Takıntılardan nasıl kurtulabilirim?

Takıntılar nasıl geçer?
Takıntılar nasıl geçer?
Hayatım boyunca olur olmadık birçok şeye taktım ve hayatımı çok olumsuz etkilemeye başladı. Enerjimi de çok düşürüyor. Takıntılarımdan nasıl kurtulabilirim lütfen destek olun.
5 0

Çok Süper Cevap

 • Takıntılı biri olarak tecrübelerimi aktarmak isterim:))

  Takıntı Nedir?

  Takıntılardan nasıl kurtulabilirim?

  OKB Obsesif Kompülsif Bozukluk yani takıntının nedeni tam olarak bilinmese de genellikle çevresel faktörlerden olduğu söyleniyor. Takıntı, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren ve bazı şeyleri kısıtlayan psikolojik bir problemdir. Yani insanın elinde olmadan bazı şeyleri takıntı, korku ve stres haline getirmesidir.

  Düşünce Takıntısı Nedir?

  Takıntılardan nasıl kurtulabilirim?

  Bir kişinin zihninden uzaklaştıramadığı fikirler, düşüncelerdir. Genellikle istek dışı gelişiyor ve huzursuzluğa yol açıyor. Düşünce takıntısı nasıl geçer bu sorunun cevabı aslında bir uzmandan geçiyor. İyi bir uzmandan destek aldığınız zaman düşünce takıntısından uzaklaşabilirsiniz.

  Takıntılardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

  Takıntılardan nasıl kurtulabilirim?

  Takıntı geldiğinde ne yapmalı, takıntılardan nasıl kurtulurum bu soruların cevabını arıyorsanız altta önereceğim basit ama etkili yöntemleri deneyebilirsiniz. Ama yukarıda da belirttiğim gibi bu takıntılardan kurtulmak istiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekir.

  1- Takıntı Yaptığınız Şeyleri Sürekli Bir Yere Yazın

  Buna kolay yoldan problem çözme diyebiliriz. Takıntılarınızı bir kağıda yazarsanız bu sorunu çözmeniz daha basit bir hale gelir. Üzerinde düşünür ona göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini çizebilirsiniz.

  2- Takıntılarınızı Kabul Edip, Bu Sorunu Çözeceğinizi Kendinize Söyleyin

  Takıntılı insanlar bende dahil bunu kabul etmiyor ve çözmek için uğraşmıyoruz. Takıntıları görmezden gelmek yerine bunları kabul edip, takıntıları yok edeceğinize dair kendinizi ikna edin.

  3- Negatif Düşünceleri Bırakıp Olaylara Pozitif Bakmayı Deneyin

  Bu biraz zor olabilir ama bunu başarabilirsiniz. Örneğin hata yapmaktan korkmayın! Her insanın hata yaptığını ve hatalarından bir şeyler öğrendiğini düşünün. Yani negatif olan düşünceyi pozitife çevirin. Başka takıntılarınız varsa bunlara da aynı şekilde yanaşın. Eşyalarınızın kusursuz bir şekilde dizilmiş olması gerekmiyor ya da yerleri her gün silmenize gerek yok.

  4- Aktivitelere Katılıp, Spor Yapın

  Bedeninizi ve aklınızı başka şeylerle meşgul ettiğiniz zaman bedeninizi ele geçirip ve siz yönetmeye başlarsınız. Hem de mutluluk hormonu salgılamaya başlarsınız bu yüzden takıntılarınızı yavaş yavaş yenersiniz.

  5- Takıntılarınızın Geçici Olduğunu Düşünün

  Hiçbir takıntı ömür boyu sürmez bunun farkında olup kendinizi rahatlatın. Takıntıların geçici olduğuna kendinizi ikna ederseniz olaylara daha pozitif bakabilirsiniz.

  6- Terapi Alın

  Eğer kendi çabalarınızla bir türlü takıntılarınızdan kurtulamıyorsanız bir uzmandan terapi almaya başlayın. Gitmek için vaktim yok diyorsanız uzmanlarla İnternetten terapi alabilirsiniz.

En İyi Kız Görüşleri

 • Bu durumu insan mental ve duygusal anlamda kendisini güçlü bulursa aşabilir bana kalırsa.. Hepimizin kendince ufak ya da büyük takıntıları var hayata ve olaylara dair.. Anlık psikolojik durumumuzun etkisiyle beraber dönem dönem artış da görülebiliyor.. Bunları aşmak için en başta meşguliyet edinmek önemli.. Kişi aklını ve elini ne kadar meşgul ederse o denli unutabilir bazı şeyleri diye düşünüyorum.. Kendinizi olabildiğince meşgul etmeye, bol bol okumaya gayret edin, spor yapabilirsiniz, sosyalleşebilirsiniz.. Bunlar insanın ruh halini yükselten etkinlikler olduğu için kesinlikle size iyi gelecektir.. Eğer bunların da bir faydasını görmezseniz o zaman bir uzmandan yardım alabilirsiniz.. Keyifli geceler..

 • Takıntılı düşünceler belli düzeyde sıkıntıya sebep olduğu için, ilk olarak bu düşüncelerden bir an önce kurtulmaya çalışmalısın. Takıntılardan kurtulmak için de en sık kullanılan yöntemlerden biri düşünceleri kontrol ederek uzaklaştırma girişimleridir. Ancak düşünceleri kontrol etmeye, durdurmaya çalışmak gibi yöntemler bu düşüncelerin daha yoğun şekilde devam etmesine yol açabilir. İstenmeyen bir düşünceden uzaklaşmaya çalıştığımızda, zihnimiz bize o düşünceyi hatırlatmaya devam eder ve onun hakkında düşünmeyi durduramayız. Bu nedenle, takıntılı düşüncelerimizle başa çıkmak için en önemli noktalardan biri düşüncelerimizi kontrol etmemiz gerektiğine yönelik inancımızı değiştirmek olacaktır.

 • Hayatımı olumsuz yönde etkilemeye başladı, demişsin. Bu denli ileri düzeyde takıntılardan ancak uzman yardımıyla kurtulmak mümkün. Zihnindeki düşüncelerin önünü arkasını alamıyorsan son çare bu.

En İyi Erkek Görüşü

 • İnsan hayatı boyunca pek çok farklı şeyler yaşayarak ani duygu değişimlerine tabi olabiliyor. Bu da ister istemez kendimizle ilgili aşamadığımız durumlara modumuzun düşmesine , hayattan soğumaya , münzevi olmaya hatta ve hatta söylemesi doğru olmayacak belki ama intihara dahi sürükleyebiloyor insanı. Haliyle kendi iç dünyasında kendisiyle savaşan birey sosyal hayatında çevresindekilerle de olumsuz ilişkiler geliştirmesine sebep oluyor ister istemez. Buradaki en önemli husus öncelikle , içinde bulunduğu durumun şuurunda olmak. Akabinde bir şeyleri değiştirmek için çaba sarf etmek , çevremde böyle arkadaşlarım vardı ve önemli bir kısmı şu an eski hallerini anlamlandıramayıp üzerine dalga bile geçiyorlar. Bu konuda yapılacak pek çok şey mevcut yeter ki birey buna içten inansın ve gayret göstersin.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

10 8
 • Zamanla olabilecek bir şey bu

 • Senin tek ilacın insanlarla bu durumu konusman anlatman seni dinleyecek deger veren birileri mutlaka vardır , insanlar seni dinleyince takıntıların hakkında yorumlar yapacak konuşacak seninle ve gercekte yersiz yere takıntı yaptığını anlayacaksın...

 • Profosyenel yardim almdan olmaz kesnlıkle ıhmal etymeyın

 • Doktora giderek

 • Yaradılış bu çok zor ben kurutulmuyorum ama yaşım ilerledikçe daha az önemsiyorum

  • Turkiyede kizlar tipsiz ve takintili

  • @Lksioan ben de aynısını düşünüyordum ama kızlar hakkında değil 😃

  • Allah allah... Tipimin neresini beğenmedin. Anlat biz de bilelim

  • Hepsini Göster
 • Takmayarak (ciddiyim)

 • Keşke ben de başarabilsem

 • Endişelerden saplantılı düşncelerden kurtulma meditasyonu yapmalısın

 • Okb olabilir.
  İlaç tedavisi ile atlatabilirsin.
  Hastalığın çeşidine göre uzun sürebiliyor tedavi.
  İlaçlarda iyi geliyor hastalık için ama yan etkileri var ne yazık ki.
  Geçmiş olsun 🍀

 • Bu konuda biraz psikolojik desteğe ihtiyacin var.

 • Takmayarsk

 • takıntıların üstüne giderek

 • Takmayarak

 • kurtulamazsın

 • Kurtulamayiz

 • Takmayarak diyor muşum , şaka bir yana , taktığın şeyin sonucunda değişen birşeyin olmadığını hatta sadece senin onu taktığın müddetçe sana , zihnine yük olduğunu anlamalısın önce..

 • Of bende kurtulmak istiyorum ya olmuyor gerçekten yazık kafama

  • Selam kurtulabildin mi ya da azaltabildin mi

 • takmayarak zlsksnalldk