+1 yıl

İşlemci̇ kaynaklı mavi̇ ekran hatası nasıl çözülür?

Merhaba yaklaşık 1 yıl kadar önce hazır bir sistem siparişi verdim. İlk başlarda hiçbir sıkıntım yoktu fakat sonraları sık sık mavi ekran hatası almaya başladım. Hatanın kaynağını tespit ettim. İşlemci kaynaklı. Format attım düzelmedi , bios güncelledim , driverları güncelledim her şeyi denedim olmadı. Sonra Güç denetim merkezinden işlemci max gücünü %70 e sınırlayınca hatamın düzeldiğini fark ettim. Hatadan kurtuldum ama işlemcimin tüm verimini kullanamıyorum. İşlemci : Amd Ryzen 5 3500X
1 0

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 4
  • Ryzen işlemcilerde niyeyse güç sorunları oluşuyor gözlemlediğim kadarıyla. Bende de Ryzen 5 4650G var bir oyunda sürekli reset atıyordu ramleri değiştirdim PSU'yu değiştirdim falan fayda etmedi.

  • Eğer undervolt yapınca sorun düzeliyorsa büyük ihtimal işlemcin aşırı ısınıyor. Hazır sistemlerin genel bir problemi bu, yetersiz soğutma.

    • Ne yapabilirim peki? Fan mı almalıyım.

    • Önce bilgisayarınızın içini temizleyin (toz vs. arındırın) ve işlemci termal macununu değiştirin/yenileyin. Eğer sorununuz düzelmezse yeni bir soğutma sistemi düşünebilirsiniz.

  • islemcin ısınıyor sanki, sogutma yeterli degil muhtemelen

  • AMD işlemcilerde soğutma işlemi ok önemlidir eğer ona güzel bir macun ve fan alırsan emin ol problem çözülür işlemci ısındığı için sistem zarar görmesin diye kapatıyor kendini

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?