Teknoloji

Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim? Ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone hat geçmişi nasıl silinir? Başvuru nereye yapılır? Detaylı olarak anlatabilir misiniz?

Ya da bunlara herhangi biri tarafından mahkeme kararıyla vesaire ulaşılabilmesi mümkü olur mu?
13 11

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Merhabalar olsun.Günümüzde artık birçok kişi, sevgilisinin, eşinin, en yakınlarının yahut çocuklarının kimlerle görüştüğünü merak edebiliyor, ne kadar uzun konuştuğunu ve hatta içeriğini de merak edebiliyor. Bazen bu durumlar acil durumlarda gerekebiliyor, bazen bir mahkemede delil dahi olabiliyor. Ya da işin öte yanından, bu dokümanlar kişilerin bilgilendirilmesi ve tarife dolum sürelerinde can alıcı faktör olabiliyor. Mesela geçen sene, taahhütüm dolmadan aranmamış ve durumun farkında varmamıştım. Sonrasında ise taahhütüm dolmuş gibi işlem yapıp tam 2 kat fatura yazılmıştı 3 ay boyunca. Dokümanları inceleme işlemini başlattı o şirket ve sonrasında haklı bulundum, iadem yapıldı elhamdülillah.Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Telefon dökümanlarının çıkartılmasının farklı yolları nelerdir?

  • Öncelikle muhakkak hangi operatöre sahip iseniz müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeli ve içerisinde bulunduğunuz durumu izah etmelisiniz. Şu çok nettir ki, karşınızdaki insanın size olan tavrı içerisinde bulunduğunuz durumun ne kadar ciddi ve gerekli olduğuna bağlı olarak değişebilir. Çünkü onlar da haklılar ki, arayan kişi '' keyfi '' bir sorgulama yapabilir ve bu durumda pekala işler zora girer. İçerisinde bulunulan durumun ciddiyetiyle eğer ki sonuç alınamıyorsa müşteri hizmetleri seçeneği maalesef devre dışı kalıyor.
  • Artık günümüzde operatörlerin '' online işlem '' menüleri var ve hatta her operatör şirketi bu özelliğin kullanılmasını da öneriyor. Çünkü birçok işlemimizi oralardan yapabiliyoruz, böylelikle canlı müşteri hizmetleri hattına ulaşma derdiyle uğraşmıyoruz. Bu online işlem menüsüne girdikten sonra şifremizle, '' arama geçmişi '' menüsünden kişisel verilerimize ulaşabiliyoruz. Hatta oradan dokümanların çıktısını dahi çoğu operatörden artık alabiliyoruz. Ben online işlemleri muhakkak kullanmayı öneriyorum, artık Turk Telekom başta olmak üzere girişleri parmak izimizle saniyesinde yapabiliyoruz da.
  • Ama burası da bizim işimizi çözmüyor ve bir şekilde giriş yapmakta yahut dokümanlara ulaşmakta zorlanıyorsak, son yöntemimiz en yakın bayiiye gitmektir. Eğer hattın yasal sahibiysek, bayideki müşteri temsilcisinden '' telefon doküman talebimiz '' muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır. Hatta bu son adımın şöyle de güzel bir yanı vardır ki, resmi bayiide olduğumuz için, eğer ki anlık müdahale yapmamız gereken bir işlem varsa en kestirme ve net sonucu bayiiden alabiliriz. Nitekim geçen sene, bir türlü çözemediğimiz babamın operatör sorununu bayiiden bir talep dilekçesi doldurarak kısa sürede çözdüler sağ olsunlar. Çünkü şunu unutmayın ki, telefondan ulaştığımız müşteri hizmetleri ile bayideki müşteri temsilcilerinin yapabilecekleri ve hakları asla bir değil.
  Buraya kadar yazdıklarımız telefonun arama kullanımı ile alakadardı.


  Peki telefon sms dokümanına ulaşmak mümkün müdür?

  Maalesef bu noktada sms dokümanlarına ulaşamıyoruz. Sebebi ise, sms dokümanlarının operatörler tarafından kayıt edilmemesidir. Ancak bildiğim kadarıyla operatörler sms adetlerini kaydediyorlar, onun da sebebi açıktır, sms üzerinden ücretlendirmeyi tespit edebilmek.

  Peki telefon dokümanları ne kadar süre saklanır?

  Bu sorunun cevabı benim bilgime göre, operatöre göre değişiklik gösteriyor. Bazı operatörler eskiden yaptıkları gibi 5 telefon dokümanlarını saklarken, bazıları sonradan değişen yasa ise 1 yıl tutma haklarını kullanıyor ve sonrasını tutmuyorlar. Yani diyebiliriz ki, en az 1 yıl tüm operatörler bilgileri saklamak durumundalar.Sorunuzda '' internet geçmişi ' ibaresi de mevcut. Kısaca o kısıma da değineyim.Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?

  Telefonumuzdan internet geçmişini silebilir miyiz?

  Evet, kullandığımız telefonun işletim sistemi ve tarayıcımız her ne ise, kısa bir işlemle önce tarayıcımıza, sonrasında tarayıcı ayarlarına, oradan '' geçmiş '' sekmesine ve '' geçmişi temizle '' komutuyla da geçmişimizi silebiliriz. '' Tüm zamanlar '' seçeneği ise ilk günkü haline getirir geçmişimizi. Buraya kadar yaptığımız işlem cihaz üzerinden verilerin kaldırılmasını sağlar. Ancak, ağ ve gezinilen siteler ve bağlantı sağlayıcı internet trafik verilerini belirli bir süre saklayabilir. Bu bilgiler ise kullanıcı isteği dışında, ancak savcılık emri ile açılabilir.

  Bilgim dahilince ve tecrübelerimle elimden geldiğince cevaplamaya gayret ettim, soru sahibi ve diğer görenleri bilgilendirmesi dileğiyle ^_^
  • Mükemmel bir görüş olmuş, eline sağlık :)

  • @KürkMantoluHayri Estağfurullah, çok teşekkür ederim🍃

  • Merhaba 🌸 Görüş Fırsatı'nın kazananı sen oldun! 🥳 25 TL değerinde D&R Hediye Çeki için lütfen bizimle iletişime geç. Sevgiler. 🙏🏻

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşleri

 • Döküman Çıkartmanın Yöntemleri Nelerdir?

  Merhabalar,
  Doküman çıkartmanın bir çok yöntemiz vardır. Bu yöntemlerin başında operatör ile iletişime geçmektir. Bir çok operatör bunun için özel şifre kullanır. Bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Öncelikle müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek mail yolu ile telefon dökümünüzü isteyebilirsiniz. Fakat ben geçen gün şunu da keşfettim. Her operatörün web sitesi ile kullandığı ara yüzü var. Buraya yine özel şifre ile girilip geçmiş telefon kayıtlarınıza ulaşabiliyorsunuz.

  Hatta saat kaçta, hangi numarayı arayıp. Kaç dakika konuştuğunuza kadar tüm bilgileriniz var. Ayrıca ne kadar internet kullandığınıza dair bilgilerde mevcut.


  Ayrıca bu bahsettiğim tüm yöntemler sadece hattın kendi sahibi ile yapılabilir. Eğer hattın asil sahibi değilseniz bu dokümanlara ulaşmanız mümkün değildir. Hatta şüpheli işlemlerde hattınız iptal bile edilebilir.

  Size dediğim gibi her servis sağlayıcının kendi veri tabanı vardır ve bu veri tabanına özel şifre ile girebilirsiniz. Peki bu şifre ile neler yapabilirsiniz;

  • Sms dökümüne ulaşabilme,
  • Telefon dökümüne ulaşabilme,
  • İnternet dökümüne ulaşabilme,

  Peki bu dokümanlar ne kadar süre saklanır?

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?Yakın tarihe kadar tüm dokümanlar yaklaşık 5 sene saklanabiliyordu. Fakat kanunda yapılan değişiklik ile birlikle. Bu dokümanların saklanma durumu 1 seneye indi. Bundan öncesine görmek şansınız yok.

  Peki, telefon dökümleri nasıl silinir?

  Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?Telefon dökümlerine ulaşmak her ne kadar kolay olsa da, bu dökümleri sildirmenin bir yolu yoktur. Sadece servis sağlayıcınızı arayıp. Gizlilik talebi ile geçmişinizi gizleyebilirsiniz. Sildirmenin bir yolu yok gibi şimdilik.

  Bu numaralar ile operatörlerinizi arayabilirsiniz;

  • Türk Telekom: 444 1 444
  • Vodafone: 0542 542 00 00
  • Turkcell : 0 532 532 0000
  • Ne güzel bir görüş olmuş böyle :)

  • @KürkMantoluHayri :)

  • thanks bro. anladıgım su. çare yok :D

 • Size ait olan hattın, herhangi bir neden ile, suç' a veya suça dair bir delil niteliğinde olan bir cihaz ile ilişkilendirilmesi halinde, Cumhuriyet savcısının talebi üzerine ilgili bilgiler talep edilir.
  ya da evlenme ve ya boşanma davalarında söz konusu geçmiş, görüşme, internet trafiğine Btk ve Hts kayıtları istenerek görüşme ve sinyal trafik bilgisi resmi olarak talep edilerek mahkeme gerekli kararı verir. Bu veriler 6 ay- 2 yıla kadar süre ile ilgili kurumlardan arşiv kayıtları resmi olarak talep edilebilir.
  Silinme durumu, zaman aşımına bağlı, 6 ay ile 2 yıl arasındadır. Kendi isteğiniz ile böyle bir sildirme işlemi yapmanız için, kuruma başvursanız dahi geçerli ve gerekçeli bir mahkeme kararı talep edilir.
  • Teşekkür ederim.

 • mahkeme kararıyla 5 yıla kadarda geçmişe yönelik kayıtlar görülebilir. (ancak mesajların içerikleri görülemez. sadece trafiğini görebilirler. münevver karabulut cinayetini hatırlayalım arkadaşlar. savcılık münevverin attığı mesajı biliyordu ama içeriğini bulamamışlardı... düşününki ptt gönderdiğimiz mektupların birde kopyasını alıyor bununla aynı şey...)
  • Ptt kutuyu acıyor mu ki

  • @cansel-ela3333 mesajların kaydedilmediğinden bahsediyor.

  • Hıı anladım

  • Hepsini Göster
 • Sakın bana ''sevgilim hat geçmişime bakacakmış'' deme.

  Kim olursa olsun onu yapamazlar.

  Konuşma, mesaj içeriği gibi bilgiler adli olaylarda açığa çıkar.

  Gerisi boş. Kimse kandırmasın seni.
  • hayır tabiki başka nedenlerden sordum bakılırmı ?

  • Hayır, adli bir durum olmadıktan sonra.

  • teşekkür ederim

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • Merhabalar.

  Bu istediğiniz şey mümkün değildir.
  Lakin kullandığınız hat operatörünü arayarak ya da şubeye giderek bu bilgilerin gizliliğini talep edebilirsiniz.Hattımın mesaj, internet, konuşma geçmişini nasıl sildirebilirim ya da bu bilgilere ulaşılabilir mi?
  • Gizliliğini talep ettiğiniz hat döküm bilgileri sizin dışınızda hiçkimseye verilmez.
  • Telefonla arayarak bu dökümlere sizin bilgilerinizle ulaşmaya çalışanlar olursa telefon üzerinden erişimini kapatıp sadece şubeye gelerek bunların alınabilmesini istiyorum diyin.
  Hat geçmişlerinin silinememe nedeni herhangi bir suç vs durumlarda insanların arama geçmişleri emniyet tarafından alınıp sorgulanabildigi için turkcel vodafone vs hatlar bu bilgileri saklarlar.
  Yapabileceğiniz tek şey 3. Kişilerin ulaşımına bu bilgileri kapatmaktır.
  Bunu da telefon ile yapamazsanız gidip şubeden kolayca halledebilirsiniz.
  Kimlik kartınızla şubeye gitmeniz yeterli olacaktır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

55 75
 • Mesajların icerikleri görünmez sadece attığın numaralar
 • Sildiremiyorsun. Savcılık kararı olmadan operatörün kimseye veremez data bilgilerini bu büyük bir suçtur.
 • bunu o operatoru arayıp bu durumlardakı haklarını ogrenebılırsın ya da avukata danısabılırsın
 • Mesaj geçmişi sadece numara gözükür hat senin üzerine olduğu takdirde anca numara görürsün diğer türlü savcılık izni gerekir mesaj içeriği için
 • Merhaba geçmişe dönük bilgiler artık *** şeklinde gözüküyor numaranın son 2 rakımı yazılıyor arama mesaj kayıtların da. ama internet geçmişinde hangi sayfalara giriş yaptıkların kaydediliyor 3g ya da 4g ile
 • Senin elinde değil o
 • Asla okuyamaz bulamaz... Hiç bir hat yerleri bilgilerinizi paylaşamaz paylaştığı taktirde ceza yerler
 • online işlemler diye biliyorum
 • savcılık yani üst mahkeme kararı olmadan mesajlarına kimse bakamaz eşin sevgilin dahi kimse bakamaz misal örnek : adam benim eşim nişanlım beni başkasıyla aldatıyor kanıt yok ama mesajlarını görmek istiyorum bu kişinin özgür kişilik haklarına girdiğinden ihlal olduğundan RET edilir ancak ortada bir cinayet bir hırsızlık gasp soygun ve siyasi bir suç veya suçun araştırılması ve neticesinde kişinin özel mesaj waps diğer sosyal ağlarından mesajlarına mahkeme kararıyla bakılır aksi takdirde olmaz.
 • Savcılıkla alınır mahkeme olması lazım
 • Bu bilgilere ancak mahkeme kararı ile ulaşılabilir. Sildirebilir miyim sorusuna gelince; hayır üzgünüm, sildiremezsin...
 • bunu resmi mecralar halledebilir
 • ulaşılir. Buna sadece sen ve devlet ulasabilir.
 • Eğer başkası yapacak korkusu varsa hiçbir şekilde ile buna kalkışamaz, eğer senden izinsiz bu tür bilgilere ulaşan olursa şikayet edebilirsin. Onun dışında evet, operatöre göre dilekçe yazarak bunlara ulaşmak mümkün. Ancak bir suç işlediysen vs. gibi durumlarda silmeye kalkmak sana zararı olur.
 • Benim bildiğim içeriği görüntüleyemiyorlar
 • mümkün değil sadece aradığınız ya da aranan numaralar görünür silemezsiniz
 • Merak ettiğim bir konu ama tamamiyle silmek mümkün değil
 • Silemezsin
 • 6 ay kadar geçmişe bakılabiliyor ama hattını kapatırsan belki geçmişin çıkmaması mümkün olabilir.
 • ulaşıla bilinir bence hattı değiştir
 • 5 seneye kadar çıkar sildirilmiyor diye biliyorum
 • ya intteki hat geçmişi silinmezmi iç?
 • Mahkeme kararıyla herşey ortaya çıkıyo. Tamamen sildirmek mümkün degil
 • tam olarak nasıl sildirileceğini bilmesem de eğer sırf başka biri bakacak, kontrol edecek diye sildiriyorsan yapma bence çünkü ne olursa olsun bu senin özelin :)
 • Hts kayıtlarını sikdiremezsin. Savci veya hakim almak isterse erişebilir onlara. Tanık koruma programına girersen siliniyor sanırım
 • mahkeme kararıyla ulaşabilirsin
 • İnternet e bağlanan her cihazın bir dijital imzası var ve dijital bir logu var bunu silmen mümkün olmaz.
 • Ulaşılabilir
 • Hattı kapattır kurtul
 • Özel programini satın alman gerekiyor
 • Bildiğim kadarıyla silemezsin sıkıntı çıkarır sana adlı olay olsa direk telefon dökümünden girildiği için malesef...
 • Mahkeme kararı ile ulaşılabilir bilgilerine ama telefondan silsen bile kalıcı bir çözüm olmuyor dye biliyorum
 • Mahkemelik olmanız lazım. Mahkeme onu gerekli görürse yanlış değilsem son 5 içindeki tüm konuşmaları görür
 • Bunları araştıracak kişiyi hayatınızda tutmayın, eğer tutuyosanız araştıracak korkulacak bişeyiniz olmasın.
 • Bence Bi telefoncudan yardım alabilirsin
 • Yani kimse ulaşamaz diye biliyorum senden başka ya da adli kurum anca bakar yani.
 • Hayır bakamazlar ve kim neden buna bakmak istesin ki
 • Hattınızın kullanım detaylarını operatörünüzün uygulamasından ulaşabilirsiniz fakat kullanım detaylarının silinmesinin mükmkün olduğunu sanmam hizmet kalitesi ve müşteri ilişkileri açısından veriler kaydedilmektedir.
 • Özel hayatın gizliliğine dair bilgiler mahkemede delil olarak kullanılamaz suç olduğu için bide bu bilgileri sildirebileceğini sanmıyorum ama sorun değil yani
 • Mahkeme kararı ile bakabilirler ama mesajlarına soyut bir şekilde değil sıklığına bakılır
 • Sildiremiyorsun diye biliyorum
 • Mahkemesiz bakilmasi o kadar da kolay degil diye biliyorum
 • Kişisel veri koruma kanunu kapsamında izniniz olmadan başkasının okuması mesajları geri alması yasa disidir.
 • Evren üzerinde kameran bile var oldukca sen fotograf cekmesen bile yana kaydırıp kamerayı etraf görünecek kadar görüntülediginde veya agzından cıkan 1 söz, kendi icinden düsündügün 1 fikir bile yok olmaz. Gerek dalgalar frekanslar gerek somut kanıtlarla her sey kaydedilir. Gözle göremesen de telefonunda veya gecmisinde bir sey saklıyorsan her sekilde önlerine cıkar (rüya yolu ile, sinerjiyle bile karsı tarafın aklına konusmana gerek kalmadan sakladıgın seyi sokabilirsin) diye düsünüyorum
 • online işlemlerde trafik görünüyor ama tam olarak numarada görünmüyor bası ve sonu gorunyor. Silinemez. Ve senden başga kimse bilgi veremezler. cinayet veya vs işlediysen savcılık ulaşabilir net.
 • Eğer hakkında işlenmiş bir suç varsa bulunabiliyor tabi
 • gerçek bi dava olması lazım sırf biri istedi diye açılmaz kayıp cinayet şikayet vs olucak zaten içeriklerine erişilmez ulaşılmasıda zor zaten
 • mahkeme kararıyla 5 yıla kadarda geçmişe yönelik kayıtlar görülebilir. (ancak mesajların içerikleri görülemez. sadece trafiğini görebilirler
 • Savcılık kararı ile ulaşılabilir sadece
 • İnternette Paylaştığınız Yazdığınız Yorum Yaptığınız Hiçbir Şey Silinmez. Hepsi veri tabanlarında kalır. Umarım bir suç işlememişsindir. İyi Günler
 • Vodafone olsaydın çıkıyordu istediğin gibi hiç izin olmada 6 ayada siliniyordu ama türktelekom mahkeme kararı ile çıkartıyo Ek bilgi 🖤 Vodafone de internetten vodafona giriş yapın kullanım detayına basın
 • ulaşılabilir her türlü
 • Gizli olur onlar dışardan ulaşamaz.
 • Savcılıkliktan bi izin çıkmadan kimse senin mejas içeriğine ulaşamaz yasal olarak büyük suçtur kişi hürriyetine engel olduğu için zaten mejas arama kaydını sildikten sonra bi depo bulunmaz senin cihazında anca resim veya dosyalar bi bölümde durur onuda elle silebilirsin
 • Trafiğini görebilirsin ama ama içeriğini göremezsin
 • Mahkemeye verirse mümkün ws konuşmalarına ulaşamaz sildiysen operatör üzerinden olana ulaşır hattı kapattır 1 ay bekle.
 • Bildiğim kadarıyla silinmiyor içerikler.
 • Canım online işlemlerde bu ay görünmesin istiyorsan 1 ay zamanın var bir dahaki görünür bu ayın geçmişi som kartini kir yenisini taktir
 • Kayıt silmek bilmiyorum hiç duymadım ama geçmişe bakılıyor.
 • Mahkeme kararıyla ancak. Onda da içerik değil mesajlaşma, arama trafiği gözükür
 • Daha Fazla (10)