Vücut geliştirme yapanlar ne yemeli?

Vücut geliştirme yani bodybuilding sporundan fayda görebilmek için ne yemek gerekir? Kas yapan yiyecekler nelerdir? Günlük hayatta ve ağırlık antrenmanından sonra nasıl beslenilmeli?
0 2

Çok Süper Cevap

 • Herhalde bir vücut geliştirme sporcusunun en önem verdiği şeylerden biri de beslenme düzeni olsa gerek. İyi bir beslenme düzeniniz yoksa yaptığınız spordan verim alabilmek mümkün değil çünkü. Kas yapmak için sağlıklı bir beslenme düzeninin en önemli elementi de proteinler. Çünkü vücudun kas üretebilmesi için sağlıklı ve kaliteli proteinlere ihtiyacı var.

  Kas Yapan Yiyecekler Nelerdir?

  Kas yapan yiyecekler dediğimizde aklımıza şu gelmeli: Yüksek protein ve lif oranına sahip, besleyici, enerji veren ve sağlıklı besinler. Bu tanıma uyan her yiyecek kas yapan yiyecektir ve bunlar en hızlı kas yapan beslenme programının başında yer alan gıdalardır. Ancak daha detaylı saymak gerekirse bu yiyecekler şunlar:

  • Yumurta: Bir vücut geliştirme sporcusunun, ortalama bir tavuktan daha fazla yumurta gördüğüne emin olabilirsiniz. Bir sporcunun en temel besin kaynağı yumurtadır. Bir yumurta, 6-8 gram arasında protein içerir. Protein dışında yumurtada bol bol vitamin, çinko ve kalsiyum da var.
  • Balık Yağı: Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardım eder.
  • Tavuk: Hem kırmızı ete göre daha ucuz olması hem de kolay pişmesi sebebiyle sporcuların çok sık tercih ettiği bir protein kaynağıdır. İster beyaz et olsun, ister kırmızı et olsun, ister balık olsun, her et türünde 100 gram etin yaklaşık 25 gramı proteindir.
  • Yulaf: Kas yapımında ve vücut geliştirmede çok önemli olan bir lif kaynağıdır. Egzersiz sonrasında bolca tüketmekte fayda var.
  sporcu beslenmesi
  sporcu beslenmesi
  • Ananas: Meyveler içinde bir sporcu için en ideal olanıdır. Çünkü içinde proteini sindiren bromelain enzimi bulunur.
  • Muz: Hem çok besleyicidir, hem de vücudun kas yapımında kullandığı potasyum maddesini bolca içerir. Antrenman sonrası kullanılması önerilir.
  • Baklagiller: Nohut, fasulye, bakla gibi baklagiller, yaklaşık et ürünleri kadar yüksek proteine sahiptir.
  • Süt, Yoğurt ve Peynir: Hem yüksek protein ve kalsiyum kaynağı olması hem de tok tutması sebebiyle çokça tercih edilir.
  • Kuruyemişler: Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler de yüksek protein ve E vitamini oranları ile kas geliştirmede kullanılır.

  Vücut Geliştirirken Asla Yenmemesi Gereken Besinler

  Bu ürünlerin temel özelliği yüksek kalorili olmaları ve besleyici olmamaları. Sporcular yüksek kaloriye sahip şeyler yese bile bunların besleyici olmasına özen göstermelidir.

  Ayrıca Bkz: Evde Adonis Kası Yapılır mı?

  Bir sporcunun asla içmemesi gereken şey tabii ki koladır. Buna tatlandırıcılı diyet kolalar da dahil. Tüketilmesi en sakıncalı olan madde ise muhakkak şeker. Vücut geliştirme sporuna başladıysanız şekerin tadını bile unutun. Şeker, hazır gıdaların birçoğunun içine girmiş durumda. Meyveli yoğurtlar, meyve suları, salata sosları, dondurmalar ve alkollü içecekler şeker içerdiği için fitness beslenme programı listesinden uzak tutulmalı.

  sporcu beslenmesi
  sporcu beslenmesi

  Patlamış mısır, cipsler ve krakerler de hem besin değeri olmaması hem de yüksek kalorili olması sebebiyle tüketilmemesi gereken yiyecekler. Ayrıca işlenmiş pirinç ve makarnalar da tüketilmemeli. Esmer pirinç ve tam buğdaylı makarnaları ise tüketebilirsiniz.

  Umarım ağırlık antrenmanından sonra nasıl beslenilmeli sorunun cevabının alabilmişsindir. Kolay gelsin :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Karbonhidrat olarak bulgur pirinç pilavı, kuruyemis, yulaf muz
  Protein olarak balık, et, beyaz et imkanın varsa hindi gogsu, yumurta beyazı lor peyniri
  Yag olarak yuruyemisteki yağlar zeytin yağı hindistan cevizi yagi
  Öğünlerde mutlaka yeşillik olsun

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 4
 • PROTEİN. Protein tozu falan da olabilir. Ama en sağlıklı şekilde et, tavuk, peynir, yumurta falan

 • Bol protein

 • Protein içeren herşeyi

 • Protein içerikli yiyecekler

 • Daşşak😃😃