+1 yıl

0xc00007b Hatası ve Çözümü Nedir?

Hem Windows 10 hem de Windows 8 işletim sisteminde 0xc00007b Hatası alıyorum. En sevdiğim oyunlardan olan FIFA, Call of Duty, Far Cry oyunlarını açmak istediğim zaman "Uygulama düzgün şekilde başlatılamadı" uyarısı yanında "0xc00007b Hatası" alıyorum.. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
0 1

Çok Süper Cevap

 • 0xc00007b Hatası Nedir ve Neden Olur?

  0xc00007b hatasının anlamı, geçersiz görsel formatıdır. Bu hatanın oluşma sebebi ise sistem dosyalarında oluşan bozukluk veya eksikliktir. Bazı durumlarda yüklediğiniz programın dosyalarının eksikliğinden dolayı da bu hata karşınıza çıkabilir.

  GTA 5 gibi yüksek depolama isteyen oyunların yanlış yüklenmesi sonucunda veya bilgisayarın aniden kapatılması gibi olumsuz durumlarda da 0xc00007b hatası ile karşılaşılabiliyor.

  0xc00007b Hatası ve Çözümü Nedir?

  0xc00007b Hatası Çözümü Nedir?

  Bu hata birden çok sebepten oluşabileceği için çözümü de birden fazladır. Çözümlerin hepsini basitten zora doğru açıklayayım.

  1- Bilgisayarınız Yeniden Başlatın

  En basit yöntem olsa da oldukça etkili olabiliyor. Anlık oluşan bir hatadan dolayı 0xc00007b hatası karşınıza çıkabilir. Bu durumu çözmek için bilgisayarı yeniden başlatmak çözüm olabilir. Bilgisayarınızı açıp kapatmak anlık bozulmaların onarılmasını sağlayacaktır.

  2- Uygulamayı Yönetici Olarak Başlatın

  Bu hata bilgisayarın sistem dosyalarından olabileceği gibi indirdiğiniz programla da alakalı olabilir. Özellikle uygulama düzgün olarak başlatılamadı 0xc00007b tarzında bir hata alıyorsanız, bunu çözmek için uygulamayı yönetici olarak çalıştırmayı denemenizi tavsiye ederim. Programı yönetici başlatmak için yapmanız gerekenler;

  • Programa sağ tıklayın ve Özellikler kısmına basın.
  • Üstte bulunan sekmelerden “Uyumluluk” bölümüne tıklayın.
  • En alt kısımda bulunan “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğine basın.
  • Ardından “Tamam” diyerek uygulamayı başlatın.

  3- Microsoft Visual C++ Redistributable Güncelleyin

  0xc00007b hatasının sebeplerinden bir tanesi Microsoft Visual C++ Redistributable programının güncel olmamasıdır. Bunu güncellemek oldukça basittir. İlk öncelikle Program Ekle/Kaldır kısmından bütün Microsoft Visual C++ Redistributable programlarını kaldırın.

  Microsoft’un resmi sitesinden https://support.microsoft.com/tr-tr/help/2977003/the-latest-supported-visual-c-downloads güncel olan Microsoft Visual C++ Redistributable programını indirin ve kurun.

  4- Ekran Kartını Güncelleyin

  Ekran kartının güncel olmaması da bu hataya sebep olan etkenlerden bir tanesidir. Ekran kartınızı sadece bu hata için değil bilgisayarınızın yararı için sürekli güncel tutun. Ekran kartınız NVIDIA ise NVIDIA programından veya sitesinden güncel sürücüyü indirip kurun. AMD ekran kartınız varsa aynı işlemi AMD programından veya sitesinden gerçekleştirin.

  5- Microsoft. NET Framework Güncellemesini Yapın

  Tıpkı Visual C++ gibi bu hataya sebep olabilecek programlardandır. Daha doğrusu güncel olmaması durumunda bu hatayı alabilirsiniz. Yine Program Ekle/Kaldır kısmından eski. NET Framework programını kaldırın.

  Ardından https://dotnet.microsoft.com/download/dotnet-framework sitesi üzerinden en güncel. NET Framework programını indirin ve kurun.

  6- Hata Aldığınız Programı Silin Tekrar Yükleyin

  Yukarıda bahsettiğim gibi bu hata bazen uygulama kaynaklı olabiliyor. İndirdiğiniz programdan kaynaklanan bir sorun varsa bilgisayar dosyalarında ne değişiklik yaparsanız yapın çözüm olmayacaktır. Program inerken bir yanlışlık olmuş olabilir, bu yüzden hatayı aldığınız programı silin ve tekrardan yükleyin.

  Ayrıca Bkz: msvcp100.dll Hatası Nasıl Çözülür?

  7- Windows Güncelleyin

  Windows’un güncellenmesi bu hatayı çözebilir. Windows güncellendiğinde içerisinde bulunan birçok yazılım güncellenir. Bundan dolayı mutlaka Windows’u güncel tutun. Güncellemeyi kontrol etmek için yapmanız gerekenler;

  • Windows+I tuşuna basın veya “Başlat” kısmından “Ayarlar” bölümüne girin.
  • “Güncelleştirme ve Güvenlik” bölümüne tıklayın.
  • “Güncelleştirmeleri denetle” butonuna basın ve güncelleştirmeleri kontrol edin.
  • Güncelleme varsa hemen güncellemeyi yapın.

  0xc00007b hatası çözümlerim bu kadar, umarım işine yarar.

  0xc00007b Hatası Çözüm Videosu

  https://www.youtube.com/embed/UgwPlX5uNfs

  Bir diğer en sık karşılaşılan sorunlardan olan Msvcp100. dll Dil Hatası ve çözümü için de yazıyı okuyabilirsin.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 7
 • Selam, format attın sanırım dll dosyaların eksik google giriyorsun o denilen dosya adı sonuna dll indir yaz arat. Sonra inen dll dosyasını windows c gir, system 32 ve system 64 klasörüne kopyala at. Sorunun cevabı bu.

 • Bütün driverlerini ve oyun için gereken bileşenleri kurmalısın.

 • 0xc00007b diye Google da aratırsan direk çözüme ulaşırsın

 • Ahaha dün arkadaşın bilgisayarda bu hatanın aynısı vardı, şimdilik çözüm bulamadık özellikle sanırım origin game oyunlarında oluyor.

 • Erkekmisin be sen

 • yazılımsal sorun olabilir güncel tutmaya çalış veya pc bileşenleri kötüdür