+1 yıl

"Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?

cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor
cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor
Windows işletim sistemi bilgisayar bu ara sık sık "Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı" hatası veriyor. Bu hatanın nedeni nedir ve nasıl çözülür? Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor hatasını neden alıyorum?
6 5

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Merhabalar ^^

  Aslında çok sık karşılaşılan bir sorunu sormuş olmanızdan ötürü sevindim, çünkü belki de burada paylaşacaklarımız birçok insana yardımcı olacaktır.

  Sizlere sorununuza dair olası sebep ve çözümlerini sıralayıp yapmanız gerekenleri maddeleyeceğim, umarım yardımcı olabilirim ^^

  • Öncelikle, en son cihazınıza ne kurmuş olduğunuza dikkat edin. Bazen bazı yazılımları kurmak sistemin tüm dengesini bozabiliyor. Bunun temelinde yazılımı kurarken barındırdıkları sistem dosyaları, beraberinde getirdikleri problemli toolbar yahut eklentiler ya da sizin sisteminizde var olan yardımcı uygulamalarla çakışması yatıyor. Bu durumda bir olumsuzluk olduğunda sistem kendini hemen korumaya alır ve size böyle bir uyarı verebilir.


  Bu durumda ne yapılabilir?

  En son kurmuş olduğunuz uygulamayı bir an önce kaldırmayı deneyin. Normal moda kaldıramıyorsanız, açılışta ‘’ F8 ‘’ kombinasyonuyla masaüstüne güvenli moda ulaşıp da yapabilirsiniz.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?
  • Sürücü hatası olabilir bu. Bazen cihazlarımızda , özellikle ekran kartı , sürücülerini güncelleriz. Bazen hatta bizden habersiz, otomatik güncelleme ile de güncellenebilir. Bu güncelleme sonrası eğer ki cihazımızda olası bir hata, güncellemenin başarısız olması, önceki kurulu driver’ın hasarlı kalkması gibi durumlarda cihazımız koruma moduna geçip de durmadan yeniden başlatma isteği gönderebilir.


  Bu durumda ne yapılabilir?

  Bu durumda kurduğumuz driver’ı hemen kaldırmaya gayret edelim, hata da giderilebilir bu durumda. Ekran kartı driver’ıysa da dvd kullanıyorsanız çözümü daha kolay çünkü dvd takılınca onar-kaldır gibi seçenekler muhakkak olur kurulum esnasında ve oradan onar, yahut kaldır diyebiilrsiniz.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?
  • Bellek dökümü başınızı ağrıtan bir sebep olabilir aslında…


  Windows zaman içerisinde girdi ve çıktı dökümanları belleğine kaydeder. Zamanla çakışmalar, üst üste binmeler, yoğunlukla boğulmalar ve devamında cihazın hata verir hale gelmesi sistemin korumaya geçmesine sebebiyet verebilir.

  Bu durumda ne yapılabilir?

  Bellek dökümü hassas işlemler içerir. Bu işlemler manuel olarak yönetmek çok büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden bellek dökümünü sıfırlamak yahut temizlemek ve cihazı rahatlatmak için CCleaner gibi programlar kullanılabilir. En azından daha az risklidir.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?
  • Windows’unuzu en son ne zaman güncellediniz?


  Bazen bazı Windows sürümleri güncellenirken hatalı kodla yüklenirler. Bu güncellemeler genel ve herkeste olan güncellemeler olup Windows tarafından düzeltilebilirken, sizin cihazınıza özgü bir sorun da olabilir. Böylesine cihazı yeniden başlatma gibi bir sorunla karşılaştığınızda sorun güncelleme ise ne yapabilirsiniz?

  Masaüstüne ulaşıp, hatayı görmezden gelerek güncellemeyi kaldırmayı deneyin. Bunu denetim masasından da yapabilirsiniz. Masaüstünden yapamıyorsanız güvenli modan (açılışta F8) cihaza giriş yapıp yine denetim masasından ve yönetici iznini onaylayarak kaldırabilirsiniz.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?
  • Daha önce ‘’ regedit’’i duydunuz mu? Aslında bu kodla bizler Windows kayıt yöneticisine girebiliyor, cihaz üzerindeki aklınızın alamayacağı detaylara ulaşabilip üzerinde oynamalar yapabiliyoruz. Eğer ki son dönemde kayıt yöneticisinde bir değişiklik olduysa sebebi bu olabilir.


  Bu durumda ne yapabilirsiniz?

  Yapmanız gereken sistem32’deki değişikliği eski haline getirmektedir. Yapabiliyorsanız elle yapmalısınız ama hiçbir şekilde de ulaşamıyorsanız sebebe, o zaman tek bir seçeneğiniz kalıyor. O da ‘’ sistem geri yüklemedir ‘’. Sistem geri yüklemeyi ise başlat’tan arayarak yapabiilrsiniz yönergelerle.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?
  • Cihazınızı kullandığınız yerin sıcaklığı çok mühimdir. Eğer ki siz bu hatayla yaz mevsiminde karşılaşıyorsanız cihazı havalandırın. Değilse, cihaza fazla yük biniyor olabilir.


  Bu durumda ne yapabilirsiniz?

  ‘’ Everest ‘’ gibi programlar kurabilir, cpu, ram yahut işlemci sıcaklıklarını kontrol edebilirsiniz. Eğer ki bir aksilik varsa burada ortaya çıkacaktır. Bekli bir donanıma ihtiyacınız olabilir, belki de sıcaklığı artan donanımı revize ederek, yükü azaltarak sonuca ulaşabilirsiniz.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?
  • Aslında en yaygın sebeplerden biri de cihazınıza virüs bulaşmış, sistemi zorluyor olabilir.


  Bu durumda ne yapılabilir?

  Önce yapmanız gereken windows’un kendi ‘’ Defender’’i ile cihazınızı taratmak ve sonrasında da Nod21, Norton gibi güçlü antivirüslerden en az birini kurarak taramanızdır. Sorun devam edecek olursa antivirüsler yetersiz kalıyor olabilir. Sahip olduğunuz tüm toolbar ve eklentileri kaldırdıktan, masaüstünü yedekledikten sonra bir malware uygulaması kurun. Bana soracak olursanız Malwarebytes Anti-Malware uygulaması bu alanda tektir. Uygulamayı kurun, denetlesin ve bulduklarını temizlesin, virüse dair hiçbir şey kalmayacak ve eğer ki sebep buysa cihazınız normal ve sorunsuz şekilde açılacaktır.

  • Windows onarımını denediniz mi?


  Aslında birçok hata sonrasında Windows onarımı hayat kurtarabilir. Başlattan hemen Windows onarımını başlatın ve yönergelerle ilerleyin. Onarım bittikten sonra normale dönebilirsiniz.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?
  • Aslında yapılabilecek belki de en kötü senaryoya uygun seçeneğe geldik : Sistem geri yükleme.


  Sistem geri yükleme nasıl yapılır?

  Cihazınızın arama butonuna sistem geri yükleme yazarsanız önünüzde bir pencere açılır. Sistem geri yükleme noktalarının da olduğu bu pencereyi kullanarak windows’unuz belirlenmiş eski bir tarihe ‘’ olduğu gibi ‘’ geri yüklenir. Mantığı basit aslında ama bazı sorunlar olabilir. Mesela, sistem geri yüklemeniz çalışıyor olabilir ama herhangi bir virüs yahut hata o noktaları silmiş olabilir. Zaten virüsler sistem noktalarını silmekle meşhurdurlar. Devamında, sistem geri yükleme noktasını sahip olduğunuz sistem siz daha önce belirlemediğiniz için kaydetmemiş olabilir. Bu durumlarda asla geri yükleme yapılamaz ama bir sorun yoksa sistem geri yüklemeye başlayabilirsiniz. Önünüze gelen ekrandan listelenen bir geri yükleme noktası seçer ve başlatabilirsiniz. Lütfen işlem başlamadan önce verilerinizi masaüstünden kopyalayın, çünkü sistem geri yüklemenin hedefi masaüstü, yani sistemin kurulu olduğu C diskidir. Arşivleme tamamlanınca işlemi başlatın, muhtemelen 2 kere yeniden başlatma sonrasında sistem geri yükleme biter ve sorununuz büyük oranda hallolacaktır.

  "Cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor" hatası nedir?

  Buraya dek bizzat denediğim ve tecrübe ettiğim sebep ve yöntemlerin tamamını aktardım. Eğer ki bu yöntemler sizin sorununuzu çözemezse muhtemelen sisteminiz onarılamayacak bir hata almıştır ve tek çareniz artık yeniden sistem kurmaktır, yani format atmaktır.

  Sorununuzu format atmadan çözebilmeniz dileğiyle, size ve okuyanlara teşekkür ederim, takıldığınız konularda yorum yapabilirsiniz buraya ^^

  • Merhaba, 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 25 TL değerinde Amazon Hediye Çeki için lütfen bizimle iletişime geç. Sevgiler. 🙏🏻

  • @ksFırsat Çok teşekkürler ederim, umarım faydalı olabilmişimdir🍃 Ulaşıyorum size.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12 32
 • Sistem günlüğünden olaya sebeb olabilecek sorunu belirlemen lazım. Hata kodlarının listesi kabaca bilgi verebiliyor.

  Bunun dışında sorunu çözmeden pc nin kapanmasını engellemen için ""pc özellikler-gelişmiş sistem ayarları-gelişmiş-başlangıç ve kurtarma-"" bölümünü açıp orada sistem hatası bölümünde " otomatik yeniden başlat" kısmı seçili ise kaldırman gerek.

  Sorun devam etsede sistem yeniden başlamayacaktır. Donmalar yaşayabilir sorunun türüne göre. mantıklı olan ilk duruma odaklanmak.

 • Bu telefonda da oluyor uzun süre kullanımda açıp kapatmak gerekiyor.

 • internetten kaynaklanıyor olabilir benimde öyleydi

 • uyumsuz bir program indirmişsindir

 • Ctrl + Alt + Delete
  İlgili prosesi sonlandır 😃

 • Klişe ama kurtaracak tek cozum format gibi gözüküyor üstadım.

 • Hangi işletim sistemi kurulu?

 • bilgisayarınıza indirdiğiniz yüklemelerin içinde olan zararlı yazılımlar ve virüsler yüzünde olunabilecek bir durum. bilgisayarınıza format attırırsanız bir virüs programı indirirseniz ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz yüklemeleri güvenli sitelerden yaparsanız sorununuz halledilebilir.

 • Ya bozuk bir sistem dosyası var ya virüs ya da çok fazla ısınıyorsa sistem karşılayamazsa yapar son indirdiğin uygulamaları sil sürücüleri guncelle Windowsu güncelle güvenli modda açmaya çalışan sistemi geri yükle hiç yapamazsan format çak geç yapacak bişey yok

 • Bu hata çoğu zaman yazılımdan kaynaklanan bir problem anlamına gelir. Bazen hafıza doluluğu bazen bilgisayar’ın çoğunu meşgul eden bir uygulama buna sebebiyet verebilir. Sistem öyle bir hale gelir ki başka hiç bir işi yapamaz. Kendini toplaması için verileri işlemeyi bırakması ve en basit temel işleri bile yapabilir bir noktaya gelmesi için kendini yeniden başlatması gerekir. Basitçe böyledir diyebiliriz.

 • Bazı programlar var PC ye kurduğunuz da bozuk. dosyalari düzeltiyor.. eğer yapamazsınız backup yapmanız faydalı olabilir

 • Yazılım dosyalarından birinde sorun olabilir. Format atarsan tüm sorun hal olur

 • Format at düzelir o

 • Güncelleme ya da driverlarla alakalı bir şey olabilir.

 • Güncellemenin yarım yüklenmesinden dolayı da böyle sorun yaşanıyor

 • Böyle bir hata uyarısına neden olabilecek bir çok sorun olabilir.
  -Bozuk bir sistem dosyası.
  -Silinen bir kayıt dosyası.
  -Aşırı ısınması.
  -Bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım.
  -Zorla kapatmaya neden olacak başka bir hata.
  Hata kaynağını bulup ona göre müdahale etmek gerekir.

 • Bellek karti hatasi verebilir ve bu hatayı veriyorsa yeninden başlatır kendini telefon

 • Büyük ihtimalle virüs ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum veya İnternet çekimi

 • Virüs olabilir

 • klasik işletim sistemi hatası

 • Daha Fazla (24)