+1 yıl

Darboğaz Testi (Bottlenecker) Nedir? İşlemci, PC için Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar darboğaz testi ya da bottlenecker testi gibi bir şey varmış, bilgisayarın donanımının performanslarını ölçmek adına; performans düşüklüğü olan parçaları tespit edebiliyormuş. Darboğaz testi, bottlenecker testi nasıl yapılır? Bilen var mı? Son zamanlarda ben de bilgisayarımın performansından memnun değilim, en küçük oyunları bile oynayamıyorum; bir denemek isterim bu testle.
0 1

Çok Süper Cevap

 • Darboğaz olayını kısaca açıklamak gerekirse, bilgisayarın donanım parçalarından bir tanesinin diğer parçalardan düşük kalmasıyla bilgisayar performansını düşürmesidir. Örneğin, ekran kartı-işlemci darboğazını ele alalım. Çok güçlü bir ekran kartı aldınız ama güçsüz bir işlemciye sahipsiniz diyelim. Sistem gereksinimleri yüksek bir oyuna girdiğinizde işlemci %100 performans ile çalışırken ekran kartınız çok daha az verimli çalışır ve oyun kasmaya başlar.

  Darboğaz Testi (Bottlenecker) Nedir?

  Darboğaz testi yani bottlenecker, bir ekran kartı ile işlemci veya diğer donanım parçaları arasında darboğaz olup olmadığını gösteren testtir. Bu test, internet siteleri üzerinden yapılabiliyor. Eğer elinizdeki cihazların darboğaz yapıp yapmadığını merak ediyorsanız, MSI Afterburner gibi programları yükleyip sonrasında darboğaz olduğunu düşündüğünüz oyuna girerek darboğaz olup olmadığını görebilirsiniz.

  Darboğaz Testinin Amacı Nedir?

  Örneğin, işlemci ve ekran kartı alacaksınız diyelim. Donanım parçalarını satın almadan önce alacağınız ekran kartını ve işlemciyi bu internet sitesi üzerinden seçerek ne kadar darboğaz olduğunu görebilirsiniz. Eğer darboğaz değeri yüksekse almamanızı tavsiye ederim. Darboğaz oluyorsa ve siz bu parçaları alırsanız oyunlarda sıkıntı çekebilirsiniz.

  Bilgisayar, CPU Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?

  CPU yani işlemci darboğaz yapıp yapmadığını öğrenmenin iki yolu var. Bu yollar ile darboğaz hesaplamayı yapabilirsiniz. Hemen işlemci darboğaz testinin nasıl yapılacağını açıklayayım.

  1- İnternet Sitesi Üzerinden İşlemci Darboğaz Testi Yapma

  Darboğaz Testi (Bottlenecker) Nedir? İşlemci, PC için Nasıl Yapılır?

  Google arama motoruna “bottlenecker” veya “the bottlenecker” yazarak aratıp, darboğaz testi yapan siteleri bulabilirsiniz. Ben size GPUcheck sitesini tavsiye ederim.

  • https://www.gpucheck.com/gpu-benchmark-comparison adresine gidin.
  • Sonrasında elinizdeki sistemin parçalarını buradaki seçeneklerden seçin.
  • Desired Quality Settings kısmına oyunlarda hangi ayarlarda oynamak istiyorsanız onu işaretleyin.
  • Sonrasında “Compare” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza bir menü çıkacak, CPU Impact on FPS kısmının yanında yazan sizin darboğazdan dolayı kaybettiğiniz FPS değeridir. Alt kısmında ise yüzde olarak darboğaz miktarı yazar.

  2- MSI Afterburner ile Darboğaz Testi

  Darboğaz Testi (Bottlenecker) Nedir? İşlemci, PC için Nasıl Yapılır?

  MSI Afterburner programı ile de işlemci darboğaz testi yapabilirsiniz.

  • Bunun için ilk öncelikle MSI Afterburner programını indirin ve kurun.
  • Ardından MSI Afterburner programından işlemci kullanımını ve ekran kullanımını açın.
  • Sonrasında işlemci zorlayacak bir oyuna girin ve değerleri takip edin.

  Eğer işlemci %100’e yakın bir değerle çalışırken ekran kartı ona göre çok daha az bir değerle çalışıyorsa burada bir darboğaz var demektir. İşlemcinizin ekran kartınıza göre güçsüz kaldığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

  PC darboğaz testi ile bildiklerimi anlatmaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

En İyi Erkek Görüşü

 • İşlemci ve ekran kartını söylersen yardımcı olurum.

  Darboğaz dediğimiz olay, işlemcinin ekran kartına yetişememesinden kaynaklı ortaya çıkan performans kaybıdır.

  Örnek:

  Ekran kartın 1 saniyede 100 kare çizebiliyor. Ama işlemcin 1 saniyede en fazla 70 kare işleyebiliyor. Bu durumda ekran kartı, işlemcinin limitlerinde çalışmak zorunda kalıyor ve %30'luk bir performans kaybı yaşanıyor. Çünkü işlemci gerekli işlemleri yapmazsa ekran kartı limitlerinde kullanılamaz.

  Bu yüzden işlemcinin ekran kartını besleyebilecek kadar güçlü olması gerekir. bunun için bir test yok ama hangi ekran kartıyla işlemcinin darboğaz yapacağını merak ediyorsan ''Bottleneck'' adlı siteden kontrol edebilir ya da bana sorabilirsin.

  • Eğer oyunlarda test etmek isterse MSI Afterburner da indirebilrisin. Hem FPS takip edebiliyor hem de işlemci-ekran kartı kullanım oranını görebiliyorsun. İşlemci %100'lerde ekran kartı ise %90 ve altında kullanılıyorsa darboğaz var demektir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • İşlemci ve ekran kartı ne