Süper Set Nedir? Süper Set Programı Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar selam,
Süper set programı nedir? Genelde normal spor programlarından çok daha ağır olduğunu ve kasları geliştirmek için iyi bir yol olduğunu biliyorum ama daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Nasıl yapılır, en doğru şekilde ne zaman yapılır bileniniz var mı acaba?
0 0

Çok Süper Cevap

 • Süper Set Nedir?

  Süper set, iki zıt kas grubunu çalıştıran iki egzersizin beklemeden, hızla, arka arkaya yapılmasına verilen addır. Süper set çalışma yoğunluğunu arttırır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Aynı zamanda daha da kuvvetlenirsiniz. Karşıt kas grupları: biceps-triceps, göğüs-sırt, karın-sırt, ön bacak-arka bacak olarak sınıflandırılır.

  Süper Set Nasıl Yapılır?

  Programınızda 3 set x 8 tekrar Bench Press ve 3 set x 8 tekrar Bent-Over Row olduğunu varsayalım. Normalde önce 3 Set Bench Press yaparsınız ve her set arasında 60-120 saniye ara verirsiniz. Daha sonra ise Bent-Over Row’a geçersiniz.

  Süper Set Nedir? Süper Set Programı Nasıl Yapılır?

  Ama süper set sisteminde önce bir set Bench Press yapıp, hiç ara vermeden direk Bent-Over Row’a geçilir ve böylece 1 süper seti tamamlamış olursunuz. Arada 60-120 saniye dinlenip, 2. seti ve sonra tekrar dinlenip 3. seti yaparsınız.

  Süper Set Yapmanın Faydaları Nelerdir?

  Süper set programının birçok faydası vardır. Bunlar:

  • Yoğunluğunu Arttırır: Aynı kas grubu için yapılan süpersetler de yoğunluk katlanarak artar.
  • Zaman Kazandırır. Bir setten diğerine direkt olarak girmek toplamdaki dinlenme süresini ve toplam antrenman süresini kısaltacaktır.
  • Sakatlıklarda Antrenman Şiddetini Düşürmemeye Yarar: Bazı durumlarda kaslarınız için hafif gelen bir ağırlık bileğinizi zorlar. Bu gibi durumlarda hedeflenen kas alternatif bir hareket ile önceden yorularak, hemen ardından süpersetlenir. Bu, bölgedeki şiddeti, eklemleri zorlamadan artırmanın harika bir yoludur.
  • Monotonluğu Ortadan Kaldırır: Sürekli benzer şeyleri uygulamaktansa süper set uygulayarak hayatınıza renk katabilirsiniz.
  • Farklı Fibrillerin Devreye Girmesini Sağlar: Kaslarımız Tip 1 (yavaş kasılan) ve Tip 2 (hızlı kasılan) kas fibrillerinden meydana geliyor. Sürekli aynı tekrar sayıları ile çalışmak antrenmandan yeterli verimi alamamak demektir. Set süresinin uzaması daha iyi bir idman imkanı sağlar.
  • Son olarak kaslarınız daha da güçlenir.
  Süper Set Nedir? Süper Set Programı Nasıl Yapılır?

  Süper Set Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Egzersizleri doğru formda yapabilen herkes Süper seti uygulayabilir. Kas gelişiminin durduğu her zamanda süper set yapılabilir. Rutin kas geliştirme programları haricinde superset antrenman programi uygulayabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 3
 • 2 hareketi dinlenmeden arka arkaya yapıyorsun bu bir süper set oluyor

 • İki zıt kas grubunu çalıştıran iki egzersizin beklemeden, arka arkaya yapılması

 • Süper set deyince benim aklıma sadece sushi setleri geliyor. Spora olan ilgim örnektedir.

 • 2 hareketi arka arkaya yapıyorsun kanka