+1 yıl

"DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

dns sunucusu nedir?
dns sunucusu nedir?
İnternete girmek istediğimde DNS sunucusu yanıt vermiyor diyor. Dns sunucusu nedir? DNS sunucu hatası neden verir? Bu ne demek, internet bağlantım mı yok acaba? Ama başka yerden bağlanabiliyorum. DNS sunucusu hatası nasıl çözülür? Bu sorunu nasıl çözebilirim? DNS sunucusu yanıt vermiyor ne demek ve nasıl çözülür?
8 7

Çok Süper Cevap

 • "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  Merhaba,

  DNS sunucunu yanıt vermiyor sorunu karşımıza çıkan ve sinirlerimizi bozan bir sorundur. Ben galiba şanslıyım bu sorun başıma gelmedi ama bu sorun başına gelenler ne kadar sinir bozucu bir sorun olduğunu gayet iyi anlarlar. Ben sana bu görüşüm ile DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasını çözmende yardımcı olacağım daha doğrusu yardımcı olmaya çalışacağım. Hem size hem de DNS sorunu çıkan kişilere yardımcı olmak isterim. Umarım başta size olmak üzere diğer DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu ile karşılaşan kişilere yardımcı olabilirim. Öncelikle DNS sunucunusunun ve DNS hatasının ne anlama geldiğini bilmeyen KScanlar için küçük açıklama yapmak istedim. O zaman hemen başlayalım.

  Öncelikle DNS nedir?

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  DNS'i duymayananız yoktur büyük ihtimallle. Ne olduğunu bilmeyen kişi de az ancak yine de DNS'in ne olduğununun küçük bir açıklama yapmak istiyorum. Öncelikle açılımı domain name system'dir. DNS IP adreslerinin karışıklığını gideriyor. Yani anlayacağınız DNS diye bir şey olmasaydı galiba interneti kullanmamız aşırı zor ve ilginç olurdu. Dolayısı ile bu hata karşınıa çıktığı zaman internete giremeyeceksinizdir zaten.

  DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası nedir?

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  DNS sunucusu yanıt vermediği zaman karşınıza buna benzer bir yazı çıkacaktır zaten. Ve zaten biraz önce de söylediğim gibi internetin kullanımı kısıtlanabilir. Ayrıca bu sorunu siz çözene kadar durum değişmeyecektir işte bu yüzden bırakayım kendi düzelir dememelisiniz. O zaman hadi bu sorunu çözelim.

  Sorunu çözmeye başlamadan neyden kaynaklı olduğunu çözmeye çalışmalıyız

  Sorunu çözmeye başlamadan neyden kaynaklı olduğunu çözmeye çalışmalıyız, yani öncelikle sorunun nedenini bulmalıyız. Böylece çözüme geçebiliriz. Eğer DNS hatası veriyorsa üç ihtimal olabilir:

  Bilgisayarınızdan kaynaklı bir problem olabilir

  Modemden kaynaklı olabilir

  Ya da internet sitesi arızalıdır bilgisayarınız, modeminizde hiç bir sıkıntı yoktur.

  Peki bu sorunun sebebinin bu maddelerden hangisi olduğunu nasıl bulacağız?

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  tabi ki bu sorunun cevabı çok basit ben söylemesem bile kolayca bu sorunun nedenini belirleyebilirsiniz. Ancak yine de ne yapmanız gerektiğini kısa bir biçimde açıklayayım. Telefonunuz ya da tabletinizden aynı siteye girmeye çalışın. Eğer girebiliyorsanız o zaman sorun bilgisayarınızda ya da modeminizde olabilir. Tabi wifi ile girdiyseniz sorun net olarak bilgisayardan kaynaklıdır. Ama mobil veri ile girdiyseniz sorun her ikisinde de olabilir. O yüzden nedeni ararken mobil veriyi kullanın. Hiç bir şekilde olmuyorsa sorun sitededir.

  O zaman çözüm kısımlarına geçelim

  Modemi açıp kapatın

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  Modemi açıp kapatma yöntemi eğer modemde sıkıntı var ise işe yarayabilir. Galiba söyleyeceğim yöntemler arasında en kolay olan yöntemlerden biri bu ve zaten aklınıza gelmiştir hatta uygulamışsınızdır diye düşünüyorum. Eğer bu yöntemi uygulamadıysanız hemen bir hatırlatma yaparım modemin fişini çeker çekmez geri takmayın yaklaşık 1 dakika falan bekleyip geri takın. Eğer bu yöntem işe yaramaz ise diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. O zaman diğer yöntemlere de bakalım.

  Farklı bir tarayıcıda deneyin

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  Sonraki deneyebileceğiniz şey farklı bir tarayıcıda açamadığınız web sitesini başka bir tarayıcıda açmayı denemek. Bu da gayet basit bir yol herkes kolayca yapabilir zaten. Diyelim ki google chrome kullanıyorsunuz mozilla firefox'a geçebilirsiniz. Burada bilgisayarında 2 ya da daha fazla tarayıcı yüklü olanlar şanslı. Çünkü indirmeye hiç uğraşmayacaklar. Tek tarayıcı yüklü olanlar yeni bir tarayıcı yüklemek zorunda maalesef. Ya da kullandığınız tarayıcı güncel değilse onu güncelleyebilirsiniz.

  Antivirüs proglarımlarından kaynaklı olabilir

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  Bu hatanın sebebi eğer kullanıyor iseniz antivirüs programı olabilir. Eğer bilgisayarın bu hatayı verme sebebi antivirüs programları ile alakalı ise antivirüs programını kısa bir süreliğinde devre dışı bıraktığınız zaman bu sorun basitçe çözülecektir. Bu da en basit yöntemlerden biri.

  DNS ön belleğini temizlemeyi deneyin (windows)

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  Sıradaki yapabileceğiniz şeylerden biri DNS ön belleğini temizlemek olacak. Bu işlemin ardından yeni bir DNS oluşturulucak dolayısı ile bu sorun basitçe çözülecek. Size hemen nasıl dns ön belleğinin silineceğini anlatayım. Öncelikle başlat kısmına komut istemi yazman lazım. Zaten uygulama karşına çıkacak ilk gördüğün uygulamayı açmalısın. Ardından oraya klavye ile ipconfig/flushdns yazmalısın. Enter tuşuna bastığın zaman işlem bitmiş olacak. Tekrar girmeyi dene.

  Peki ya Mac'te?

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  Terminal uygulamasına aşağıdaki komutu yazmanız gerekmektedir :

  sudo killall -HUP mDNSResponder

  Bu komutu yazdıktan sonra internet tarayıcını ya da bilgisayarını yeniden başlattıktan sonra sitee tekrardan girmeye çalış. Eğer o hatayı artık vermiyorsa sorun düzelmiş demektir. Hala hata veriyorsa başka bir yöntem denemelisin.

  VPN kullanmayı dene

  "DNS sunucusu yanıt vermiyor" ne demek, nasıl çözülür?

  Eğer yasaklı bir siteye girmek istediysen VPN kullanarak giriş yapabilirsin o siteye. Eğer yasaklı olduğunu düşünüyorsan diğer yöntemleri kullanmana gerçekten hiç gerek yok sadece boşa zaman kaybı olacaktır. Böyle bir durumda VPN indirip girmek istediğin siteye VPN ile girmeyi denemen gerekecek. Bu da gayet basit bir işlemdir.

  Tabi ki bundan başka yöntemler de var ancak ben sizin için en basit ve en fazla kullanılan bazı yöntemlerden bahsetmek istedim. Umarım yardımcı olmuşumdur. Eğer işe yaramazsa söyleyebilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım. Görüşmek üzere. #Jende

  • Merhaba, 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 25 TL değerinde D&R Hediye Çeki için lütfen bizimle iletişime geç. Sevgiler. 🙏🏻

  • @ksFırsat teşekkür ederimm

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

15 43
 • Dns ayarlarını değiştir. Otomatik yap ya da google dnslerini kullan. 8.8.8.8 8.8.4.4 vardı sanırım.

  • Soruyu fırsat sorusu yapmışlar , xper için popo yırtanlar doluşmuş.

 • “DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” hatası, bir çok durumdan kaynaklanıyor olabilir.
  1- Tarayıcınızın internete bağlantı kuramadığı anlamına gelir.
  2- Bilgisayarınıza DNS bağlantılarını engelleyen bir virüs bulaşmış olabilir.
  3- DNS hataları bir ağ veya internet bağlantısı, yanlış yapılandırılmış olabilir.
  4- Antivirüs ve Güvenlik Duvarınız internete çıkışınızı engelliyor olabilir.

  Bunun için; internet bağlantınızın olup olmadığını kontrol edin. Sonra, ilk olarak farklı bir tarayıcı deneyin. Eğer sorununuz çözülmezse Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Ethernet Durumu > Özellikler > TCP-IPv4 kısmına tıklayıp Özellikleri açın. DNS ayarlarınızı kontrol edin. Farklı bir DNS yazarak internete çıkışı deneyin. Sorun hala devam ediyorsa DNS Adresini otomatik olarak al seçeneğini tıklayıp tamam'a basın. Halen devam ediyorsa tüm pencereleri kapatıp DNS ön belleğini temizleyin. Görev çubuğuna CMD yazın ve sırasıyla ipconfig/registerdns yazın, enter'a basın. Sonra ipconfig/release ve ipconfig/renew komutlarını yazınız. Sorununuz halen devam ediyorsa internet servis sağlayıcınıza başvurun. Kolay gelsin

 • Girmek istedigin site yasakli sitedir ve baglanti ayarlarindaki kendi dns ip adreslerin o siteye erisimi engelliyordur yasakli sitelere girebilmek icin dns ip adresini degistirmelisin boylece istedigin siteye girebilirsin genelde
  8.8.8.8
  8.8.4.4 kullaniliyor

 • Once reset at dns ye geçerli bir dns ile tekrar gir olmaz ise format at yine olmaz ise sunucuyu değiştir

 • Senlik bir durum yok internette sorun vardır demek oluyor dns ayarında bir sıkıntı yoksa 8.8.8.8 8.8.4.4. şeklindeyse başka bir sorun vardır bende de oluyor çünkü sorun giderme yapmayı dene olmadı modemi resetle biraz bekle tekrar aç yine olmazsa müşteri hizmetlerini ara

 • Bilmediğim bir şey konusunda profesyonelce yardım alırım hiç uğraşmam👌

 • Hangi siteye girmek istiyorsun? Detaylı bilgi verseydin keske ona göre sana yardımcı olurduk! Kendi websiten de öyle oluyorsa sunucu çökmüş, aksamış ya da bakimda olabilir!
  Bağlandığın modemin güvenlik duvarı yazılım sürümü o siteyi karalisteye almış olabilir!

  Harici manüel dns kullanıyorsan o dnsden kaynaklı arıza olabilir!

  Bilgisayar kullanıyorsan windows 7 ve altı kullanıyorsan. O ışletim sistemleri güncelleme almayı kesti eski site eski sürümde çalışmıyor olabilir.

  Biri modemin ayarları içerisinden o siteyi engellemiş olabilir!

  Sorunu detaylı anlat yardımcı olabilirim...