1 yıl

Chrome Web Mağazası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Chrome tarayıcısı son yıllarda en çok kullanılan tarayıcılardan bir tanesi. Chrome tarayıcılarınıza ekler yükleyerek uzantılarınıza tek bir yerden erişmeniz mümkün oluyor. Bu yazımızda yine en çok kullanılan Chrome mağazasından bahsedeceğiz. Chrome mağazası nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Bu soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Chrome Web Mağazası Nedir?

Chrome Web Store, Google tarafından sunulan bir online mağazadır. Bu mağazadan, çeşitli uygulamaları indirebilirsiniz. İndirilen uygulamalar Chrome tarayıcısına eklenti olarak gelmektedir. Bazı uygulamalar ücretsizdir, bazıları ise ücretlidir

Chrome Web Mağazası Neleri İçerir?

Chrome Web mağazası birçok şeyi içerebilir. Google Chrome tarayıcısı için uygulamalar, uzantılar ve tarayıcı temaları bulabilirsiniz. Uygulamalar, Uzantılar ve Temalar, Oyunlar, Sohbet programları, Sosyal ağlar, E-posta programları, haber programları, müzik ve video oynayıcılar, ofis programları, güvenlik programları gibi birçok uygulamayı indirebilirsiniz.

Chrome Web Mağazası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Chrome Web Mağazasındaki En İyi Uygulamalar Nelerdir?

Chrome Web Store, birçok farklı kategoride yazılım ve uygulamalar sunar. Kullanıcılar, aradıkları yazılımı ve uygulamayı kolayca bulabilirler. Ayrıca, yazılım ve uygulamaların derecelendirmelerine, yorumlarına ve puanlarına göre de arama yapabilirler. Chrome Web mağazasındaki en iyi uygulamalar ise şu şekildedir;

1. LastPass: Şifrelerinizi tek bir yerde saklayıp ve hesaplara otomatik olarak giriş yapmanızı sağlayan bir uygulamadır.

2. Todoist: Yoğun çalışıyorsanız ve işlerinizi bir düzene sokamıyorsanız Todoist eklentisini tarayıcınıza yükleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Planlı ve düzenli çalışmayı sevenler için harika bir eklenti.

3. Evernote Web Clipper: Web sayfalarını, metinleri veya yer imlerini kırpıp daha sonra okumanızı sağlayan bir uygulamıdır.

4. Save to Pocket: İnternette bir haber okurken ya da ilgi çekici bir makale okurken ilginizi çeken yerleri bu uygulama ile kaydedebilirsiniz.

5. Ghostery: Ghostery, reklam engelleme uygulamasıdır. Bu uygulamayı indirerek reklamsız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

6. FoxClocks: Farklı ülkelerin saatini tarayıcınızın alt kısmında göstererek aynı bilgileri Google'da arama zahmetinden kurtarır.

7. The Great Suspender: RAM'i boşaltmak ve performansı artırmak için kullanılmayan sekmeleri askıya alır.

8. OneTab: Eğer günde benim gibi 15 sekmeyi anda açıyorsanız bu uygulama size göre! Açık seçmelerinizi bir sekme sayfasına sıkıştırır ve açtığınız sekmeleri daha kolay bulmanızı sağlar.

9. Tab Wrangler: Gezinirken düzinelerce, hatta yüzlerce sekme açan biriyseniz ve açtığınız sekmeleri kapatmayı unutuyorsanız Tab Wrangler tam size göre! Belirli bir süre kullanmadığınız sekmeleri sizin yerinize kapatır.

10. Pushbullet: Pushbullet, WhatsApp, Kik, Facebook Messenger ve hatta SMS mesajları dahil olmak üzere tüm sohbet hizmetlerinizi tarayıcınıza yerleştirir. Tarayıcınızda mesaj gönderebilir aynı zamanda çağrı bildirimlerinizi alabilirsiniz.

11. Stylish: Bazı web sayfaları inanılmaz derecede kullanışlıdır ama açıkçası temaları biraz kötüdür. İşte burada Stylish devreye girer.. Bu kullanışlı Chrome uzantısı, web sayfalarına özel görünümler uygulamanıza olanak tanıyarak, bu sayfaların anında yenilenmesini sağlar. Gözünüzü yormayan temaları dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.

12. Adblock Plus: Chrome için en iyi bilinen reklam engelleyici olan Adblock Plus'tan (yeni sekmede açılır) bahsetmememiz yanlış olur. Kurulum hızlı ve kolaydır ve faydaları çoktur. Tarayıcınız ile reklam ağırlıklı bir siteye girdiğinizde devreye Adblock Plus girer ve sizin yerinize bütün reklamları engeller.

Chrome Web Mağazası Nedir, Nasıl Kullanılır?

En çok kullanılan ve sevilen uygulamalar bu şekildedir.

Chrome Web Mağazası Nasıl Kullanılır?

Chrome Web Mağazası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Esas olarak Chrome tarayıcısı ve Chrome OS kullanıcıları tarafından uzantılar kullanılabilir. Ancak, bugünlerde diğer birçok web tarayıcısı Chrome tarayıcısını temel olarak kullandığından, Chrome uzantılarını da çalıştırabilirler. Dolayısıyla Opera, Firefox, veya Microsoft Edge (Chrome tabanlı sürüm) kullanıyorsanız Chrome Web Mağazası'ndan uzantıları indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Chrome Web Mağazası'nı nasıl kullanacağınız ise aşağıdaki listede anlatılmıştır.

 • Tarayıcıda Chrome'u açın.
 • Daha sonra Chrome Web Mağazasına girin.
 • Eklemek istediğiniz uygulamanın adını yazın ve aratın. Uygulama çıktığı zaman Chrome'a Ekle diyerek boş chrome sayfasında liste olarak görebilirsiniz.
 • Eğer uzantı ekliyorsanız sağ üstteki extensions kısmına eklenecektir.

Google Chrome Web Mağazası Ücretli midir?

Chrome web mağazasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak içerisindeki bazı uygulamalar ücretlidir.

3 2

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

15 18
 • cidden çok kaliteli bir içerik olmuş eline sağlık ben sayende yeni bir şey öğrendim :)

 • bilgiler için teşekkür ederim

 • Açıklayıcı bi bence olmuş ellerine sağlık

 • Paylaşım için teşekkürler

 • Sürekli olarak ziyaret ederim gayet güzel uygulamaları var.

 • Çok bilgilendirici teşekkürler

 • Teşekkürler

 • Elinize sağlık

 • Harika süper bilgiler

 • Sağol. :)

 • Mukemmel bilgiler adina tesekkur ediyorum

 • Bayağı kapsamlı ve bilgi verici olmuş emeğin için teşekkür ederim

 • Çok faydalı bir bilgilendirme olmuş elinize sağlık :)