Teknoloji

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü Nedir?

USB belleğimde sürekli bu hatayı almaya başladım. Disk yazmaya karşı korumalı hatası nedir? Bu hatanın çözümünü bilen yardımcı olabilir mi?
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Disk Yazmaya Karşı Korumalı Nedir?

  Disk yazmaya karşı korumalı uyarısı, diskin veya belleğin bozulduğu anlamına gelmez. Bu uyarı sadece diskin yazmaya karşı korumalı olduğunu belirtmektedir. Yani, cihazınızda bulunan veriyi okuyabilirsiniz ama herhangi bir yazma, sil, kopyalama işlemine izin vermez. Bu durumdan nasıl kurtulacağınızı anlatayım.

  Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü Nedir?

  1- USB Belleğinizi Fiziksel Olarak Kontrol Edin

  Bazı USB belleklerde veya SD kartlar üzerinde mekanik anahtar bulunmaktadır. Bu anahtar, kartınızı kilitleme ve kilidini açma imkanı verir. Hafıza kartında yer alan anahtar “Lock” yazısının üzerindeyse tam tersi tarafa doğru çekmeniz gerekmektedir. İlk olarak bunu çözüm olarak deneyebilirsiniz.

  2- Diskinize Virüs Taraması Yapın

  Diskinizde veya bilgisayarınızda olan virüs, disk yazmaya karşı korumalı hatasına neden olabilir. USB belleğinize veya SD kartınıza virüs taraması yaptıktan sonra eğer virüs çıkarsa virüsü temizleyip tekrardan USB belleği tekrardan deneyebilirsiniz.

  3- Dosyanın Salt Okunur Olup Olmadığını Kontrol Edin

  Diskin içerisinde bulunan dosyanın salt okunur olması da disk yazmaya karşı korumalı hatasına neden olabilir. Dosyaya sağ tıklayın ve “Özellikler” bölümüne girin. Sonrasında alt tarafta yer alan “Salt Okunur” seçeneği işaretliyse, işaretini kaldırın ve “Uygula” butonuna basın.

  4- Kayıt Defteri ile Yazma Koruma Hatasını Çözmeye Çalışın

  Kayıt defterini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Kayıt defterinde yaptığınız bir değişiklik bu hatasının çıkmasına neden olabilir. Kayıt defterinde yapılan değişiklik sistem genelinde yazma korumasını aktif edebiliyor.

  Kayıt Defterini kontrol etmek için Windows + R tuşuna basarak veya Başlat menüsünde arama kısmına “Çalıştır” yazarak, Çalıştır bölümüne giriyoruz. Çalıştır kısmına “Regedit” yazarak kayıt defterine girin. Daha sonrasında soruna neden olabilecek WriteProtect anahtarını bulmak için aşağıdaki yolu takip edin;

  “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies"

  Bu kısımda WriteProtect varsa ve 1 ise değeri 0 olarak değiştirmeniz yeterli.

  5- Komut İstemini Kullanarak Salt Okunur Müdahalesi Yapın

  Başlat menüsünün yanında bulan arama kısmına CMD yazın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkacak “Komut İstemi” ekranına “diskpart” yazarak Enter tuşuna basın. Bu kod, Windows İşletim sistemi içerisindeki yerleşik disk bölümleme aracına ulaşmanızı sağlar.

  Sonrasında aşağıdaki kodları sırasıyla yazın.

  • List disk (Sisteme takılı olan diskleri listeler)
  • Select disk f (f yerine sisteminizde diske karşılık gelen harfi yazın)
  • Attributes disk clear reandoly (Diskte olan salt okuma özelliğini kaldırır)

  6- Program ile Dosya Yazma Korumasını Kaldırın

  Yukarıda yazdıklarım işe yaramadıysa program kullanarak yazma korumasını kaldırabilirsiniz. Kullanabileceğiniz programlar şu şekilde:

  • Disable USB Storage Device
  • USB Safe Guard
  • USB Write Protector
  • USB Disk Manager

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • biçimlendirmen lazım