı hareket ettirilebilir.

En İyi Kız Görüşleri

 • Zorlanman çok normal, ben spora abandığım zamanlar günde hem sabah hem akşam antrenmana gidiyordum ve mutlaka plank yaptırıyordu antrenörüm. Kollarının omzunun ve bacaklarının vücut ağırlığına alışması gerekiyor. Ben de zor alıştım ilk başlarda 20 saniye bile zor duruyordum sonraları 2 ile 3 dakika arasında rahatça durmaya başladım. Asla boşa yapmıyorsun bunu, en etkili yağ parçalama egzersizlerinden ve mutlaka yapılması gereken egzersizlerden birisi. Hem vücudun şekil alıyor hem güçleniyorsun ve daha bir çok artısı da cabası.
 • Bende spor yapıyorum ve plank yapıp kendini kaldırıyorsun adını unuttum o hareketin.
  Ondan sonra plank duruşa geçiyorsun o kadar zor ki elim titriyor zorlandığım için.
  Çok dikkatli yapılması gerekiyor ben omzumu sakatladım.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

9 6
 • Karın kasta önemi çokdur..
 • Bir faydası yok
 • tek başına fayda sağlamaz.
 • Plank temel hareketlerden biridir spor için önemli bi yeri var
 • Ben yapiyorum 30 saniye ile basladim 1bucuk dakikaya kadar yapabiliyorum. Karin kaslarini inanilmaz calistiriyor. Düzenli olarak yaparsan gercekten faydasini görüyorsun.
  • Ilk basladiginda öyle titreme yapiyor fakat sonra alisiyorsun.

 • Vücuttaki kasları çalıştırmakla beraber dengede durmayı geliştirir ve en önemlisi de dayanıklılığını arttırır. Ancak plank sağlam harekettir yani bir anda çok yüklenmemelisin.
 • Zor ama vücudun ağrılarını alıyor bence. Ben yapıyorum.
 • Vücudu geriyor,
 • Tuşlu Nokia gibi titretiyor
 • Ben bunu yaparken hep ağlıyorum ama bütün kasları çalıştırdığı doğru
 • Karin kaslarini çalıştırır az calismadim
 • Bütün kas gruplarını çalıştıran nadir hareketlerden
 • Konsantre olun ve karın kaslarınızı ve bacak kaslarınızı sıkın. Belinize çok yük biniyorsa fazla zorlamayın. Çünkü kas spazmı oluyor aman dikkat...
 • Bilmiyorum
 • Karın kasını çalıştırmayı 🤚🏻