+1 yıl

DNS Nedir, Ne İşe Yarar?

Çok duyuyorum ve internete giremeyenler kullanıyor diye biliyorum ama DNS nedir, ne işe yarar tam olarak bilen var mı?
0 1

En İyi Erkek Görüşü

 • Domain Name Server teriminin kısa hali olan DNS, siz internette dolaşırken gezdiğiniz web sitelerine erişiminizi sağlayan bir sistemdir. Aslına bakarsanız bir web sitesine giriş yapmak için IP adresine ihtiyacımız vardır. DNS Server dediğimiz sunucular bu IP adreslerini hafızasında tutar ve isimlerle eşleştirir.

  İnternette bir sayfaya gitmek istediğinizde bu siteye IP adresini yazarak ulaşmak zorunda kalsaydık herhalde her şey çok daha zor olurdu. İşte tam da bu noktada DNS sizi bu uzun numaraları aklınızda tutma zahmetinden kurtarıyor.

  DNS Nedir, Ne İşe Yarar?

  DNS bize hangi sitenin nerede olduğunu söyler. IP adresinin ait olduğu bilgisayarı belirlemeye yardımcı olur. Peki, DNS ayarları nasıl çalışıyor? Çeşitli sebeplerle DNS ayarlarını değiştirmek istiyorsanız neler yapmalısınız? DNS sunucuları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

  DNS Nedir, Ne İşe Yarar?

  İnternetteki her web sitesinin kendisine ait bir IP adresi var. Aslında kişisel bir telefon numarası gibi düşünebiliriz. DNS de bu durumda telefon rehberiniz oluyor. İşin özü bir IP adresini adres çubuğuna yazdığınızda direkt olarak o siteye bağlanırsınız. Örneğin; 216.58.207.163 yazdığınızda karşınıza “google. com. tr” çıkar. Fakat bu IP adreslerini akılda tutmak neredeyse imkansız. DNS sistemi tam bu noktada bütün yükü omuzlarınızdan alıyor.

  Siz bir adrese gitmek istediğinizde sadece adres çubuğuna gideceğiniz web sitesinin adresini yazarsınız fakat aslında arka planda tarayıcınız sunucunuzdan IP adresi ister. DNS teknolojisi yazdığınız web sitesi adresini IP adresine çevirerek tarayıcınıza sunar ve siz iletişiminizi sağlarsınız.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 1
 • sadece p. rno sitelerine girişini saglar. hükümet isterse seni bulur enseler yani. Opera tarayıcısı indir ayarlar bölümünden dns ayarını aç işlem tamam. ücretsiz.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?