Protein Tozu Bıraktıktan Sonra Vücut Sarkar mı? Ne Olur?

2 gün önce protein tozu aldım multipower &100 whey proteinin adı, ne kadar zararı vardır?

Ben 2 ay kullancam ve 2 aydan sonra kullan mıcam bıraktıktan sonra vucutta sarkıntılar olurmu (şişmanlatıyormu ki) Protein Tozu Bıraktıktan Sonra Vücut Sarkar mı? Ne Olur?

Protein Tozu Bıraktıktan Sonra Vücut Sarkar mı? Ne Olur?
Protein Tozu Bıraktıktan Sonra Vücut Sarkar mı? Ne Olur?
Güncellemeler:
+1 yıl
günde 2 ölçek alıyorum zaten idmandan sonra yani öyle aşırı kullan mıyorum
1 1

Çok Süper Cevap

 • Protein tozu yaygın şekilde kullanılmakta.
  Protein tozu yaygın şekilde kullanılmakta.

  Bu önemli soru hakkında benim görüşlerim net. Ama bunu belirtmeden önce isterseniz konuyu biraz aydınlatalım. Açıklamalarımın ardından son paragrafta görüşlerimi bildireceğim.

  Protein tozu her dönem güncelliğini korumaktadır. Beslenme ve sağlığımız ise proteinsiz asla olmaz. Gönül ister ki vücudumuzun ihtiyacı olan proteinleri normal şekilde olağan yollarla yaptığımız beslenmelerle yeterince eksiksiz elde edebilelim. Ama bu bazan zorunluluklarla ve bazan da keyfi şekilde mümkün olamayınca takviye gıda şeklinde almak zorunda kalabiliyoruz.

  Kadınlar da erkekler de protein tozu kullanıyor.
  Kadınlar da erkekler de protein tozu kullanıyor.

  Protein Tozu Nedir?

  Eskiden proteini bilirdik de protein tozunu bilmezdik. Şimdilerde çevremizde o kadar çok protein tozu kullanan var ki artık biliyoruz. Özellikle spor yapanlar ve vücut geliştirenler baklavası olsun isterler. Bunu elde etmek için de kolayca kas yapmaları gerekir. İşte sırf bu yüzden özel olarak üretilerek piyasada rahatça bulunabilen konsantre edilerek protein yönü ile zenginleştirilmiş çok yüksek protein içeren besin takviyeleri kullanılmaktadır. Bebek maması gibi ilave besin kaynağıdır, kas yoğunluğunu hızlı şekilde artırır. Peynir altı suyundan elde edilen hayvansal kaynaklı protein tozları olduğu gibi, az da olsa bitkisel kaynaklı protein tozları da piyasada satılmaktadır.

  Protein tozu her yerde bulunabilmektedir.
  Protein tozu her yerde bulunabilmektedir.

  Protein Tozu Zararlı mı?

  Protein tozları sıkça kullanılsa da, zararlı olup olmadığı konusu hep tartışılmıştır. Her işte olduğu hibi protein tozunun da bilinçsiz tüketimi tabiki zararlıdır. Protein tozunun düzensiz kontrolsüz ve rastgele kullanılması durumunda özellikle karaciğerlere ve böbreklere zarar verebileceği unutulmamalıdır.

  Kontrolsüz rastgele kullanılırsa zararları vardır.
  Kontrolsüz rastgele kullanılırsa zararları vardır.

  Protein Tozunun Faydası Var mı?

  Profesyonelce yani bir doktor kontrolünde ya da profesyonel lisanslı spor salonlarında yine lisanslı spor hocalarının sorumluluğunda, bilinçli ve kontrollü olarak dengeli ve ek gıda şeklinde sınırlı ve düzenli dozda tüketilirse faydasının olduğu da kabul görmüştür. Vücut geliştirmeye ve kas gelişimine sporla birlikte kullanılırsa katkı sağladığı tespit edilmiştir.

  Bilinçli kullanım faydalı sonuç verir.
  Bilinçli kullanım faydalı sonuç verir.

  Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

  Protein tozunun uygun miktarda suya karıştırılarak kullanım şekli olan Protein Shake içiliyorsa, bununla beraber bol su içmeye çok dikkat edilmelidir. Çünkü konsantre halindeki yüksek protein aşırı tüketildiği takdirde böbrekleri yorar ve böbrek hasarlarına zarar verebilir. Bu yüzden protein kullanımından önce böbrek ve karaciğerlerin doktor kontrolünden geçirilerek, kullanım süresince de zaman zaman düzenli kontroller yapılmalıdır. Bu yüzden bilinçli ve kontrollü tüketim şart. Hatta aşırı tüketilen protein tozu bağrsaklar tarafından da yeterince emilemeyince ayrıca ishale de sebep olabilir. Dikkatli olmak gerekir.

  Yeterinden fazla kullanılmamalı.
  Yeterinden fazla kullanılmamalı.

  Protein Tozu Bıraktıktan Sonra Vücut Sarkar mı?

  Bence protein tozunu bıraktıktan sonra vücutta sarkmalar olur. Her işte olduğu gibi sporu da karadüzen yapanların, yani spor yaparken protein tozunu düzenli olarak kullanıp kullanıp da birden bire bırakanların vücutlarında sarkma olabilir. Çünkü vücut önce alışmıştı, sonra kas yapan o etken maddeyi vücut birden bire bulamayınca haliyle kaslarda da zayıflama başlayacak ve vücut kısmen de olsa sarkacaktır.

  Doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Kontrolsüz bırakılırsa istenmeyen şekil bozuklukları olabilir.
  Doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Kontrolsüz bırakılırsa istenmeyen şekil bozuklukları olabilir.

  Görüşümü okuduğunuz için teşekkürler. Sağlıklı günler diliyorum. 😎

En İyi Erkek Görüşleri

 • Aldığın proteini karşılayamayacak kadar spor yaparsan karaciğerde trigliserit yağ olarak depolanıyor -genellikle karşılayamıyorlar çünkü bilinçsiz tüketiyorlar- belki bir gün 25 30 lu yaşlarında kalp krizinden ölebilirsin zaten sporu bırakıncada sarkma oluyor.

  Steroit hakkındada uyuşturucu gibi bişey o direk mezara götüüyor seni kullananlar 50 60 a kadar (:

 • Protein tozu peynir altı suyundan yapılır doğaldır. Zararı yok denecek kadar azdır. Kilo almak için protein tozu değil karbonhidrat kullanman lazım. Protein kas yapımına yardımcı olur. Devamında BCA ve aminoasitte almanda fayda var fakat. Beslenmene özen göstermelisin.

 • murat bozun memeleri gibi olur artık südyen takar gezersin :D

En İyi Kız Görüşü

 • karacigere zararı var diye duymustum ama ne kadar dogru bilmiyorum.

  iştah açar,aşırı su kaybına neden olur,kalbe zararlı diye biliyorum cünkü içeriğinde çok fazla katı yağ ve kolesterol var.

  yaglı besinlerden uzak durman gerekecek ve proteinli ürünlerden bolca yemeye devam etmen gerekecek.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

7 12
 • Protein tozu gıda takviyesidir. Vücudun sarkması protein tozuyla ilgili değil. Sporu bırakman ve kilo almanla ilgilidir.

  Protein tozu ve diğer takviyeler aşırı miktarda yüksek sayıda değilse sorun olmayacaktır su tüketimine dikkat ederek karaciğer temizliği yapılabilir. Ama protein tozu dışında da bir çok takviye kullanıyorsanız o zaman ekstradan karaciğer koruyucu takviye almanız gerekir.

  Spor yapmayan biri bile günlük protein ihtiyacını karşılayamıyorsa protein tozu kullanabilir.

  Protein tozları= Whey, İzole ve Hidrolize olanları daha çabuk sindirilip emildiği için katı gıdalara göre genellikle bu tür protein tozları tercihi yapılır ve antrenman sonrası olur bu da çoğunlukla.

  Bence vakti ve maddi imkanı olanlar protein tozu yerine protein ihtiyaçlarını etten karşılamaları daha iyi olur hem daha sağlıklı ve lezzetli hemde biyoyararlılığı daha yüksek.

 • şişmanlatıyor bir, ikincisi de kıllandırıyor.

 • işe yarar bir şey ama gereksiz buluyorum ben.

 • karacigerine tecavüz edersin kullanırsan

 • Kas olsun yeter :P protein tozuylamı başka bişeylemi yapılmış ilgilenmem :P

 • Kanser olan hatta hayatını kaybeden insanlar tanıyorum bu gereksiz ilaçlar yüzünden ne kadar meraklısınız böyle şeylere sağlık için yaptığın sporu neden sağlıksız tozlar içerek ecelin haline getiriyorsun ki ?

 • Kilo yapmaz. Ama kasları şişirir. Karbonhidrat tozu kilo almanı sağlar. Fakat protein tozu 2 ay kullanıldığı taktirde elbette kilo alırsın ancak bu yağ üzerinden olmaz genelde.

  • kardeşim iyimi yani sıkıntı olmaz yani

  • Sıkıntı olmaz kasları şişirir. Göğüs kası hafif varsa belirginleştirir. O anlamda

 • Bende kullanıyorum var mı zararı bilmiyorum :)

 • Sarkmaz Kardeşim Zararı Felanda Yok Kulakdan Dolma Laflar

  Millete Bakarsan Beni 1 Sene Emek Verdiğim Vücudu 1 Ayda Yaparlar Sözde Ama

  • kardeşim bu markayı kullandın mı

  • Hayır Hiç Kullanmadım

  • yani kardeşim bişe olmaz diyorsun

  • Hepsini Göster
 • 2 ay sonra bırakırsan bir sorun olmaz

 • Takviye almamaya bak, doğal beslen sporu bıraktığında zararını görüyorsun bunların. + arkadaşın da dediği gibi karaciğere zararlı. 2 ay sporu ne için yapıyorsun gösteriş için sanırım :/

 • sspor a devam edersen bişey olmaz

 • günde 1 öğünden fazla tüketirsen zararlı tabi gece yatmadan 30 dakika önce yarım ölçek kullan :)

 • herşeyin bir miktarı var fazlası oldumu organlar normalden fazla kan normalden fazla akar ve harcanması gereken bir enerji oluşur. onu aldıktan sonra iyi harcaman lazım

 • Doğal olmayan herşey zararlıdır.

 • Bizim okulun erkekleride vücut çalısıyor protein tozu kullanıyorlar bır zararı olduğunu söyleyen çıkmadı henuz

 • Vücudun bütün besin ihtiyaçlarını karşılayan takviyeler almalısın. O zaman kalıcı bir kas yapısına sahip olursun.

  • bıraksamda sıkıntı olmaz dime kardeşim

  • sadece protein tozuyla kas yaparsan bir müddet sonra sarkacaktır

  • yok hayır normal besinde alıyorum kardeşim

 • Karacigere zarari var.biyokimyada bahsi gecmisti hoca birseyi kullanicaksan hic birakmayacaksin demisti vucudu ona alistiriyosun.dozunu azaltarak birak en azindan