+1 yıl

Smokin ve Takım Elbise Arasındaki Fark Nedir? Takım Elbise mi Smokin mi?

Merhaba. Hiç anlamadığım bir konuyu danışmaya geldim. Smokin ve takım elbise arasındaki fark tam olarak nedir? Bilenler anlatabilirler mi?
1 0

Çok Süper Cevap

 • Bu konuyu ben de merak ediyordum, evlenmeden önce… Sonra öğrendik tabii. Smokin ve takım elbise arasında belli başlı birtakım farklar mevcut, bunlar çoğu zaman organize edilen etkinlik, giyilecek mekan ve mekanın resmiyet derecesine bağlı olarak sunuluyor. Aşağıda teker teker açıklayayım.

  Smokin ve Takım Elbise Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Smokin, bilhassa resmi törenler ve davetlerde çokça giyilen, kullanılan bir elbisedir. Takım elbiseden yegane farklarından bir tanesi, tahmin edebileceğiniz gibi, smokinlerde papyon kullanılmasıdır. Bunun dışındaki farklar ise aşağıdaki gibi listelenebilir.

  Smokin ve Takım Elbise Arasındaki Fark Nedir? Takım Elbise mi Smokin mi?
  • Smokinler genelde siyah renkte olurlar. Takım elbiseler ise pek çok renkte sunulabilirler.
  • Smokinler genelde çok resmi törenlerde kullanılılrlar, takım elbiseler ise artık günlük yaşamda dahi kullanılabilmekte. Siz hiç işe giderken smokin giyen birine rastladınız mı? Rastlayamazsınız. (:
  • Takım elbisede genellikle kravat kullanılır. Smokin ise papyonla güzeldir.
  • Smokin giyerken gittiğiniz davetlerde keskin kurallar bulunabilir, smokin ile ilgili keskin kurallara riayet etmek durumunda kalırsınız.
  • Smokinlerde yaka kısmı ikiye ayrılır. Şal ya da kruvaze olarak belirlenir. Takım elbisede bu seçenekler daha geniştir.
  • Smokinler en çok beyaz gömlekle tercih edilirler. Takım elbisede ise gömlek kombini pek çok seçenekte bulunabilir.
  • Smokin, kıyafet dolaplarında pek de karşılaşamayacağınız türden bir elbise türüdür. Takım elbise ise bir erkeğin dolabında birden fazla modelde bulunabilir.

  Takım Elbise mi Smokin mi?

  Smokin ve Takım Elbise Arasındaki Fark Nedir? Takım Elbise mi Smokin mi?

  Genel olarak smokin ve takım elbise arasındaki farklar bu şekilde. Sonuç olarak küçük ancak önem arz eden farklar olarak biliniyorlar. Sen de seçimini yaparken bu farklara dikkat ederek yaparsan, rahat edersin. Resmi törene gitmeyecek ya da evlenmeyeceksen, takım elbise iyidir; seneye de giyersin. (:

  Görüşmek üzere.

En İyi Kız Görüşü

 • Smokin ve takım elbise arasındaki temel fark iki tanedir: görünüm ve kullanım.
  Smokinin görünümü birkaç şekilde farklıdır. Her şeyden önce, yakalar saten olma eğilimindedir, bu biraz parlaktır. Düğmeler de genellikle bir takım elbise ile aynı tür değildir, 3-4 delikleri yoktur ve cekete sıkıca ekilir, ancak ceketi ekilen bir sapı vardır. Ayrıca saten örtüsü var. Pantolon ayrıca dış bacaktaki dikişleri kaplayan bir saten bandına sahiptir. Smokin genellikle siyah, ipek bir papyon ve bir kemer (bir tür kemer) ile giyilir. Smokin pantolonu genellikle kemer halkalarına sahip değildir, çünkü pantolonların jartiyerlerle tutulması gerekir (kuşak, jartiyerlerin en büyük bölümünü kaplar). Smokin gömlekleri beyaz, fransız manşetleri ve genellikle kanatlı yakalı. Kendi gömlek saplamaları ve kol düğmeleri setini kullanıyorsunuz. Bir çift siyah rugan ayakkabı bir smokin ile giyilir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • Aradaki fark büyük

 • Smokin daha iyi

 • Smokin sevmem. Takım elbise ile sevişmek daha güzel

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?