+1 yıl

Klimam su akıtıyor, klima neden su akıtır?

Klimayı uzun zamandır çalıştırmıyordum bir açayım dedim, her yerinden su akıtıyor. Arızalansa çalışır mı ki? Neden su akıtabilir içinde mi bir problem olabilir?
Klimam su akıtıyor, klima neden su akıtır?
3 1

Çok Süper Cevap

 • Hem sıcak havalarda hem de soğuk havalarda kurtarıcı olan klima çeşitleri artık her tür yaşam alanında yer alıyor. Önceleri şirket ve ofislerde yer alan bu elektronik ürünler, günümüzde marka ve çeşitlerin artmasıyla birlikte çok daha ulaşılabilir fiyat aralıklarında satışa sunuluyor. Bu da klimaların ev ortamlarında kullanım oranını artırıyor. Fakat günlük genel kullanımda yerini alan klimalar zaman zaman basit sorunlar ortaya çıkarabiliyor.

  Karşılaşılan sorunların bir uzman teknik servis tarafından kontrol edilmesi önemli fakat her zaman bu konuda hızlı sonuçlar alınamayabiliyor. Bu sebeple klima kullanan herkesin çalışma prensiplerini belli ölçüde öğrenmesi ve doğru kullanım şartlarını uygulaması gerekiyor.

  Klimaların Çalışma Prensibi Nasıl?

  Klimam su akıtıyor, klima neden su akıtır?

  Klima çeşitleri temelde iki parçadan oluşuyor. Bu parçalardan dış mekanda yer alan bölüme dış ünite, iç mekanda yer alan bölüme ise iç ünite deniyor. İç ünite, kapalı alan içerisindeki sıcak havayı ve fazla nemi alarak dış üniteye iletiyor. Drenaj borusuyla dış üniteye gelen bu hava büyük bir fan yardımıyla dışarı atılıyor. Dış ünitedeki temiz hava da bu bölümdeki kimyasal gaz ile soğutularak içeri gönderiliyor. Yani klimalar yeniden hava üretmek yerine ortamdaki havayı heat pump özelliği sayesinde alıp ısısını değiştirerek geri salıyor.

  Hem hava sirkülasyonu sağlayan hem de havayı soğutan bu sistem yaz aylarında kurtarıcı cihazlardan biri oluyor. Ayrıca klimalar, içerisindeki R22 gazını yoğunlaştırıp buharlaştırarak da ısıtma işlevini yerine getiriyor. Bunun için dış üniteden geçen gaz buharlaşıp dışarıdaki havayı emiyor ve sonrasında da iç üniteye geldiğinde yoğunlaşıp emdiği ısıyı, klimadan istenilen sıcaklıkta ortama bırakıyor.

  Klima Neden Su Akıtır?

  Klimam su akıtıyor, klima neden su akıtır?

  Klimalar zaman içerisinde arızalanabiliyor. Bu arızalar arasında sık karşılaşılan sorunlardan biri de su akıtma. Sorunun çözümüne ulaşabilmek için öncelikle kaynağını doğru tespit etmeniz gerekiyor. Eğer klima dış üniteden su akıtıyorsa bu herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü çalışma prensibinden dolayı içeriden aldığı nemi bir gider borusuyla dışarı bırakması gereken dış üniteler su akıtabiliyor.

  Eğer klimanız soğutma modundaysa içeriden sıcak hava ile birlikte fazla nem de çekiliyor. Sıcak hava dış üniteye ulaştığında içerisindeki nem oranına bağlı olarak yoğuşma yaşanıyor ve böylece su akıtıyor. Isıtma modunda ise su akıtma sorunu havanın sıcaklığına göre değişiyor. Hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde dış ünitenin donmasını önlemek için klimalar çalışma prensiplerini değiştiriyor. Böylece içeriden dış üniteye sıcak hava gönderildiği için su akıntısı olabiliyor. Yani dış ünitenin her iki durumda da sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için su akıtması gerekiyor. Aksine eğer klimanızın dış alandaki ünitesi su akıtmıyorsa bu bir arızanın habercisi olabilir. Böyle bir durumda yetkili servise danışarak klimanızı kontrol ettirebilirsiniz.

  Klimaları dış ünitesinden farklı olarak iç ünitede yaşanan su akıntıları arızaya işaret edebiliyor. Bunun da birden fazla nedeni olabiliyor. Klima su akıtmaya başladığında en sık karşılaşılan sebeplerden biri klima gazının eksik olması. Bu gaz eksik kalabildiği gibi zaman zaman da fazla olabiliyor. Her iki durum da klimanın iç ünitesinde su akıntısına yol açabiliyor. Suyun içeri akmasının bir diğer sebebi de doğru şekilde dışarı atılmaması. Drenaj borusunda oluşan herhangi bir delik, tıkanıklık veya farklı bir sorun suyun iç kısma akmasına neden olabiliyor.

  Klima montajında borunun çıkışının doğru ayarlanabilmesi de bu durumda son derece önemli. Çünkü klima aşağıda kalır ve boru da yukarı doğru meyillenirse su yine dışarı gitmek yerine ters yöne akacaktır. Düz bir şekilde monte edilmeyen klimalarda da zaman zaman su akıntısı sorunu yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda klimanın sökülüp tekrar monte edilmesi gerekiyor. Su akıntısının farklı nedenleri arasında iç bölümdeki peteğin kirlenmesi veya iç ünite fanının zarar görmesi de yer alıyor.

  Eğer normalin dışında bir sorun yaşıyorsanız bu gibi durumlarda kendiniz çözmeye çalışmak yenine bir yetkili servise danışmanızda fayda var. Aksi halde cihaza zarar verebilir ve daha büyük bir soruna yol açabilirsiniz.

En İyi Erkek Görüşü

 • Klimayı temizle ve hortumun içine su tut düzelir ben öyle yapıyorum yıllık bakim deniyor aman dikkat onun süzgeci var yeşil bişey dikkatli ol temizlerken deforme etme çok kolay her türlü yaparsın bu arada klima yan taraflardan açılıyor haberin olsun

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 4
 • Dışarıya su attığı borusu tıkanmıştır

 • Ramazan boyunca tutmus kendini

 • Dışarıya su götüren boru tıkanmış olabilir ya da o borunun bağlatısı yırtılmış olabilir servis çağır kardeşim

 • Bizimde öyle şırıl şırıl su damlıyor bir ara korktuk şanteli indirdik açtık hala aynı bazen kapatıp biran dinlendirip açınca su duruyor resmen klimanın önünde ki halı su gibi oldu

 • Soğuk çalışınca sıcaklık farkı çoksa yapar en dusukte çalıştırma arıza değil de bir bakım yaptırmak gerek yaza girerken