Ekran kartı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Ekran kartı alacağım nelere dikkat etmem lazım? Özellikleri falan nasıl olmalı, ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken şeyler neler?
Ekran kartı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?
2 2

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Bilgisayar denilince en çok adı geçen terimlerin başında ekran kartı geliyor. Bu önemli parça, bilgisayardaki grafik verilerini işleyip bunları görüntü olarak monitöre aktarmayı sağlıyor. Ekran kartını destekleyen yazılım ve donanım özellikleri ile birlikte çok daha yüksek çözünürlüklü sonuçlar veriyor. Farklı markalar tarafından üretilen ve kullanılan ekran kartları pek çok farklı özelliğe göre çeşitleniyor. Değişen bu özellikler arasında bellek tipi, chip seti, soğutma mekanizması ve fan tipi unsurlar yer alıyor.

  Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

  Ekran kartı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

  Bilgisayarınızın kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görüntüler sunmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta ekran kartı. Tabi bu kaliteyi yansıtacak türde bir monitöre sahip olmak da aynı derecede önemli. Grafik kartı olarak da bilenen bu parçalar monitör ve işlemci arasında yer alıyor ve yazı, grafik, resim, video gibi şekillerin oluşturulmasında görev alıyor. Yani ekran kartının asıl görevi, bilgisayarın ara birimleri olan işlemci, RAM ve hard disk gibi unsurlardan anakart ile aldığı bilgileri dönüştürerek monitöre aktarmak.

  Grafik tasarım ve video düzenleme programları, 3D uygulamalar ve yeni nesil bilgisayar oyunları için ekran kartı performansı son derece önemli. İyi bir ekran kartı, yüksek kalitede görüntü sunmanın yanı sıra verilerin de hızlı işlenmesini sağlıyor ve bu sırada da bilgisayarınızın performansının düşmesini engelliyor. Özellikler yeni nesil yüksek donanım gereksinimli oyunlarda performansı büyük ölçüde etkiliyor. İnternette gezinmek ve günlük basit uygulamaları kullanmak için giriş seviyesindeki kartlar oldukça yeterli. Fakat yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyan uygulamalar için orta ve üst segmentte ekran kartlarına göz atabilirsiniz.

  Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Olmalı?

  Ekran kartı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

  Anakart üzerinde dahili olarak bulunan ekran kartlarının kendilerine ait bir bellekleri bulunmuyor. Bu nedenle de genellikle paylaşımlı olarak üretiliyorlar. Fakat paylaşımlı ekran kartı performans gösterirken RAM’den yararlanıyor ve bu durum da RAM performansının azalmasına sebep oluyor. Bu sebeple de ekran kartlarının bellek hızları grafik işleme hızını belirliyor.

  Eğer tercih ettiğiniz ürünün bellek hızı yüksekse bu durum, ekran kartının grafiği daha hızlı bir şekilde işleme almasına yardımcı oluyor. Ayrıca ekran kartları veriyolu standardına ve fizik yapısına göre farklı kategorilere ayrılıyor. Veriyolu standardında ISA, PCI, AGP ve PCI Express öne çıkıyor. Fizik yapısına göre sınıflandırmadaysa iki farklı çeşit bulunuyor. Bunlardan ilki anakart üzerine entegre şekilde yer alan onboard ekran kartları. Bu tür ekran kartı çeşitleri genellikle çizim ve oyun gibi alanlarda çalışma yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. İkincisi ise anakartın genişleme yuvasına takılı olan ekran kartları.

  Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Ekran kartı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

  eni bir ekran kartı alacaksanız yapmanız gereken ilk iş, bilgisayarınızda mevcut olan ekran kartının özelliklerini incelemek. Eğer sahip olduğunuz ekran kartının özelliklerini bilmezseniz yükseltmek için neye ihtiyacınız olduğunu da bilmezsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızda bulunan Başlat menüsünden Çalıştır'ı açmanız gerekiyor. Açılan ekrana Dxdiag yazıp aratın ve karşınıza çıkan sayfada Ekran seçeneğine tıklayın. Bu işlemler sonrasında Aygıt bölümüne gelerek mevcut ekran kartı modelini ve teknik özelliklerini öğrenebilirsiniz. Yeni alacağınız kartta dikkat edebileceğiniz unsurların başında GPU geliyor. Ekran kartlarına GPU üreten iki büyük firma olan Nvidia ve Amd bu noktada sık sık karşınıza çıkacak. Bu iki firmanın rekabeti, GPU kalitesinin sürekli olarak artmasını sağlıyor. Satın alacağınız ekran kartının özellikleri son derece etkileyici olsa da bilgisayarınızdaki diğer parçalarla olan uyumu oldukça önemli. Bunun için satın alma öncesi yalnızca karta değil, bilgisayarınızda bulunan diğer unsurlara da uyumuna dikkat etmenizde fayda var.

  Bilgisayar kasasında kaç Watt enerji değeri ve kaç tane konektör olduğunu mutlaka not etmelisiniz. Böylece satın alacağınız ekran kartının kasa ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Sistem özellikleri de bu uyum noktasında oldukça önemli. Eğer bilgisayarınız Pentium ya da Celeron gibi daha eski çekirdekli bir işlemciye sahipse çok güçlü ekran kartlarıyla uyumlu olmayabilir. Diğer yandan eğer sıfırdan bir monitör almayacaksanız seçtiğiniz ekran kartının mevcut monitörünüzün özellikleriyle de uyumlu olması gerekiyor. 4K bir ekran kartı aldığınızda eğer orta kalite bir monitör kullanıyorsanız beklediğiniz kalitede görüntüleri size aktarmayacaktır.

  Eğer görece daha uygun fiyatlı ve güçlü bir ürün istiyorsanız Amd ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu ekran kartları düşük güç tüketimi nedeniyle sıkça tercih edilen çeşitlerden. Daha yüksek fiyatlara çıkabilme gücünüz varsa da Nvidia tercih edebilirsiniz. Güçlü performans sunan Nvidia ürünleri ile etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

En İyi Kız Görüşü

 • Ekran kartı alırken bellek ve çekirdek hızına dikkat etmemiz gerekiyo bellek ve çekirdek hızı bilgisayarın performansını etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alır ekran kartının kalbi işlemciler olarak tanımlanabilir bu nedenle, ekran kartının kaç MHz çekirdek hızı olduğu oldukça önemlidir.

En İyi Erkek Görüşü

 • Bütçene göre ve sistemine göre en iyisini seçmek makuldur ne tarzda oyunlar oynayacağın da hesaba katılarak alınabilir :) sen gider RX 570 i 8 GB diye alırsan bir işe yaramaz o çünkü o 8 GB VRam de kullanamazsın RX 580 olsa kullanabilirdin :) Bellek ve GPU gücü arasında dengesiz olan bazı modeller var böyle bunlara da dikkat etmek lazım :) onun dışında Oynayacağın oyunlar, donanımına bakıcaz sonra darboğaz yaşamayacağın bir ürün seçmek en mantıklısı

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 6
 • Oynayacagın oyun ve bütçene göre secmelısın. 3 fan , 2 fan tabı kı bit kriter ama soğutma bloğu kotu ise 4 fan olsa bile pek fayda etmez.
  Amd tarafında mı yoksa nvidia tarafından bır ekran kartı almaya karar vermelısın.
  Sonra Asus , msi , gigabyte markalarının ürettiği bir ekran kartı belırle ve yük altında kı degerlerını ıncele ona göre karar ver bro

 • Bit ve vram

 • Bilgisayar topluyorsan bunu düşünmen lazım. Bilgisayar topluyorsan da zaten bu soruyu sormuyor olman lazım.

 • Öncelikle anakart ve sisteminin desteklemesi lazım

 • kendi donanımına göre olmalı mesela işlemci psu vs yeterlimi. bit önemli. veri hızları vs önemli

 • İyi göstertsin botün kanalları çeksin türk filmlerini iyi gostertsin en güzel ekran bu bence eskiden tek kanal varidi

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?