Laptop termal macun nasıl sürülür?

Laptop için termal macun aldım ama bunu nasıl süreceğim?

Laptop termal macun nasıl sürülür?
1 0

Çok Süper Cevap

 • Laptop Termal Macun Nasıl Sürülür?

  Elektronik bileşenlerin çalışma esnasında ısınabilir. Ancak oluşan bu ısı, performanslarını etkilemeden uzun ömürlü olmaları için düzenli bir şekilde dağıtılmalıdır. Performansı korumak için Laptop termal macun kullanılmaktadır. Laptop termal macun sürmek bilgisayar bileşenlerinin soğutma sistemlerini optimize etmek ve performanslarını artırmak isteyen kullanıcılar tarafından uygulanır. Bu termal macunları düzenli aralıklarla uygulanması gerekir.

  Laptop termal macun nasıl sürülür?

  Termal Macun Nedir?

  Termal macun bilgisayar işlemcileri, grafik kartları, soğutucular ve diğer elektronik ürünlerin işlemci soğutucusuyla işlemci arasındaki ısı iletimini sağlayan yardımcı bir seramik veya metal oksit bazlı malzemedir. Bu özel macunlar, elektronik bileşenlerin yüzeyleri ile soğutucu arasındaki boşluğu doldurarak daha etkili bir ısı transferi sağlamak için tasarlanmıştır. Termal macunlar, bileşenlerin yüzeylerindeki mikro boşlukları doldurarak daha iyi bir temas sağlarlar ve böylece ısı transferini optimize ederler.

  Termal Macun Nasıl Temizlenir?

  Termal macun uygulaması yapmadan önce bölgeyi mutlaka temizlemelisiniz. Bölgedeki termal macun temizlenmediğinde uygulamanın verimliliği düşer. Ekran kartını ya da dizüstü bilgisayarın termal macununu temizlerken alkol bazlı özel sıvılardan yardım alabilirsiniz. Temizlik yaparken yavaş ve yumuşak hamleler yapmanız gerekir. Sert hareketler hassas parçaların lehimlerini koparabilir.

  Laptop termal macun nasıl sürülür?

  Termal Macun Nasıl Sürülür?

  Termal macun uygulaması, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar arasında farklılık gösterir. Masaüstü bilgisayar işlemcileri için, genellikle bir nohut büyüklüğündeki termal macunun yeterli olacağı söylenebilir. Laptop işlemcileri için uygulama yaparken, daha küçük bir alan olduğu için biraz daha az miktarda macun kullanmak gerekebilir.

  Termal macunu sürerken bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemlerden biri, bir aparat yardımıyla macunu yaymaktır. Bu yöntem daha uğraştırıcı olsa da düzenli bir uygulama sağlar. Diğer bir yöntem ise macunu doğrudan uygulayıp üzerine soğutucuyu yerleştirmektir. Soğutucunun baskısıyla macun yayılacaktır.

  Masaüstü işlemciler için önerilen bir yöntem, termal macunu işlemcinin üzerine "X" işareti şeklinde sürmektir. Bu genellikle en eşit yayılma sağlayan bir yöntemdir. Laptop işlemcilerinde ise yüzey genellikle dikdörtgen olduğundan, bir çizgi şeklinde uygulama yapmak daha uygun olabilir.

En İyi Erkek Görüşü

 • Resimdeki gibi fan ve bakır peteği dikkatlice çıkartıyorsun altında macunun izlerini görürsün güzelce çok baskı yapmadan temizliyorsun

  Sonra nohut büyüklüğü civarında belki bir tık fazla olabilir macunu koyuyorsun
  Peteği kapatırken macun yayılıyor zaten

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 3
 • Mercimek kadar tam ortaya sık bırak tamamdır. Yaymana dağıtmana gerek yok.
  Kendisi baskı olunca dağılıyor zaten

 • Sogutma fanini cikartip ipa ile karsilikli hem islemci yüzeyi hem soğutucunun yuzeyi temizlenir sirinfa ile 6 ya da 9 noktaya damlatirsaniz daha oyi sogutma saglar sökmüşken fanin tozunu da alin

 • videoları izleyin

 • Ellerin güzelmiş he😂