+1 yıl

EDGE Nedir? Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonlardaki EDGE nedir, ne işe yarar?
0 0

Çok Süper Cevap

 • Akıllı telefonlarda sık sık karşımıza çıkan EDGE teknolojisi birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Edge nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt vereyim.

  EDGE Nedir, Ne İşe Yarar?

  EDGE, GSM şebekelerinde verilerin çok daha hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlayan bir teknolojidir. EDGE, “Enhanced Data Rates for Global Evolution” olarak açılmaktadır. GPRS teknolojisinin geliştirilmiş hali diyebiliriz. GPRS ağlarına verilen isim 2.5G iken EDGE teknolojisinin eklenmesi ile birlikte 2.75G adını almıştır ve bu teknoloji sayesinde veri transferi çok daha hızlı bir hal almıştır.

  EDGE teknolojisi, GPRS alt yapısını kullanarak veri aktarım hızını üç katına çıkarabilir. Bu teknoloji ile iletim hızı maksimum 236 Kbps seviyesindedir.

  EDGE ile GPRS Arasındaki Fark Nedir?

  Yukarıda da belirttiğim gibi EDGE, GPRS teknolojisinin geliştirilmiş halidir. Hatta bazı yerlerde EGPRS yani geliştirilmiş GPRS olarak geçmektedir. En büyük farkları veri aktarım hızıdır. GPRS teknolojisinde veri transfer hızı 56 Kbps iken EDGE teknolojisi ile bu hız 236 Kbps seviyesine çıkmıştır. Şu an GPRS teknolojisi eski bir teknoloji olarak geçmektedir.

  Edge nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 1
 • Çekim gücü sanki

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?