Pliometrik Antrenman Nedir? Pliometrik Egzersizler Nelerdir?

Pliometrik antrenman nedir? Böyle bir tür duydum ama bir türlü anlayamadım okuduklarım hepsi İngilizceden çeviri olduğu için. Yardımcı olabilecek var mı acaba?
0 0

Çok Süper Cevap

 • Pliometrik Antrenman Nedir?

  Pliometrik egzersizler patlama hareketleri yaparak kas gücünü (kuvvet/zaman) arttırmayı hedef alan egzersizlerdir. Pliometrik egzersizler sıçrama egzersizleri olarak da biliniyor.

  Bu tekniği birçok farklı şekilde yapabilirsiniz. Basketbol, voleybol, tenis ya da patlayıcı hareketleri kullanan herhangi bir aktivitede yardımcı olması için pliometrik egzersizler uygulanabilir.

  Jump squat ya da one-leg hop (tek ayakla sıçrama) gibi hareketler pliometrik egzersiz içindedir. Bu sıçrama egzersizlerini örneğin bir kutu üzerine ya da sağlam bir sehpa üzerine yapabilirsiniz.

  Pliometrik Antrenman Nedir? Pliometrik Egzersizler Nelerdir?

  Pliometrik Egzersizler Nelerdir?

  1- Plio Step Up

  Daha iyi sprint atmak ve squat yapmak için daha güçlü bir bacağa sahip olmak istiyorsanız bu egzersizi yapabilirsiniz. Bir ayağınızı küçük bir kutunun üzerine koyun ve ardından diğer dizinizi, tüm vücudunuzu yükselterek, ileriye doğru uzatın.

  2- Plant Plio

  Bu tüm vücut hareketini dikey burpee gibi düşünün. Şınav çekerek yere inmek yerine, avuç içlerinizi bir yüksekliğe yerleştirin. Kutunun üzerine zıplayın ve ayağa kalkın. Ellerinizi tekrar zemine koyarak kendinizi aşağı indirin. Geri zıplarken hızlı bir şekilde zıplayın.

  Pliometrik Antrenman Nedir? Pliometrik Egzersizler Nelerdir?

  3- Plio Barfiks

  Sırt yapmak, kavrama gücünü geliştirmek istiyorsanız bu hareketi yapabilirsiniz. Bu hareket daha iyi bir gelişim yapmanızı sağlar.. Barfiks barına tutunun ve kendinizi yukarı doğru çekin. Tepe noktasına ulaştığınızda ellerinizi bırakarak zıplayın.

  4- Plio Şınav

  Daha iyi bir göğüs kası istiyorsanız bu hareketi yapabilirsiniz. Yerden patlayıcı bir şekilde yukarıya doğru yükselirken alkış yaparak şınav yapın. Başınızın üzerine ya da arkada uyluklarınıza ulaşmaya çalışarak hareketi daha da zorlaştırabilirsiniz.

  5- İleri Atlayış

  Arka arkaya yapılan broad jump’lar, uyluk ve kalça kaslarınızı güçlendirerek, deadlift ve squat egzersizlerinizi geliştiriyor.. İleriye doğru patlayıcı bir şekilde zıplayın, ayaklarınız omuz genişliğinde olsun ve bu esnada ayaklarınızla zemini itebildiğiniz kadar itin. Dizlerinizi bükün ve öne doğru uzatarak zemine iniş yapın. Dizleriniz yumuşak olacak şekilde iniş yapın. Isınana kadar bu hareketi tamamlayabilirsiniz.

  Ayrıca Bkz: Evde Bacak Kası Nasıl Yapılır?

  Pliometrik antrenman nedir? Egzersizleri nelerdir? Sorusunun cevabı bu şekilde.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 0

  Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?