Vücut Geliştirme Ne Kadar Sürede Sonuç Verir? Kaç Ayda Vücut Yapabilirim Sizce?

Selam. Bodybuilding sporuna yeni başladım. Gelecek yaza kadar iyi görünen bir vücudum olsun istiyorum. Vücut geliştirmede sonuç almak ne kadar sürer? Kaç ayda vücut yapılır?
0 1

Çok Süper Cevap

 • Vücut geliştirme sporuna yeni başlayan hemen herkesin aklındaki ilk soru “Vücut geliştirmede sonuç almak ne kadar sürer?” oluyor. İyi görünen bir vücuda sahip olmak için sabırsızlanmakta haklısınız ancak bu birçok farklı değişkene bağlı.

  Hem de vücut geliştirme sonu olmayan bir yol. Yaptıkça hem daha çok keyif alacak hem de fit görünümünüzü korumak için zaten devam etmek isteyeceksiniz. Ancak ideal bir görünüme ulaşmak için neler önemlidir, fitness ne kadar sürede sonuç verir bir değinelim.

  Vücut Geliştirme Ne Kadar Sürede Sonuç Verir? Kaç Ayda Vücut Yapılabilir?

  İlk olarak fitness ve vücut geliştirme sporundan fayda alabilmek için öncelikle sağlık durumunuzun kontrol edilmesinde fayda var. Spora başlamadan önce hormonlarınıza bir baktırabilirsiniz. Eğer kilo almanızın asıl sebebi bir sağlık sorunu ise öncelikle bunu tedavi ederek başlamanız gerekir.

  Eğer her şey yolundaysa süreç şöyle ilerler:

  Vücut Geliştirme Ne Kadar Sürede Sonuç Verir? Kaç Ayda Vücut Yapabilirim Sizce?

  1- Vücut Geliştirme ve Fitness’ta İlk Hafta

  Eğer bir spor salonuna kaydolduysanız ilk gününüzde kilo, vücut ve boy değerleriniz detaylı olarak kaydedilecektir. Ardından fitness için verimli olacak kıyafetler almalısınız. Spor şortları, atletler ve taytlar… Ayrıca sadece bu iş için kullanacağınız bir çift spor ayakkabınız da mutlaka olsun.

  İlk egzersizlerinizin ardından muhtemelen birkaç gün kas ağrıları ile uyanacaksınız. Sakin olun, en fazla iki hafta içinde tamamen geçecektir.

  Ayrıca Bkz: Dambılsız Omuz Kası Yapılır mı?


  Beslenme düzeninizi, spor danışmanınızla birlikte belirleyin. Eğer fazla kilolu iseniz, daha az karbonhidrat daha çok protein; eğer kilonuz normalse ama vücut yapmak istiyorsanız bol protein ve karbonhidrat üzerine kurulu bir beslenme düzeniniz olacaktır.

  2- Vücut Geliştirme ve Fitness’ta İkinci Hafta

  Kas ağrıları yavaş yavaş azalıp bitiyor. Ancak henüz bir gelişme görememiş olmanız kuvvetli ihtimal. Sabırlı olun, vücudunuz yeni yaşam düzenine alışmaya başlıyor.

  Beslenme düzeni bakımından da ilk hafta zorluklar yaşamış olabilirsiniz. Bunların da zamanla geçeceğinin farkında olun. Yeni beslenme düzeninize uymaya özen gösterin.

  Vücut Geliştirme Ne Kadar Sürede Sonuç Verir? Kaç Ayda Vücut Yapabilirim Sizce?

  3- Vücut Geliştirme ve Fitness’ta İlk Ay

  Vücut geliştirmedeki 1. aydan sonra vücudunuzdaki değişimleri yavaş yavaş görmeye başlayacaksınız. Eğer fazla kilo sorununuz varsa vücut geliştirmedeki ikinci ayınıza birkaç kilo eksik başlayacaksınız. Kilo sorununuz yoksa, kaslarınızdaki belirginleşmeyi fark edebileceksiniz.

  Ayrıca Bkz: Kas Sarkması Nedir? Nasıl Engellenir?

  Bu güzel günlerin devam edebilmesi için beslenme düzenine ve antrenman takvimine harfiyen uymanız gerek.

  4- Vücut Geliştirme ve Fitness’ta Üçüncü Ay

  İlk üç ayın ardından spor yapmak hayatınızın bir parçası halini alacaktır. Yeni beslenme düzeni, artık pek de yeni sayılmaz, günlük hayatınızın bir parçası. Kıyafetleriniz bol gelmeye başlamış olabilir, alışverişe çıkmayı bir düşünün derim.

  Bu aşamaya kadar sporu bırakmadan ve beslenme düzenine uymayı başararak geldiyseniz sonrası çok daha kolay. Hem de vücut geliştirme ve fitness sporlarında 3 ayda oldukça verimli sonuçlar alabilirsiniz. Ancak en önemli nokta bu kazandıklarınızı kaybetmemek. Sporu ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirin.

  Vücut geliştirme ne kadar sürede sonuç verir, kaç ayda vücut yapılır? Sorusuna elimden geldiğince yanıt vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

En İyi Erkek Görüşü

 • Yıllaaarrr yıllaaarrr... Beslenme, antrenman, dinlenme 3lüsü en optimum seviyede olacak. İlk Aydan itibaren ilerlemeyi ve etkileri görürsün tabi ama en az 1 yılda ancak güzel bir temel koyabilirsin. Bu da temeldeki bahsettiğim 3 değişkenin düzgün olmasıyla. Hedefin nedir bilmiyorum ama instagramda veya spor salonunun duvarlarında gördüğün resimlerdeki adamlar gibi olmak istiyorsan %99unun vücuduna doğal olarak ulaşamayacağını bil ve motivasyonunu buna göre kur. Sonrasında motivasyon kaybı yaşamaman için söylüyorum.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 4
 • Vücut Geliştirme Ne Kadar Sürede Sonuç Verir? Kaç Ayda Vücut Yapabilirim Sizce?

  2-3 sene gibi kısa sürede benimki gibi yapabilirsin

 • En az bir yil kas icin

 • 6 ayda iyi sonuçlar alırsın

 • Sana bağlı her sey yagliysan önce kilo vermen lazım zayıfsan kütle kazanman. Bunun yanında istikrar bilgi bilinç de etkili

 • 3-6 ay arasında