+1 yıl

Bilgisayar Toplama Rehberi!

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere birçok arkadaşın bilgisayar toplamakta, bileşenleri bulmakta ve birbirleri ile uyumlu olup olmadıklarını anlamakta zorluk çektiği bir konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

Uzun bir konu olacak sabırla okuduğunuz için teşekkürler. :)

+ Öncelikle arkadaşlar kafanızda bir profil oluşturun. Yani şu soruyu sorun kendinize "Oyun bilgisayarı mı, iş bilgisayarı mı, multimedya amaçlı bilgisayar mı, modelleme ve render amaçlı bilgisayar mı? ve "Bütçem ne kadar?" bu iki soruyu önce kendinize sorup daha sonra bilgisayar toplamaya başlamalısınız.

Kısaca açıklayalım;

Oyun Bilgisayarı = İşlemci, RAM, Ekran Kartı gibi bileşenlerin kaliteli olanlarını tercih etmelisiniz.

İş Bilgisayarı = Bu tür bilgisayarlara çok kaliteli bileşenler gerek yoktur. Ekonomik bir bilgisayardır.

Multimedya Amaçlı Bilgisayar = Video, dizi, tavla vb. işler için kullanacağınız bir bilgisayar tipidir. Yüksek kaliteli bileşenlere gerek yoktur.

Modelleme ve Render Bilgisayarı = Yüksek kaliteli işlemci, fazla miktarda RAM ve güçlü ekran kartı seçmelisiniz.

Eğer kafanızda hangi bilgisayarı toplayacağınızı kurguladıysanız o zaman bileşenleri bulmaya geçebiliriz.

1) İşlemci

Bilgisayar Toplama Rehberi!

İşlemci bilgisayarınızdaki tüm işlerin yürütülmesini sağlayan bir bileşendir. Ne kadar kaliteli ve hızlı olursa, bilgisayarınız da o kadar hızlı çalışır. Oyun bilgisayarı topladığımızı varsayarsak en az 2 çekirdekli bir işlemci seçmelisiniz. Bunların yanı sıra işlemcinin hızı da önemli.

**İşlemci soket yapısı da seçtiğiniz işlemciye göre değişmektedir. Yani İntel işlemcilerin alt tarafı nokta nokta olurken, AMD işlemcinin alt tarafı iğnelidir. Yani seçtiğiniz işlemciye göre anakart almalısınız. İntel aldıysanız İntel destekli bir anakart almalısınız.

2) Anakart

Bilgisayar Toplama Rehberi!

Anakart bilgisayarımızdaki bileşenlerin birbirleri ile uyumlu çalışmasını sağlayan bir bileşendir. Ayrıca bileşenlerin hepsinin üzerinde toplandığı bir parçadır.

**Anakart 4 tip şeklindedir = Extended ATX, ATX, Micro ATX, Micro ITX

**Bu isimler anakartın büyüklüğünü belirtmektedir. Genellikle ATX ya da Micro ATX anakartlar kullanılmaktadır. Anakartınızın büyüklüğü alacağınız bilgisayar kasasına uyumlu olmalıdır. Oyun bilgisayarı için ATX anakart tercih etmenizi öneriyorum.

3) Ekran kartı

Bilgisayar Toplama Rehberi!

Yüksek grafik performansı için kaliteli bir ekran kartı seçmeniz gerekecektir. Yüksek kaliteli ekran kartlarını oyunlarda ve render işlerinde kullanıyoruz. Alacağınız ekran kartının hızı, modeli ve GB önemlidir.

** Bazı insanlar ekran kartında GB'tın önemli olduğunu belirtmektedirler. Fakat bu belirtme tamamen yanlıştır. 4 GB'lık ekran kartı 200 TL olurken, 1 GB'lık ekran kartı 700TL olabilmektedir. Yani ekran kartlarında GB ne kadar fazla olursa olsun, ekran kartının modelli olduğunu göstermemektedir.

** Ekran kartı üzerinde 3 tip yonga bulunur. 64 Bit, 128 Bit ve 256 Bit.

Oyuncular için 64 bit hiçbir şey ifade etmez çünkü en düşük sınıf ekran kartı tipleridir. Oyuncular genellikle 128 Bit veya 256 Bit değerindeki orta veya yüksek sınıf ekran kartları tercih edilmelidir.

4) Ram

Bilgisayar Toplama Rehberi!

Bilgisayarınızdaki çalıştırdığınız oyunlara, uygulamalara ve komutlara yanıt verebilen seri bir şekilde tepki verebilmek için anlık olarak veri yazıp veri okuyan bileşendir.

RAM performansı tek başına belirlenemez. Yani RAM diğer bileşenler ile uyumlu olmalıdır. Vasat bir bilgisayara 64 GB RAM taksanız da o bilgisayarda fazla bir değişiklik bekleyemezsiniz.

Ram Türü de artık önemli olmaya başladı. DDR ile ifade edilen ram türleri 3 çeşit. Bunlar; DDR2 , DDR3 ve DDR4 .

DDR2 artık piyasadan kalkmak üzere, bir çok bilgisayarda DDR3 kullanılmakta. Son teknoloji ise DDR4 olarak geliyor. Yani oyun bilgisayarı için DDR4 RAM önemli bir bileşendir.

5) Bilgisayar kasası

Bilgisayar Toplama Rehberi!

Bilgisayar kasanız ile anakartınız ile uyumlu olmalıdır. Anakartta belirttiğim gibi ATX anakartları tercih etmenizi söylemiştim. Bilgisayar kasanızda ATX şeklinde olmalıdır.

** "Middle Tower Kasalar" ATX anakartlar ile uyumlu kasalardır.

** Ayrıca bilgisayarınızın güç kaynağı bilgisayarınızın içerisindeki bileşenleri çalıştırabilme kapasitesine sahip olmalıdır.

** Bilgisayar kasanızın fanları ve hava akımı güzel olmalıdır. Aksi takdirde fanlar içeriye soğuk hava alıp, sıcak havayı dışarı atamazsa bilgisayarınızın bileşenleri çok ısınacak ve yanacaktır. Bu yüzden kullandığınız fanları büyük, hava akımı da güzel olan bir bilgisayar kasasını tercih etmelisiniz.

6) Depolama birimleri

Bilgisayar Toplama Rehberi!

Depolama birimi 2 çeşittir.

1) Hard Disk Drive ( HDD)

Sabit disklerin performansı RPM değerine göre belirlenmektedir. Yani RPM ne kadar yüksekse, sabit diskin okuma ve yazma oranı da o derece hızlıdır.

+ Masaüstü bilgisayarlarda 3,5" sabit diskleri kullanmalısınız.

2) Solid State Disk (SSD)

Bilgisayar Toplama Rehberi!

SSD günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlayan bir bileşendir. SSD disklerin avantajları hem az ısınmaları hem de hızlı olmaları. Dezavantajları ise maliyeti yüksek olmaları.

**Size tavsiyem 128 GB'lık SSD diski alıp işletim sistemini bunun üzerine atmanız. Geri kalan oyun, film, müzik gibi dosyaları ise sabit diskinize atabilirsiniz. Böylece bilgisayarınız daha hızlı olacaktır.

Merak ettiğiniz konuları, görüş paylaşarak sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Sabırla okuyanlara teşekkürler.

#1yalnızcocuk

#BilgisayarToplamaRehberi

#OyunBilgisayarı

3 0

En İyi Kız Görüşü

 • güzel anlatmışsın ama artık pc kasalrı hiç estetik değil. Evden dışarı çıkamıyo külüstür ve ucuz olduklarından seçiliyor lakin laptoplar daha kolay ve kullanışlı aynı zamanda yanmaya parçapinçiğe ısınmaya daha dayanıksız ama herşeyin bir dezavantajı var ve genelde pc de ki kaliteyi dutturamıyo tabi 10 bin tl bişi değilse

  • Anlattığım zaten oyun bilgisayarı. Laptoplar masaüstü gibi performans veremiyor. 5 bin TL'lik oyun bilgisayarım var dışarıya çıkmaya bile ihtiyacın olmuyor. Zaten bu tip bilgisayar toplayan adam dışarıya çıkmaz.

  • :) Ben sırf farklılık olsun diye kütüphaneye gidip oynamıştım interneti fena değildi hem. bir değişik oluyor :)

  • 😂 oyuncu değilsen normal şeyler

En İyi Erkek Görüşü

 • Toplamaktan ziyade cgi yani modelleme, render vs. için bu bilgisayar iyi midir? Microsoft Surface Pro 4 12.3 inch Tablet with Pen (Intel Core i7-6650U 2.2 GHz, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Integrated Graphics, Windows 10 Pro)

  • @1yalnız_çocuk

  • Ekran kartı hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

  • Intel Iris Graphics var sanırım

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 5
 • Vaay kankaa guzel olmuss 😊 ama artik toplama pc alan kalmadi bee oyuncular disinda herkeste bir macbook bir laptop tablet 😕

  • Ben varım kanki 😂 canavar yatırdım eve

  • Uwww 😎 hayirli olsn kankiii 👍👍

  • Saol kanks 😂

 • ellerine sağlık. çok yararlı bir yazı olmuş.

  • Teşekkür ederim 😄 😊

 • Eline sağlık kardeşim güzel olmuş yardımcı oldun bende yakında amd ryzen işlemci düşünüyorum sence nasıl anakartı aldım ramı aldım fakat amd ryzenin serisinde aklım takıldı amd ryzen 1500x modeli düşünüyo maceba 100 tl fazla verip 1600 alınmalımı birde şey dicem bu işlerden anlıyosan amd ryzen * 4 anakartına kinkstone hyprx ramlar olurmu anakarta mhz uyuşuyo ama amd galiba her ramı kabul etmiyomuşl?

  • ramlar ayrılmıyor o yönden sıkıntı yapma. Hepsi her anakarta uyar

 • Şu an 128 bit veri tabanlı ekran kartların da modern oyunları kaldıracağını pek kaldırmıyorum. Sistemin iyi oması gerekir. GTX950 ve üzeri ekran kartları iş görür.

  MSI'ın GTX1070 ekran kartı var. Fiyatı 2 bin lira civarında. Oyunları 1440 çözünürlükte oynamayı tavsiye ediyor. Yani 1440'ın altına inersen bu ekran kartını boşuna almış olursun. 4K destekli. Artık bu ekran kartları piyasada. Ki güçlü bir bilgisayar için de olmazsa olmaz arasında ekran kartı var.

  Tabii yeni modellerin daha pahalı olması bir yana doların yükselmesi de böyle bir sistem dizmek isteyenlerin bütçesini zorlayabiliyor.

  • 128 bit ekran kartım var tüm oyunları high ile ultra high oynayabiliyorum. Tabi dediğin gibi 256 bite geçiş yapılabilir.

  • chipseti ne merak etttim?

  • @YalnızRomeo Benim bilgisayarımın anakartı mı?

  • Hepsini Göster
 • Kanka benim bilgisayarım bu;

  www.vatanbilgisayar.com/...-nvidia-gt630-win8.html

  bunun rami 8 e ekranı da 4 ve üstüne çıkartmak istiyorum. Maliyeti çokta olmasın sürekli oyun oynayan biri değilim çünkü ama oynadığımda da tam oynarım, yeni nesil oyunları da kaldırabilecek bir sistem yaratmam lazım. Ne kadara patlar?

  • Şimdi kardeşim ben bu fiyatın bir tık üstüne buna 10 basan bir bilgisayar topladım. Sen burada parayı "ASUS" markasına vermişsin. Çünkü İ5 3. nesil bir işlemcisi var, GT630 takmışlar buda 3. nesil bir ekran kartı, 4 GB ram takmışlar yani bu fiyata bunu alman yazık olmuş.

  • Ben bunu alalı 3 sene oldu. Aldığımda 2 bin liraydı. Dolar artınca fiyatı da uçtu.

  • Olan oldu, var mı bana bir önerin ram ve ekran kartı lazım 1.500' ü geçmeyecek şekilde. Oyun canavarı olsam parasında değilim ama yazık olacak o yüzden gelecek nesil oyunları da kaldıracak ram ve ekran kartını 1500' e toplar mıyız?

  • Hepsini Göster
 • Çok yararlı bir bence gercekten ellerine saglık 🙆🖐

  • Teşekkürler 👍 😊

 • Günde on soru sorma ya

  • Bu soru değil zaten sen rahat ol..