+1 yıl

DPI Nedir? DPI Ne İşe Yarar?

Yeni bir mouse almayı düşünüyorum. Mouse özelliklerinde DPI diye bir şey var. Bu DPI nedir? Ne işe yarar?
2 2
Bibilen

Ersin Şener Ne Diyor?

Ersin Şener
Bilgisayar / İnternet Teknik Destek Uzmanı, Dijital Dünya

Çok Süper Cevap

 • Günümüzde mouse satın alınırken en çok dikkat edilen özelliklerden bir tanesi DPI özelliğidir. Birçok kişi DPI değeri nedir, ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bilmiyor. Elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.

  DPI Nedir?

  DPI, bir çözünürlük birimidir. DPI “Dot Per Inch” olarak açılmaktadır. Türkçe karşılığı ise “İnç başına düşen nokta” olarak çevrilebilir. Mouse DPI değeri de çok farklı değildir. Mouse DPI değeri mouse duyarlılığı ve hassasiyeti ölçmek için kullanılan değerdir. Mouselarda DPI, mouse’un okuyacağı nokta anlamına gelmektedir. Bir mouse’ta DPI ne kadar yüksek olursa o fare noktaları çok daha iyi okuyor demektir. Örnek vermek gerekirse; 7200 DPI, inç başına 7200 nokta düştüğünü bize ifade eder.

  dpi nedir
  dpi nedir

  Kısacası bir farenin DPI değeri ne kadar yüksekse mouse o kadar hassastır. Yüksek DPI değeri olan bir farede küçük bir hareket dahi yapsanız imleç büyük bir mesafe boyunca hareket edecektir. Bu özellik sayesinde oyun fareleri iyi bir pazarlama aracı haline gelmiştir.

  DPI Nasıl Öğrenilir?

  DPI değeri ancak ölçüm ekipmanları ile tespit edilir. Bunun dışında sadece fare üreticinizin size verdiği bilgiler üzerinden DPI değerini öğrenebilirsiniz. Standart farelerde 800-1000 aralığında bir DPI bulunur. Ancak oyun farelerinde bu DPI aralığı geniş bırakılır. Böylece oyuncular istediği DPI değerinde oyun oynayabilirler. Bu DPI aralığı farenin özelliklerinde belirtilir.

  DPI Nasıl Değiştirilir?

  Eğer oyuncu faresi kullanıyorsanız, çoğu oyuncu faresinde yazılım bulunur. DPI değişiklikleri bu yazılımlar üzerinden yapılabilir. Yazılım kullanmıyorsanız şu adımları izleyerek DPI değiştirebilirsiniz:

  • Denetim masasını açın.
  • Sağ üst kısımdan görüntüleme ölçütüne gelin ve “Büyük simgeler” seçeneğini seçin.
  • Sonrasında “Fare” seçeneğini seçin.
  • İşaretçi seçeneklerinden fare hızını değiştirebilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 11
 • benim bildiğim cyber security tarafında deep packet inspection anlamına geliyor

 • Farenin hareket hızı olarak düşün dpi ne kadar yüksekse fare o kadar hızlı hareket eder

 • inç başına düşen nokta yani mouseun tepki ve hassaslığını gösteren bir birim mouseun megapixeli gibi düşünebilirisin

 • Hassasiyet şeysi :) kısaca önemlidir

 • Bir çözünürlük birimi olan DPI’ın açılımı ingilizce “Dot Per Inch” kelimelerinin kısaltmasından geliyor. Yani “inç başına düşen nokta” olarak Türkçe’ye çevirebiliriz. Mouse DPI değeri ise mouse duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir değerdir. DPI, mouse’un okuyacağı nokta anlamına gelmektedir. Mesela bir farede DPI ne kadar yüksek olursa bilin ki o fare noktaları çok daha iyi okuyabiliyor demektir. Örnek olarak 6400 DPI, inç başına 6400 nokta düştüğünü bize belirtir. Bu da bize farenin çözünürlüğünü belirtir.

  Teoride bir farede 1600 DPI varsa, farenizi 2,54 cm (1 inç) hareket ettirirseniz, fare işaretçisi 1600 piksel hareket edecektir. DPI ne kadar yüksek olursa, fare o kadar hassas olur. Yani, fareyi küçük bir parça bile hareket ettirirsiniz, işaretçi ekran boyunca büyük bir mesafe hareket eder. DPI, oyun fareleri için iyi bir pazarlama aracıdır. DPI'nın önemli olup olmadığı bir efsanedir. Aslında, birçok rekabetçi birinci şahıs nişancı oyunu oyuncusu fare DPI'larını 1200'e hatta 800'e ayarlar

 • Hassasiyeti düşürüp ya da arttırabilirsiniz. 🙃

 • dot per inch

  farenin hassasiyetini ölçüyo diye biliyorum dpi yüksekse daha hassas olur az bi hareketle ekranda daha çok yer gidersin nişan alman kayar yani