Sabah Kardiyo Yapmak Faydalı mıdır Sizce? Yapanlar Var mı?

Arkadaşlar her sabah kardiyo yapmak sizce faydalı mıdır? Yapanlar ve faydasını görenler yorumlayabilirler mi? Teşekkürler.
1 1

Çok Süper Cevap

 • Sabah sporu, özellikle büyükşehirlerde yaşayan ve iş hayatı içinde olanlar için çokça tercih edilen bir yöntem. Gün içinde zaten yorulan bireyler, akşam iş dönüşünde kendilerinde spor yapmak yönünde mental ve fiziksel güç bulamayabiliyor. Bu yüzden sabah sporları, güne dinç başlamak için sıkça tercih ediliyor.

  Peki sabah kardiyo yapmak faydalı mı? Sabah kardiyosu nasıl olmalı?

  Sabah Kardiyo Yapmanın Faydaları Nelerdir?

  Vücudun enerji bakımından en dolu olduğu saatler sabah saatleridir. Dolayısıyla bu enerjiyi spor için kullanmak oldukça iyi bir fikir. Hem uyku esnasında üretilen melatonini verimli kullanabilmek hem de organ ve uzuvları çalıştırarak güne dinç başlamak sabah kardiyosunun en önemli faydaları.

  Ayrıca Bkz: After Burn Etkisi Nedir?

  Sabah yapılan kardiyonun kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı yapıldığı da önemli. Eğer yağ yakmak, kilo vermek ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız kahvaltı yapmadan, aç karnına kardiyo yapmanızı tavsiye ederim. Sabahları aç karnına yapılan sporlarda yağ yakma performansı %20’ye kadar artmaktadır.

  Sabah Kardiyo Yapmak Faydalı mıdır Sizce? Yapanlar Var mı?

  Bunun da sebebi kısaca şöyle: Eğer gün içinde spor yapıyorsanız, vücudunuz enerji olarak yediğiniz son yemeği kullanacaktır. Çünkü bu enerjiye ulaşmak ve onu tüketmek daha kolaydır. Ancak sabah uyandığınızda kahvaltı etmeden spor yaparsanız, mideniz ve bağırsaklarınız boş olacağından, vücut tüketmek için bir yakıt bulamayacak ve biriktirdiği yağları yakmaya başlayacaktır. Uzun süreli açlık sonucunda üretilen leptin hormonunun da desteğiyle yağ yakımı hızlanacaktır.

  Ayrıca sabah yapılan kardiyo, uyuyan organların ve uzuvların hızla uyanmasına, eklemlerin hareket etmesine ve vücudun esnemesine de destek olacaktır. Bu sayede gününüz daha enerjik geçecektir.

  Elimden geldiğince her sabah kardiyo yapmak faydalı mıdır? Sabah kardiyo yapmanın yararları nelerdir? Sorularına yanıt verdim, umarım yardımcı olur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 5
 • Elvette

 • Çoğu kişi faydalı değil dese de, en güzel kardiyo sabah aç karna yapılan kardiyodu.

 • Zayıf ama yağ tabakan varsa sabah yapma ancak kilolusundur o zaman aç karna kardiyo yapabilirsin

 • Sabah kardiyonun faydası şuradan geliyor. Vücut gece tüm karbonhidrat, yağ, protein depolarını boşalttığı için enerji olarak mevcut vücudundaki enerjiyi kullanıyor.
  Bu da yağ yakımını daha etkili kılıyor. Gün sonunda aldığın ve verdiğin kalori önemli olsa da sabah kardiyosunun verdiği güç, enerji, motivasyon başkadır.

 • Ben varım

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?