Teknoloji

Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim? Ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone hat geçmişi nasıl silinir? Başvuru nereye yapılır? Detaylı olarak anlatabilir misiniz?

Ya da bunlara herhangi biri tarafından mahkeme kararıyla vesaire ulaşılabilmesi mümkü olur mu?
13 11

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Merhabalar olsun.Günümüzde artık birçok kişi, sevgilisinin, eşinin, en yakınlarının yahut çocuklarının kimlerle görüştüğünü merak edebiliyor, ne kadar uzun konuştuğunu ve hatta içeriğini de merak edebiliyor. Bazen bu durumlar acil durumlarda gerekebiliyor, bazen bir mahkemede delil dahi olabiliyor. Ya da işin öte yanından, bu dokümanlar kişilerin bilgilendirilmesi ve tarife dolum sürelerinde can alıcı faktör olabiliyor. Mesela geçen sene, taahhütüm dolmadan aranmamış ve durumun farkında varmamıştım. Sonrasında ise taahhütüm dolmuş gibi işlem yapıp tam 2 kat fatura yazılmıştı 3 ay boyunca. Dokümanları inceleme işlemini başlattı o şirket ve sonrasında haklı bulundum, iadem yapıldı elhamdülillah.Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Telefon dökümanlarının çıkartılmasının farklı yolları nelerdir?

  • Öncelikle muhakkak hangi operatöre sahip iseniz müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeli ve içerisinde bulunduğunuz durumu izah etmelisiniz. Şu çok nettir ki, karşınızdaki insanın size olan tavrı içerisinde bulunduğunuz durumun ne kadar ciddi ve gerekli olduğuna bağlı olarak değişebilir. Çünkü onlar da haklılar ki, arayan kişi '' keyfi '' bir sorgulama yapabilir ve bu durumda pekala işler zora girer. İçerisinde bulunulan durumun ciddiyetiyle eğer ki sonuç alınamıyorsa müşteri hizmetleri seçeneği maalesef devre dışı kalıyor.
  • Artık günümüzde operatörlerin '' online işlem '' menüleri var ve hatta her operatör şirketi bu özelliğin kullanılmasını da öneriyor. Çünkü birçok işlemimizi oralardan yapabiliyoruz, böylelikle canlı müşteri hizmetleri hattına ulaşma derdiyle uğraşmıyoruz. Bu online işlem menüsüne girdikten sonra şifremizle, '' arama geçmişi '' menüsünden kişisel verilerimize ulaşabiliyoruz. Hatta oradan dokümanların çıktısını dahi çoğu operatörden artık alabiliyoruz. Ben online işlemleri muhakkak kullanmayı öneriyorum, artık Turk Telekom başta olmak üzere girişleri parmak izimizle saniyesinde yapabiliyoruz da.
  • Ama burası da bizim işimizi çözmüyor ve bir şekilde giriş yapmakta yahut dokümanlara ulaşmakta zorlanıyorsak, son yöntemimiz en yakın bayiiye gitmektir. Eğer hattın yasal sahibiysek, bayideki müşteri temsilcisinden '' telefon doküman talebimiz '' muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır. Hatta bu son adımın şöyle de güzel bir yanı vardır ki, resmi bayiide olduğumuz için, eğer ki anlık müdahale yapmamız gereken bir işlem varsa en kestirme ve net sonucu bayiiden alabiliriz. Nitekim geçen sene, bir türlü çözemediğimiz babamın operatör sorununu bayiiden bir talep dilekçesi doldurarak kısa sürede çözdüler sağ olsunlar. Çünkü şunu unutmayın ki, telefondan ulaştığımız müşteri hizmetleri ile bayideki müşteri temsilcilerinin yapabilecekleri ve hakları asla bir değil.
  Buraya kadar yazdıklarımız telefonun arama kullanımı ile alakadardı.


  Peki telefon sms dokümanına ulaşmak mümkün müdür?

  Maalesef bu noktada sms dokümanlarına ulaşamıyoruz. Sebebi ise, sms dokümanlarının operatörler tarafından kayıt edilmemesidir. Ancak bildiğim kadarıyla operatörler sms adetlerini kaydediyorlar, onun da sebebi açıktır, sms üzerinden ücretlendirmeyi tespit edebilmek.

  Peki telefon dokümanları ne kadar süre saklanır?

  Bu sorunun cevabı benim bilgime göre, operatöre göre değişiklik gösteriyor. Bazı operatörler eskiden yaptıkları gibi 5 telefon dokümanlarını saklarken, bazıları sonradan değişen yasa ise 1 yıl tutma haklarını kullanıyor ve sonrasını tutmuyorlar. Yani diyebiliriz ki, en az 1 yıl tüm operatörler bilgileri saklamak durumundalar.Sorunuzda '' internet geçmişi ' ibaresi de mevcut. Kısaca o kısıma da değineyim.Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Telefonumuzdan internet geçmişini silebilir miyiz?

  Evet, kullandığımız telefonun işletim sistemi ve tarayıcımız her ne ise, kısa bir işlemle önce tarayıcımıza, sonrasında tarayıcı ayarlarına, oradan '' geçmiş '' sekmesine ve '' geçmişi temizle '' komutuyla da geçmişimizi silebiliriz. '' Tüm zamanlar '' seçeneği ise ilk günkü haline getirir geçmişimizi. Buraya kadar yaptığımız işlem cihaz üzerinden verilerin kaldırılmasını sağlar. Ancak, ağ ve gezinilen siteler ve bağlantı sağlayıcı internet trafik verilerini belirli bir süre saklayabilir. Bu bilgiler ise kullanıcı isteği dışında, ancak savcılık emri ile açılabilir.

  Bilgim dahilince ve tecrübelerimle elimden geldiğince cevaplamaya gayret ettim, soru sahibi ve diğer görenleri bilgilendirmesi dileğiyle ^_^
  • Mükemmel bir görüş olmuş, eline sağlık :)

  • @KürkMantoluHayri Estağfurullah, çok teşekkür ederim🍃

  • Merhaba 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 25 TL değerinde D&R Hediye Çeki için lütfen bizimle iletişime geç. Sevgiler. 🙏🏻

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • Döküman Çıkartmanın Yöntemleri Nelerdir?

  Merhabalar,
  Doküman çıkartmanın bir çok yöntemiz vardır. Bu yöntemlerin başında operatör ile iletişime geçmektir. Bir çok operatör bunun için özel şifre kullanır. Bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Öncelikle müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek mail yolu ile telefon dökümünüzü isteyebilirsiniz. Fakat ben geçen gün şunu da keşfettim. Her operatörün web sitesi ile kullandığı ara yüzü var. Buraya yine özel şifre ile girilip geçmiş telefon kayıtlarınıza ulaşabiliyorsunuz.

  Hatta saat kaçta, hangi numarayı arayıp. Kaç dakika konuştuğunuza kadar tüm bilgileriniz var. Ayrıca ne kadar internet kullandığınıza dair bilgilerde mevcut.


  Ayrıca bu bahsettiğim tüm yöntemler sadece hattın kendi sahibi ile yapılabilir. Eğer hattın asil sahibi değilseniz bu dokümanlara ulaşmanız mümkün değildir. Hatta şüpheli işlemlerde hattınız iptal bile edilebilir.

  Size dediğim gibi her servis sağlayıcının kendi veri tabanı vardır ve bu veri tabanına özel şifre ile girebilirsiniz. Peki bu şifre ile neler yapabilirsiniz;

  • Sms dökümüne ulaşabilme,
  • Telefon dökümüne ulaşabilme,
  • İnternet dökümüne ulaşabilme,

  Peki bu dokümanlar ne kadar süre saklanır?

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?Yakın tarihe kadar tüm dokümanlar yaklaşık 5 sene saklanabiliyordu. Fakat kanunda yapılan değişiklik ile birlikle. Bu dokümanların saklanma durumu 1 seneye indi. Bundan öncesine görmek şansınız yok.

  Peki, telefon dökümleri nasıl silinir?

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?Telefon dökümlerine ulaşmak her ne kadar kolay olsa da, bu dökümleri sildirmenin bir yolu yoktur. Sadece servis sağlayıcınızı arayıp. Gizlilik talebi ile geçmişinizi gizleyebilirsiniz. Sildirmenin bir yolu yok gibi şimdilik.

  Bu numaralar ile operatörlerinizi arayabilirsiniz;

  • Türk Telekom: 444 1 444
  • Vodafone: 0542 542 00 00
  • Turkcell : 0 532 532 0000
  • Ne güzel bir görüş olmuş böyle :)

  • @KürkMantoluHayri :)

  • thanks bro. anladıgım su. çare yok :D

 • Size ait olan hattın, herhangi bir neden ile, suç' a veya suça dair bir delil niteliğinde olan bir cihaz ile ilişkilendirilmesi halinde, Cumhuriyet savcısının talebi üzerine ilgili bilgiler talep edilir.
  ya da evlenme ve ya boşanma davalarında söz konusu geçmiş, görüşme, internet trafiğine Btk ve Hts kayıtları istenerek görüşme ve sinyal trafik bilgisi resmi olarak talep edilerek mahkeme gerekli kararı verir. Bu veriler 6 ay- 2 yıla kadar süre ile ilgili kurumlardan arşiv kayıtları resmi olarak talep edilebilir.
  Silinme durumu, zaman aşımına bağlı, 6 ay ile 2 yıl arasındadır. Kendi isteğiniz ile böyle bir sildirme işlemi yapmanız için, kuruma başvursanız dahi geçerli ve gerekçeli bir mahkeme kararı talep edilir.
  • Teşekkür ederim.

 • mahkeme kararıyla 5 yıla kadarda geçmişe yönelik kayıtlar görülebilir. (ancak mesajların içerikleri görülemez. sadece trafiğini görebilirler. münevver karabulut cinayetini hatırlayalım arkadaşlar. savcılık münevverin attığı mesajı biliyordu ama içeriğini bulamamışlardı... düşününki ptt gönderdiğimiz mektupların birde kopyasını alıyor bununla aynı şey...)
  • Ptt kutuyu acıyor mu ki

  • @cansel-ela3333 mesajların kaydedilmediğinden bahsediyor.

  • Hıı anladım

  • Hepsini Göster
 • Sakın bana ''sevgilim hat geçmişime bakacakmış'' deme.

  Kim olursa olsun onu yapamazlar.

  Konuşma, mesaj içeriği gibi bilgiler adli olaylarda açığa çıkar.

  Gerisi boş. Kimse kandırmasın seni.
  • hayır tabiki başka nedenlerden sordum bakılırmı ?

  • Hayır, adli bir durum olmadıktan sonra.

  • teşekkür ederim

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • Merhabalar.

  Bu istediğiniz şey mümkün değildir.
  Lakin kullandığınız hat operatörünü arayarak ya da şubeye giderek bu bilgilerin gizliliğini talep edebilirsiniz.Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?
  • Gizliliğini talep ettiğiniz hat döküm bilgileri sizin dışınızda hiçkimseye verilmez.
  • Telefonla arayarak bu dökümlere sizin bilgilerinizle ulaşmaya çalışanlar olursa telefon üzerinden erişimini kapatıp sadece şubeye gelerek bunların alınabilmesini istiyorum diyin.
  Hat geçmişlerinin silinememe nedeni herhangi bir suç vs durumlarda insanların arama geçmişleri emniyet tarafından alınıp sorgulanabildigi için turkcel vodafone vs hatlar bu bilgileri saklarlar.
  Yapabileceğiniz tek şey 3. Kişilerin ulaşımına bu bilgileri kapatmaktır.
  Bunu da telefon ile yapamazsanız gidip şubeden kolayca halledebilirsiniz.
  Kimlik kartınızla şubeye gitmeniz yeterli olacaktır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

55 75
 • Anca mahkeme yoluyla olur herhalde
 • Resmi mecralar ulaşabilir ancak
 • böyle bir uygulama yok
 • Operatör internet geçmişi tutmaz
  Operatör kimi hangi saatte aradın nekadar konuştun kime kaç mesaj gitti kaç gb internet kullandın bunları tuta hepsi bu
 • Merhaba,

  Öncelikle şöyle bir şey söylemek isterim ki teknoloji çağında hiçbir bilginin hiçbir mesajın Silinmesi ya da kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir, Ancak Zaten bunlar tesadüf isterim istenildiği zamanda mobil operatörler tarafından meydana çıkarılmaz Çünkü Özel hayatın gizliliği bir kural vardır, ancak herhangi bir adli mahkemelik durum söz konusu olursa ancak o zaman savcılık kanalı ile sadece o olayla ilgili olan mesajlar konuşmalar internet yazışmaları meydana çıkarılabilir.

  dolayısıyla böyle bir durum söz konusu değildir operatörler açısından Bugün kullandığımız bilgisayar sistemlerinde dahi ne kadar Dosyaları ne kadar içerikleri silersiniz silin, tekrar Ulaşmak mümkündür ancak hard diski yakmak gerekir. Mahkeme kanalı ile konuşmaları ulaşabilmesi için de o kişinin sizin ya da onun birbirini tehdit etmesi Hayati Bir tehlike bedava söz konusu olması gerekir yani keyfi olarak sizin bilgilerinize bu şekilde ulaşılamaz.
  • Güzel bir görüş olmuş, eline sağlık :)

  • Teşekkür ederim

 • savcılık kararıyla ulaşılabilir bir davan vs var ise.
  gsm kayıtları sildirmen mümkün değil. kendin telefondaki kayıtlarını silsen bile belli bir aya kadar telefondakiler bile görünebilir
 • hattına operatörün uygulama veya web sayfasından giriş yaptığında 3 aya kadar olan bütün bilgiler kendi isteğin ile görülebiliyor. her türlü hareket dökümü. ama mesajlarda veye aramlarda numaralar sansürleniyor son dört rakamı görünmüyor. hatta turkcellde sık konuşulanlar diye bir listeleme bile var. biri bakacaksa baktırma, sakat iş.
 • Servis sağlayıci firmanla kimliğinle birlikte ulaş ve bizzat görüşerek teknik yardım al. Mutlaka sana yardımcı olacaklardır. Ama uzaktan olmuyor. Bulunduğun ilçedeki ofisine gitmelisin. Umarım başarırsın. 😎
 • Döküman çıkardığın yerden sildirebilirsin
  • Öyle bir şey yok.

  • Sildirmistim

  • Hayır silinmiyor kesin bilgi KOMUTANIN konuşuyor.

 • Silinmez
 • Mümkün onların hepsi kayıt altında neler konuştuğunda dahil
 • Belli bir seneye kadar yakın konuşmaları mesaj içeriklerine kadar ulaşılabilir ve ulaşabiliriz yalnız sildirmek silmek suça karışmaktır. Sildirmek ve silmek isteğiniz ve isteğimiz doğrultusunda değildir.
 • Sildiremezsin ama online işlemler şifreni vermezsen kimse ulaşamaz. Güvenlik güçleri dışında.
 • Bilemiyorum ama hangi operatörü kullanıyorsanız arama ayarlarına gelin, ve oradan aradığınız numaraları sizi arayan numaraları ve mesajları görünüz.
 • Merkez bayilerdeki mudurlerle konus
 • Mümkün silinmez
 • savcılık kararı olmadan kimse silemez ve göremez ayrıca kişisel verilerin gizliliği ve özel hayat gerekçesiyle adli bi olay olmazsa kimse kimi aradığını bile göremez mesaj içeriği görülemez rahat ol ama yalış bişey yaptığın ortada bi daha tekrarlama bence
 • Kimse ulaşamaz kolay kolay
 • Mahkeme kararı ile son 5 yıla ulaşılabilir ama ben kalkıp senin arama geçmişini çıkartamam. Düzgün bir gerekçr ile hakimin talep etmesi ile operatör gönderir hat kullanım detayını
 • sildiremezsin tabi Teknoloji gelişti baya.
 • Mahkeme kararı olmadan hiç bir şekilde geçmiş işlemler silinmez.. Ancak hakim tüm geçmiş işlemler silinecektir karı verir ise silinir.. O da hakim bilirkişi raporu ister devletaleyhine veya kişi aleyhine işlem yoktur raporu sonucuna göre karar verir.
 • hat geçmişini sildirmeyi sanırsam ortaya biseylerin çıkmaması için istiyoruz. Ama maalesef hat sahibi annen baban vs ise hat kime ait ise o kişi savcılığa gidip hat geçmişini çıkarabiliyor. Ben bizzat yaşadım annem benim sms mesajlarımın hepsini bir döküman kağıtta okumuştu. Hatta bana gelip mesajlardan kesitler söyleyerek iğnelemeler yapmıştı. Hat sahibi onaylarsa aramaların ayrıntısı yok ama sms lerin ayrıntısı tamamen mevcut hale geliyor bir döküman halinde de teslim ediliyor hat sahibine. Aman diyim anne babanızın üstüne hat çıkarmayın :)
 • Evet ulaşılabilir kendi isteğin olmadan kimse ulaşamaz ayrıca telefonunu senden alan şifrelerini bilen bir kişi rahatlıkla ulaşabilir. Çözüm: kaçak hat kullanmak, numaranı değiştirmek
 • Arama kayıtlarına ulaşılır.
 • .

  Evet 6 ayda bir telekom firmaları bu bilgilere olan erişiminizi sıfırlar.

  Talep ile size bu bilgileri ücretli olarak satarlar.

  Ancak mahkeme kararı ile tüm bilgileriniz erişim bağlantılarınız, sinyal bilgileriniz, kullandığınız cihazlar, işletim sistemlerine kadar ulaşılabilirdir.
  .
 • Hat senin üzerine ise sadece sen alırsın detayı kimse alamaz.
  Kayıt sildirme gibi bir şey yok.
  Hat senin ve senin haberin olmadan istediğin dışında biri bu kayıtları alırsa bu bir suç.
 • Online işlemlerde son 6 ay görünüyor bilmiyorum sonrasında silinir mi
 • . Vodafone olsaydın çıkıyordu istediğin gibi hiç izin olmada 6 ayada siliniyordu ama türktelekom mahkeme kararı ile çıkartıyo Ek bilgi 🖤 Vodafone de internetten vodafona giriş yapın kullanım detayına basın
 • Valla hic bilmiyom telefoncular bilir belki
 • Hattina sor
 • Diyelim biri seni aradı özelden bunu polise ve savcılığa ifade vererek bütün gün konuşmaların dinlenir yani o güne ait senin Rıza'n beyanının alınır tabiki karşı tarafa gerek yok ve eğer ki arama geçmişi mesaj geçmişi ise hat ın bayisine giderek döküman alabilir sin yok pandemi var çıkamam diyorsan müşteri hizmetlerini ara e posta adresine gönderir yok çok başım belada diyorsan da numaranın son hanesini değiştir arama mesaj diye bir şey kalmaz kısa yoldan kurtulursun okey ✔️
 • Birşey vardı tüm mesajlar vb gözüküyordu
  Esra erola çıkan birinde yapmışlardı hattın bayisine git detaylı bilgi al
 • savcılık kararı olmadan kimse ulaşamaz
 • Padişah fermanı da olsa silemez whtsp ya da herangi uygulamadan yazdığın mesajlar paylaşımlar mesajlar konuşmalar hepsi kaydedilir sen silsende değişmez hepsi ana sisteme kaydedilir eğer öyle olmasa hiçbi suçlu yakalanmazdı yani böyle bişey imkansız ayrıca devlet oparatör şirketlerine emretse bile sildiremez uluslar arası hukuk var interpol ve nato var suç örgütleriyle mücadele kapsamında böyle bi karar alındı o yüzden. Dahi yazsan ya da bi kelime konuşsan sildirmen imkansız
 • Normal olarak sil yeterli gelir kimse mesaj detayını göremez ve kimle nasıl iletişime geçmişsin hiçkimseyi ilgilendirmez
 • Hiçbir şekilde silinmez silinemez
 • Mahkeme kararı olmadan kimse bakamaz
 • Hayır kimse bulamaz sadece sadece savcılık karari ile son zamanlarda hangi numaralar aranmis onları bulurlar ama kimsede ugrasmaz onlarla yani hiç bisey olmaz
 • 5 sene diyorlar lakin hiç bir şekilde silinmiyor. boşanma davalarında karşı tarafın talebiyle mahkeme kararıyla çıkartılıyor, veya ölüm gibi durumlarda yine çıkartılması mümkün
 • Bence o kadar ugrasma ne yapacaksin, gecmis gecmiste kaldi varsay ve gec...
 • 3. Şahıslar bilgi edinemez. Ancak yasal olarak geçmiş verilere ulaşılabilir.
 • Mahkeme kararı olmadan bakamazlar, zaten onda da mesaj içeriğine bakmıyorlar bildiğim kadarıyla.
 • Harddiski değiştir..Yeni taktır...50 - 80 Lira arası..Eskisini çıkarıp parçala..
  • telefon diyor

  • Pardon..Bilgisayar yazdım...

  • Harddiski telefoncu yami cikarttirabiliriz kesin çözümümü? Silinirmi hattin dokumanlari cok aciiillll cvp lütfen

  • Hepsini Göster
 • Ulaşılır mahkeme kararıyla 20 yıl sanirm sanırım saklaniyormuş o bilgiler arama kayıtları vs
 • Hat senin üzerindeyken bayii ye git
 • Hattın numarasini değiştir başka bir hatta geç en fazla 3 yıl takip edilir diye biliyorum.
 • uzmanlık gerektiren bir konu. online web sayfası trkcellin ordan gidip herseyi sil diyebilirsin. ne kadar yetki varsa kapatabilirsin. müşteri hizmetlerinden de arayıp kapattırabilirsin belki. sonrada hattı sıfırla format at vs varsa o. sonrada hattı kır at cöpe. ama bunları yapıcaksan kesın bir iş var bu işte:D neyse o bizi ilgilendirmez. mahkemeye veriyor evet türkcell öyle biliyorum
 • ulaşabilirler, mahkeme kararıyla konuşmalarının tümünü bile inceleyebilrler
 • Ulaşılabilir
 • bu bilgilere ulaşılabilir. hat sahibi istediği döneme ait detay görebilir. mahkeme kararı ile ise tüm geçmiş ve seni arayanlar, sana mesaj atanlar ve mesajların içeriği alınabiliyor.
 • Git firmadan herşeye ulaşırsın arama filan hepsinin listesini döker sana
 • Sildiremezsin malesef mahkemeyada polis ile herşey detaylar çıkar
 • dilekçe yazman gerekecek gsm şirketine ama resmi olarak da bir başvuru yapman gerekebilir devlete onu net bilmiyorum.
 • biraz sıkıntılı bi durum içindeymişsin gibi gördüm seni ama umarım yanılırım ama bu bilgileri silmek çok zaman alır ayrıca bu bilgilere ulaşmak çok basit
 • Savcılık kdarı olmadan olmaz
 • Mahkeme gerek gördüğü halde mesajlarını ve konuşmalarını kullandığın operatör üzerinden alıp inceleyebilir ama çok büyük bir suç olmadıkça yapılacağını sanmam
 • Naptın da silmek istiyon kız
 • Silinmiyor diye biliyorum. Ama senden başkası da senin dokümanını çıkaramaz.
 • Hat senin üzerine ise mahkeme kararıyla bilgileri sildirebilirsin. Zaten senin üzerine olan hattı kimse geçmişini kontrol edemez
 • Sildiremiyorsun. Savcılık kararı olmadan operatörün kimseye veremez data bilgilerini bu büyük bir suçtur.
 • Daha Fazla (70)