+1 yıl

Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim? Ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone hat geçmişi nasıl silinir? Başvuru nereye yapılır? Detaylı olarak anlatabilir misiniz?

Ya da bunlara herhangi biri tarafından mahkeme kararıyla vesaire ulaşılabilmesi mümkü olur mu?
13 11

Çok Süper Cevap

 • Merhabalar olsun.Günümüzde artık birçok kişi, sevgilisinin, eşinin, en yakınlarının yahut çocuklarının kimlerle görüştüğünü merak edebiliyor, ne kadar uzun konuştuğunu ve hatta içeriğini de merak edebiliyor. Bazen bu durumlar acil durumlarda gerekebiliyor, bazen bir mahkemede delil dahi olabiliyor. Ya da işin öte yanından, bu dokümanlar kişilerin bilgilendirilmesi ve tarife dolum sürelerinde can alıcı faktör olabiliyor. Mesela geçen sene, taahhütüm dolmadan aranmamış ve durumun farkında varmamıştım. Sonrasında ise taahhütüm dolmuş gibi işlem yapıp tam 2 kat fatura yazılmıştı 3 ay boyunca. Dokümanları inceleme işlemini başlattı o şirket ve sonrasında haklı bulundum, iadem yapıldı elhamdülillah.

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Telefon dökümanlarının çıkartılmasının farklı yolları nelerdir?

  • Öncelikle muhakkak hangi operatöre sahip iseniz müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeli ve içerisinde bulunduğunuz durumu izah etmelisiniz. Şu çok nettir ki, karşınızdaki insanın size olan tavrı içerisinde bulunduğunuz durumun ne kadar ciddi ve gerekli olduğuna bağlı olarak değişebilir. Çünkü onlar da haklılar ki, arayan kişi '' keyfi '' bir sorgulama yapabilir ve bu durumda pekala işler zora girer. İçerisinde bulunulan durumun ciddiyetiyle eğer ki sonuç alınamıyorsa müşteri hizmetleri seçeneği maalesef devre dışı kalıyor.
  • Artık günümüzde operatörlerin '' online işlem '' menüleri var ve hatta her operatör şirketi bu özelliğin kullanılmasını da öneriyor. Çünkü birçok işlemimizi oralardan yapabiliyoruz, böylelikle canlı müşteri hizmetleri hattına ulaşma derdiyle uğraşmıyoruz. Bu online işlem menüsüne girdikten sonra şifremizle, '' arama geçmişi '' menüsünden kişisel verilerimize ulaşabiliyoruz. Hatta oradan dokümanların çıktısını dahi çoğu operatörden artık alabiliyoruz. Ben online işlemleri muhakkak kullanmayı öneriyorum, artık Turk Telekom başta olmak üzere girişleri parmak izimizle saniyesinde yapabiliyoruz da.
  • Ama burası da bizim işimizi çözmüyor ve bir şekilde giriş yapmakta yahut dokümanlara ulaşmakta zorlanıyorsak, son yöntemimiz en yakın bayiiye gitmektir. Eğer hattın yasal sahibiysek, bayideki müşteri temsilcisinden '' telefon doküman talebimiz '' muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır. Hatta bu son adımın şöyle de güzel bir yanı vardır ki, resmi bayiide olduğumuz için, eğer ki anlık müdahale yapmamız gereken bir işlem varsa en kestirme ve net sonucu bayiiden alabiliriz. Nitekim geçen sene, bir türlü çözemediğimiz babamın operatör sorununu bayiiden bir talep dilekçesi doldurarak kısa sürede çözdüler sağ olsunlar. Çünkü şunu unutmayın ki, telefondan ulaştığımız müşteri hizmetleri ile bayideki müşteri temsilcilerinin yapabilecekleri ve hakları asla bir değil.

  Buraya kadar yazdıklarımız telefonun arama kullanımı ile alakadardı.


  Peki telefon sms dokümanına ulaşmak mümkün müdür?

  Maalesef bu noktada sms dokümanlarına ulaşamıyoruz. Sebebi ise, sms dokümanlarının operatörler tarafından kayıt edilmemesidir. Ancak bildiğim kadarıyla operatörler sms adetlerini kaydediyorlar, onun da sebebi açıktır, sms üzerinden ücretlendirmeyi tespit edebilmek.

  Peki telefon dokümanları ne kadar süre saklanır?

  Bu sorunun cevabı benim bilgime göre, operatöre göre değişiklik gösteriyor. Bazı operatörler eskiden yaptıkları gibi 5 telefon dokümanlarını saklarken, bazıları sonradan değişen yasa ise 1 yıl tutma haklarını kullanıyor ve sonrasını tutmuyorlar. Yani diyebiliriz ki, en az 1 yıl tüm operatörler bilgileri saklamak durumundalar.Sorunuzda '' internet geçmişi ' ibaresi de mevcut. Kısaca o kısıma da değineyim.

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Telefonumuzdan internet geçmişini silebilir miyiz?

  Evet, kullandığımız telefonun işletim sistemi ve tarayıcımız her ne ise, kısa bir işlemle önce tarayıcımıza, sonrasında tarayıcı ayarlarına, oradan '' geçmiş '' sekmesine ve '' geçmişi temizle '' komutuyla da geçmişimizi silebiliriz. '' Tüm zamanlar '' seçeneği ise ilk günkü haline getirir geçmişimizi. Buraya kadar yaptığımız işlem cihaz üzerinden verilerin kaldırılmasını sağlar. Ancak, ağ ve gezinilen siteler ve bağlantı sağlayıcı internet trafik verilerini belirli bir süre saklayabilir. Bu bilgiler ise kullanıcı isteği dışında, ancak savcılık emri ile açılabilir.

  Bilgim dahilince ve tecrübelerimle elimden geldiğince cevaplamaya gayret ettim, soru sahibi ve diğer görenleri bilgilendirmesi dileğiyle ^_^

  • Mükemmel bir görüş olmuş, eline sağlık :)

  • @KürkMantoluHayri Estağfurullah, çok teşekkür ederim🍃

  • Merhaba 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 25 TL değerinde D&R Hediye Çeki için lütfen bizimle iletişime geç. Sevgiler. 🙏🏻

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • Döküman Çıkartmanın Yöntemleri Nelerdir?

  Merhabalar,
  Doküman çıkartmanın bir çok yöntemiz vardır. Bu yöntemlerin başında operatör ile iletişime geçmektir. Bir çok operatör bunun için özel şifre kullanır. Bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Öncelikle müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek mail yolu ile telefon dökümünüzü isteyebilirsiniz. Fakat ben geçen gün şunu da keşfettim. Her operatörün web sitesi ile kullandığı ara yüzü var. Buraya yine özel şifre ile girilip geçmiş telefon kayıtlarınıza ulaşabiliyorsunuz.

  Hatta saat kaçta, hangi numarayı arayıp. Kaç dakika konuştuğunuza kadar tüm bilgileriniz var. Ayrıca ne kadar internet kullandığınıza dair bilgilerde mevcut.


  Ayrıca bu bahsettiğim tüm yöntemler sadece hattın kendi sahibi ile yapılabilir. Eğer hattın asil sahibi değilseniz bu dokümanlara ulaşmanız mümkün değildir. Hatta şüpheli işlemlerde hattınız iptal bile edilebilir.

  Size dediğim gibi her servis sağlayıcının kendi veri tabanı vardır ve bu veri tabanına özel şifre ile girebilirsiniz. Peki bu şifre ile neler yapabilirsiniz;

  • Sms dökümüne ulaşabilme,
  • Telefon dökümüne ulaşabilme,
  • İnternet dökümüne ulaşabilme,

  Peki bu dokümanlar ne kadar süre saklanır?

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Yakın tarihe kadar tüm dokümanlar yaklaşık 5 sene saklanabiliyordu. Fakat kanunda yapılan değişiklik ile birlikle. Bu dokümanların saklanma durumu 1 seneye indi. Bundan öncesine görmek şansınız yok.

  Peki, telefon dökümleri nasıl silinir?

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Telefon dökümlerine ulaşmak her ne kadar kolay olsa da, bu dökümleri sildirmenin bir yolu yoktur. Sadece servis sağlayıcınızı arayıp. Gizlilik talebi ile geçmişinizi gizleyebilirsiniz. Sildirmenin bir yolu yok gibi şimdilik.

  Bu numaralar ile operatörlerinizi arayabilirsiniz;

  • Türk Telekom: 444 1 444
  • Vodafone: 0542 542 00 00
  • Turkcell : 0 532 532 0000
  • Ne güzel bir görüş olmuş böyle :)

  • @KürkMantoluHayri :)

  • thanks bro. anladıgım su. çare yok :D

 • Size ait olan hattın, herhangi bir neden ile, suç' a veya suça dair bir delil niteliğinde olan bir cihaz ile ilişkilendirilmesi halinde, Cumhuriyet savcısının talebi üzerine ilgili bilgiler talep edilir.
  ya da evlenme ve ya boşanma davalarında söz konusu geçmiş, görüşme, internet trafiğine Btk ve Hts kayıtları istenerek görüşme ve sinyal trafik bilgisi resmi olarak talep edilerek mahkeme gerekli kararı verir. Bu veriler 6 ay- 2 yıla kadar süre ile ilgili kurumlardan arşiv kayıtları resmi olarak talep edilebilir.
  Silinme durumu, zaman aşımına bağlı, 6 ay ile 2 yıl arasındadır. Kendi isteğiniz ile böyle bir sildirme işlemi yapmanız için, kuruma başvursanız dahi geçerli ve gerekçeli bir mahkeme kararı talep edilir.

  • Teşekkür ederim.

 • mahkeme kararıyla 5 yıla kadarda geçmişe yönelik kayıtlar görülebilir. (ancak mesajların içerikleri görülemez. sadece trafiğini görebilirler. münevver karabulut cinayetini hatırlayalım arkadaşlar. savcılık münevverin attığı mesajı biliyordu ama içeriğini bulamamışlardı... düşününki ptt gönderdiğimiz mektupların birde kopyasını alıyor bununla aynı şey...)

  • Ptt kutuyu acıyor mu ki

  • @cansel-ela3333 mesajların kaydedilmediğinden bahsediyor.

  • Hıı anladım

  • Hepsini Göster
 • Sakın bana ''sevgilim hat geçmişime bakacakmış'' deme.

  Kim olursa olsun onu yapamazlar.

  Konuşma, mesaj içeriği gibi bilgiler adli olaylarda açığa çıkar.

  Gerisi boş. Kimse kandırmasın seni.

  • hayır tabiki başka nedenlerden sordum bakılırmı ?

  • Hayır, adli bir durum olmadıktan sonra.

  • teşekkür ederim

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • Merhabalar.

  Bu istediğiniz şey mümkün değildir.
  Lakin kullandığınız hat operatörünü arayarak ya da şubeye giderek bu bilgilerin gizliliğini talep edebilirsiniz.

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?
  • Gizliliğini talep ettiğiniz hat döküm bilgileri sizin dışınızda hiçkimseye verilmez.
  • Telefonla arayarak bu dökümlere sizin bilgilerinizle ulaşmaya çalışanlar olursa telefon üzerinden erişimini kapatıp sadece şubeye gelerek bunların alınabilmesini istiyorum diyin.

  Hat geçmişlerinin silinememe nedeni herhangi bir suç vs durumlarda insanların arama geçmişleri emniyet tarafından alınıp sorgulanabildigi için turkcel vodafone vs hatlar bu bilgileri saklarlar.
  Yapabileceğiniz tek şey 3. Kişilerin ulaşımına bu bilgileri kapatmaktır.
  Bunu da telefon ile yapamazsanız gidip şubeden kolayca halledebilirsiniz.
  Kimlik kartınızla şubeye gitmeniz yeterli olacaktır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

55 75
 • Anca mahkeme yoluyla olur herhalde

 • Resmi mecralar ulaşabilir ancak

 • Servis sağlayıci firmanla kimliğinle birlikte ulaş ve bizzat görüşerek teknik yardım al. Mutlaka sana yardımcı olacaklardır. Ama uzaktan olmuyor. Bulunduğun ilçedeki ofisine gitmelisin. Umarım başarırsın. 😎

 • Operatör internet geçmişi tutmaz
  Operatör kimi hangi saatte aradın nekadar konuştun kime kaç mesaj gitti kaç gb internet kullandın bunları tuta hepsi bu

 • Merhaba,

  Öncelikle şöyle bir şey söylemek isterim ki teknoloji çağında hiçbir bilginin hiçbir mesajın Silinmesi ya da kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir, Ancak Zaten bunlar tesadüf isterim istenildiği zamanda mobil operatörler tarafından meydana çıkarılmaz Çünkü Özel hayatın gizliliği bir kural vardır, ancak herhangi bir adli mahkemelik durum söz konusu olursa ancak o zaman savcılık kanalı ile sadece o olayla ilgili olan mesajlar konuşmalar internet yazışmaları meydana çıkarılabilir.

  dolayısıyla böyle bir durum söz konusu değildir operatörler açısından Bugün kullandığımız bilgisayar sistemlerinde dahi ne kadar Dosyaları ne kadar içerikleri silersiniz silin, tekrar Ulaşmak mümkündür ancak hard diski yakmak gerekir. Mahkeme kanalı ile konuşmaları ulaşabilmesi için de o kişinin sizin ya da onun birbirini tehdit etmesi Hayati Bir tehlike bedava söz konusu olması gerekir yani keyfi olarak sizin bilgilerinize bu şekilde ulaşılamaz.

  • Güzel bir görüş olmuş, eline sağlık :)

  • Teşekkür ederim