1 yıl

Alkalin pil nedir, normal pil ile alkalin pil arasında fark var mı?

Pil alacağım alkalin pil falan var. Alkalin pil ne oluyor? Diğer piller arasındaki fark ne? Daha mı iyi acaba bilenler yardımcı olur musunuz?
Alkalin pil nedir, normal pil ile alkalin pil arasında fark var mı?
2 1

Çok Süper Cevap

 • Alkalin Pil Ne Demek?

  Alkalin pil nedir, normal pil ile alkalin pil arasında fark var mı?

  Pillerin boyutları, içerdiği kimyasallar ve kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca bu çeşitler arasında şarj edilebilen modeller de yer alıyor. Teknolojinin gelişimiyle birlikte pil üretiminde kullanılan teknikler de gelişerek az sayıda hücre ile yüksek enerji üretimini mümkün kılıyor. Adını sık sık duyduğumuz alkalin piller ise çinko karbon pillere oranla çok daha yüksek enerji sunuyor.

  Enerji yoğunluğunun yanı sıra raf ömrünün uzunluğuyla da diğer pil çeşitlerinden ayrılıyor. Bazı alkalin pil çeşitleri, özel üretilen şarj aletleri sayesinde şarj edilerek tekrar kullanılabiliyor. Çinko dioksit ve manganez dioksit arasındaki kimyasal tepkimeden faydalanan bu piller ürettikleri elektrikle yüksek performans sunuyor.

  Alkalin Pillerin Özellikleri Nedir?

  Alkalin pil nedir, normal pil ile alkalin pil arasında fark var mı?

  Yüke bağlı olarak alkalin pillerin kapasitesi değişiklik gösteriyor. Yani kullandığınız cihazın ihtiyaç duyduğu güç miktarı alkalin pilin kullanım ömrünü etkiliyor. Standart bir AA alkalin pili düşük akım çihaza bir ürüne taktığınızda ortalama 3000mAh kapasiteye sahip oluyor. Fakat 1A’ya yakın daha yüksek akım çekebilen cihazlarda kullandığınızda kapasitenin 700mAh seviyelerine kadar düştüğünü gözlemleyebilmeniz mümkün. Gerilim noktasında ise farklı değerler görülse de üreticiler tarafından standart değer 1.5V olarak belirlenmiş.

  Tamamen dolu ve yüksüz durumdaki bir alkalin pilin gerilimi 1.50 – 1.65 volt seviyelerinde ve tükenmiş olan bir pilin gerilimi ise 0.8 – 1.0 volt seviyelerinde seyrediyor.

  Alkalin Pil ile Normal Pil Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Alkalin pil nedir, normal pil ile alkalin pil arasında fark var mı?

  Alkalin piller, normal pil olarak bildiğimiz çinko karbon pil çeşitlere göre daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip ve çok daha yüksek raf ömrü bulunuyor. Bu nedenle alkalin pil fiyatları ile normal pil fiyatları arasında da farklılıklar oluşuyor. Fiyat noktasında ürünlerin markaları, adetleri ve şarj edilebilme özellikleri farklılıklar ortaya çıkarabiliyor. Alkalin pilleri öne çıkaran özelliklerin başında şarj edilebilme unsuru geliyor.

  Tüm alkalin pillerin şarj edilebilme özelliği bulunmasa da bazı çeşitleri tekrar kullanılmak üzere şarj edilebiliyor. Çinko karbon piller ise düşük maliyetli olması açısından sıkça tercih ediliyor. Bu tür piller, az enerji gerektiren cihazlarda, cep feneri ve radyo gibi eşyalarda kullanılıyor. Alkalin piller ise yüksek güç ihtiyacı bulunan cihazlar için tercih ediliyor.

  Büyük oyuncaklar ve kameralar alkalin pil kullanımının yaygın olarak kullanıldığı ürünler arasında yer alıyor. Dünyada en çok üretilen ve kullanılan pil çeşitlerinden olan alkalin piller, yüksek seviyede güç üretebildiği için hayatın pek çok alanında rahatlıkla kullanılabiliyor.

En İyi Kız Görüşü

 • Pil çeşitleri içinde en çok kullanan pillerden biri olan alkalin piller çinko dioksit ve manganez dioksitin kimyasal tepkimeye girmesi sonucu elektrik üretimi yapar bazı alkalin pil türleri kendi şarj aletleri ile tekrar şarj edilebilmektedir. Şunu da unutmamak gerekir, her alkalin pil şarj edilemez pillerle oynamak veya zarar görmesi tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabilir.

  Alkalin piller standart 1.5 volt olmaktadır. Tam dolu ve yüksüz durumdaki bir alkalin pilin gerilimi 1.50 – 1.65 volt civarlarındadır. Ortalama yükteki gerili pilin doluluk seviyesi ve çekilen akıma göre yaklaşık olarak 1.1 – 1.3 volt arasında değişim gösterebilirler. Tükenmiş olan bir pilin gerilimi 0.8 – 1.0 volt civarındadır.

  Alkalin Pillerin Diğer Pillerden Farkı Nedir?
  Alkalin piller diğer bir tek kullanımlık pil çeşidi olan çinko karbon pillere göre daha yüksek enerji yoğunluğu ve daha yüksek raf ömrü bulunmaktadır.

  Alkalin pil fiyatları marka, adet, kalite ve şarj özelliğine göre değişmektedir. Normal pil fiyatları ise yine aynı şekilde markaya, kaliteye ve dayanaklılığına göre farklı fiyatlara sahiptir.

En İyi Erkek Görüşü

 • Alkalin pil Çinko ve manganez dioksit arasındaki reaksiyona bağlı olarak birincil pil türüdür. Başka tür alkalin piller, özel olarak tasarlanmış hücrelerin tekrar kullanılmasına olanak tanıyan ikincil şarj edilebilir alkalin pillerdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 4
 • Guzel bilgiler

 • Bu piller daha güçlü oluyor sanırım.

 • Alkalin pil çinko ve manganez dioksit (Zn / MnO2) arasındaki reaksiyona bağlı olarak birincil pil türüdür. Alkalin piller her bakımdan normal pillerden daha uzun enerji verir ayrıca düşük sıcaklıklarda bile performansları da diğer pillere oranla çok daha yüksek. Alkalin pillerin bir diğer avantajı ise uzun raf ömrü. Sızıntıya karşı direniş ve düşük-ısıda daha iyi performans bu pillerin diğer önemli özellikleri...

 • Pili alıp takcan işin görülsün 😂😂😂

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?