+1 yıl

Polyester, Sentetik, Yarı Sentetik Kumaş Nedir?

Arkadaşlar alışveriş yaparken internet sitelerinde hep görüyoruz, sentetik, yarı sentetik, polyester gibi ibareleri. Bunları genel olarak açıklayabilecek olan var mı? Alışveriş yaparken hangisini almalı, tercih etmeliyim? Sizce hangisi daha iyidir?
2 0

Çok Süper Cevap

 • Polyester, Sentetik ve Yarı Sentetik Kumaş Nedir?

  • Polyester kumaş: 1940 senesinde İngiltere merkezli piyasaya sürülen ve doğal olmayan bir kumaş türü. Açılımı sentetik polimer demek. Basitçe söylemek gerekirse bir plastik çeşidi diyebilirim. Bu kumaş çeşidi genellikle farklı kumaşlarla karıştırılarak kullanılıyor. Polyesterin giyim sektöründe kullanım amacı, doğal ürünlere esneklik katmak ve kırışma oranlarını azaltmak.
  • Sentetik Kumaş: Sentetik kumaş nedir sorusunun cevabı ise şu şekilde, odun hamurundan elde edilen selüloz kapsamında üretimi gerçekleştirilen kumaşa deniliyor. Saç teli kadar küçük lifler eşliğinde bir araya getirilerek hazırlanmış selülozik iplikler ile beraber üretimi yapılıyor. Sentetik kumaş parlak bir görünüme sahip ve nem tutma özelliği var.
  • Yarı Sentetik Kumaş: Odun hamurundan elde edilen selülozdan üretiliyor o da. E, bu da doğal kumaş diyebilirsiniz ama pek öyle değil. Birçok kimyasal işlemden geçiriliyor ve yeniden üretiliyor.

  Doğal Lif ve Sentetik Lif Farkı Nedir?

  Lifler iki kategoriye ayrılıyor; Doğal ve sentetik lifler. Doğal lifler bitkilerden ve hayvanlardan alınıyor, sentetikler genellikle tamamen ya da kısmen insan yapımı oluyor. Doğal lifler, malzemelerin rahatlığı nedeniyle kumaş üretiminde ağırlıklı olarak kullanılıyor.

  Polyester, Sentetik, Yarı Sentetik Kumaş Nedir?

  Polyester Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  Polyester kumaş parlak, kaygan, esnek ve son derece dayanıklı bir kumaştır.

  • Yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahip.
  • Kolay kolay kırışmaz, ütülendiğinde de ütüsü uzun süre bozulmaz.
  • Makineye atarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
  • Diğer kumaş türlerine göre daha ucuzdur.
  • Güve gibi zararlı böcekler zarar vermez.
  • Küf ve mantar benzeri mikroorganizmalardan etkilenmez.
  • Polyester kumaş, sudan etkilenmez.

  Polyester Kumaş Terletir mi?

  Polyester, Sentetik, Yarı Sentetik Kumaş Nedir?

  Polyester gibi sentetik kumaşların sorunu nefes almamalarıdır. Onu giydiğinizde terli hissedebilir ve rahatsız edici boyutlara ulaşan nem hissine sahip olabilirsiniz. Bunun nedeni ise pamuk benzeri doğal kumaşlara kıyasla polyesterin nem emiliminin yetersiz olması. Ancak özellikle egzersiz ve günlük giyim için nem emici polyesterler üretildi. Onlardan alıp kullanabilirsiniz. Ayrıca polyester kumaşlar mont, çanta, bavul ve ayakkabıların yapımında da kullanılıyor.

  Polyester naylon mudur? sorusunun cevabı ise polyester kumaşlar plastik çeşididir. Farklı kumaşlar ile bir araya getirilerek üretilir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • Pamuk içeren kıyafetleri tavsiye ederim, polyester halk tabiriyle naylon içerik demek oluyor ve sağlıklı bulmuyorum.